Satış İade Fişi

Müşterinize yaptığınız bir satışın iade edilmesi durumunda, Perakende satış iade faturası kesmeniz gerekmektedir. İade tutarını nakit ve peşin bir şekilde müşterilerinize ödediğiniz faturayı ise, kapalı fatura olacak şekilde sisteme kaydetmeniz gerekir. Kapalı fatura oluşturma ve düzenleme işlemleri, Hesapcini ön muhasebe programı içerisinde “Kasalar” menüsü içerisinde yer almaktadır.

Hesapcini ön muhasebe programı kapsamında, firmanıza bağlı kasalarınızdan birine, müşteriniz tarafından iade edilen bir perakende satış faturasını kaydetmek isterseniz, ilk olarak güncel durum sayfanızın sol kısmında yer alan “Kasa, Banka, Çek, Senet” sekmesine tıklayın.

kasa banka çek senet

“Kasa, Banka, Çek, Senet” sekmesine tıkladığınızda, karşınıza bir açılır menü gelecektir. O menüden “Kasalar” sekmesine tıklayınız. Karşınıza, aşağıdaki görselde yer aldığı gibi bir sayfa açılacaktır.

kasa listesi

Açılan ekran, işletmenize tanımlanan kasaların yer aldığı listeyi gösteren ekrandır. Hesapcini ücretsiz ön muhasebe programı hesabınızda kayıtlı olan bir kasanız üzerinde işlem yapmak için “Kasa İşlemleri” butonuna tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki görselde yer aldığı gibi bir pencere açılacaktır.

kasa islem

Açılan bu pencere, geçmiş dönemlerde yapılmış olan hareketleri gösterir. Kasanız üzerine yeni bir perakende satış iade faturası kaydetmek istediğinizde sağ üst köşede bulunan “Diğer” butonuna tıklayın. Karşınıza bir açılır menü gelecektir.

diğer işlemler

Bu menüde yer alan “Faturalar” sekmesine tıklayın. Karşınıza bir açılır menü daha gelecektir.

fatura işlem listesi

Bu menüde yer alan “Perakende Satış İade Faturası” sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkacak olan ekran, Kasa Adı ve Kasa İşlem No alanları hariç Satışlar modülünde yer alan Satış Fişi İade ekranı ile aynıdır. BURAYA tıklayarak ekranda yer alan terimler ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Kasa Adı: Sistem tarafından otomatik olarak işlem yapılan kasanın adı yazılı olarak gelecektir.

Kasa İşlem No: Yapılan işlemin, kasa hareketleri içerisine bir işlem numarası ile kaydedilmesini sağlar. Dilediğiniz numarayı verebilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.