Kasadan Çek Tahsili

Sisteminizde kayıtlı olan bir çekin tahsilatını, bankayla muhatap olmadan direkt olarak borçlu olan kişi/firma ile gerçekleştirmeniz durumunda, yapılan bu işlem kasanızı etkiler. Borçlu ile alacaklı arasında gerçekleşen bu çek tahsilatında, ödeme nakit olarak yapılmaktadır. Yapılan bu ödeme, Hesapcini içerisinde kasadan çek tahsili olarak kaydedilmektedir.

Hesapcini ön muhasebe yazılımı hesabınıza, tahsilatını nakit olarak yaptığınız bir çekin kaydını yapmak isterseniz ilk olarak güncel durum sayfanızın sol tarafında bulunan “Kasa, Banka, Çek, Senet” menüsüne tıklayın.

kasa banka çek senet

Açılan menüden, “Kasalar” sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.

kasa listesi

Açılan ekrandan, firmanızda tanımlı olan bütün kasalarınızı ayrıntılı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Hesapcini muhasebe programı hesabınızda kayıtlı olan bir kasanızda işlem yapmak için, önce işlem görecek kasanıza daha sonra da “ Kasa İşlemleri” butonuna tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki görselde yer aldığı gibi bir pencere açılacaktır.

kasa islem

Açılan bu pencere, geçmiş dönemlerde yapılmış olan kasa hareketlerini gösterir. Kasanıza yeni bir çek senet işlemi kaydetmek istediğinizde ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Diğer” butonuna tıklayın. Karşınıza bir açılır menü gelecektir.

diğer işlemler

Bu menüden “Çek Senet İşlemleri” sekmesine tıklayın.

çek işlem listesi

Tahsilatını nakit olarak yaptığınız bir çekin kaydını yapabilmek için, açılan menüdeki “ Kasadan Çek Tahsili” sekmesine tıklayın.

kasadan çek tahsili

Kasa Adı: İşlem yapılan kasa adıdır ve bu alan sistem tarafından otomatik olarak yazılı şekilde gelir.

Proje: Tahsil edilen çekin, herhangi bir proje bazında tahsil edilip edilmediği belirtilir.

Tarih: İşlemin kaydedildiği tarihtir.

Bu alanda, sistemde kayıtlı olan çeklere ulaşabilmek için ekranda yer alan “Çekler” butonuna tıklayın. Karşınıza, sistemde kayıtlı olan çek listesi gelecektir. Buradan tahsil edilecek olan çeki seçerek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerden sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.