Kasadan Çek Ödemesi

Müşterinize verdiğiniz bir çekin ödemesini nakit ödeme tipi ve banka ile muhatap olmadan bizzat müşterinize yapmanız durumunda, bu işlem kasadan çek ödemesi olarak kaydedilir.  

Hesapcini ön muhasebe yazılımı hesabınıza, ödemesini nakit olarak yaptığınız bir çeki kaydetmek isterseniz ilk olarak güncel durum sayfanızın sol tarafında bulunan “Kasa, Banka, Çek, Senet” menüsüne tıklayın.

kasa banka çek senet

Açılan menüden, “Kasalar” sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.

kasa listesi

Açılan ekrandan, firmanızda tanımlı olan bütün kasalarınızı ayrıntılı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Hesapcini muhasebe yazılımı hesabınızda kayıtlı olan herhangi bir kasanızda çek işlemi yapmak için “ Kasa İşlemleri” butonuna tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki görselde yer aldığı gibi bir pencere açılacaktır.

kasa islem

Açılan bu pencerede, geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen kasa hareketlerini görebilirsiniz. Kasanıza yeni bir çek senet işlemi kaydetmek istediğinizde ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Diğer” butonuna tıklayın. Karşınıza bir açılır menü gelecektir.

diğer işlemler

Bu menüden “Çek Senet İşlemleri” sekmesine tıklayın.

çek işlem listesi

Açılan menüden “Çek Ödemesi” sekmesine tıklayın.

kasadan çek ödemesi

Kasa Adı: İşlem yapılan kasa adıdır ve bu alan sistem tarafından otomatik olarak yazılı şekilde gelir.

Proje: Ödemesi yapılan çekin, herhangi bir proje bazında ödenip ödenmeyeceği belirtilir.

Tarih: İşlemin kaydedildiği tarihtir.

Bu alanda, sistemde kayıtlı olan çeklere ulaşabilmek için ekranda yer alan “Çekler” butonuna tıklayın. Karşınıza, sistemde kayıtlı olan çek listesi gelecektir. Buradan ödenecek olan çeki seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerden sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak kasadan çek ödemesi işleminizi kaydedebilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.