Toptan Satış İade Faturası Oluşturma

Firmanız tarafından herhangi bir firma ya da müşterinize sattığınız ürünün, herhangi bir sebepten dolayı iade edilmesi durumunda, toptan satış iade faturası hazırlamanız gerekmektedir. İadesi yapılacak olan ödeme miktarının, müşterinize nakit ve peşin olarak yapılması durumunda kapalı fatura oluşturmalısınız. Bunun için Hesapcini ön muhasebe yazılımı içerisinde yer alan “Kasalar” bölümünü kullanabilirsiniz.

Hesapcini muhasebe programı kapsamında, hesabınıza toptan satış iade faturası kaydetmek isterseniz, ilk olarak güncel durum sayfanızın sol kısmında yer alan “Kasa, Banka, Çek, Senet” sekmesine tıklayın.

kasa banka çek senet

“Kasa, Banka, Çek, Senet” sekmesine tıkladığınızda, karşınıza bir açılır menü gelecektir. O menüden “Kasalar” sekmesine tıklayınız. Karşınıza, aşağıdaki görselde yer aldığı gibi bir sayfa açılacaktır.

kasa listesi

Açılan ekran, işletmenize tanımlanan kasaların yer aldığı listeyi gösteren ekrandır. Var olan kasalarınızı Aktif ya da Pasif olması özelliğine göre filtreleyebilir, dilerseniz bütün kasa bilgilerinizi tek bir ekrandan görüntüleyebilirsiniz. Hesapcini stok takip programı hesabınızda kayıtlı olan bir kasanızda işlem yapmak için “Kasa İşlemleri” butonuna tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki görselde yer aldığı gibi bir pencere açılacaktır.

kasa islem

Açılan bu pencere, geçmiş dönemlerde yapılmış olan hareketleri gösterir. Kasanıza yeni bir toptan satış iade faturası kaydetmek istediğinizde sağ üst köşede bulunan “Diğer” butonuna tıklayın. Karşınıza bir açılır menü gelecektir.

diğer işlemler

Bu menüde yer alan “Faturalar” sekmesine tıklayın. Karşınıza bir açılır menü daha gelecektir.

fatura işlem listesi

Bu menüde yer alan “Toptan Satış İade Faturası” sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda, Kasa Adı ve Kasa İşlem No dışında kalan bütün terimlerin anlamları ve kullanımları amaçları, Satışlar(Gelirler) menüsünde yer alan toptan satış iade faturası ekranı ile aynıdır. BURAYA tıklayarak, ekranda yer alan terimlerin anlamlarını öğrenebilirsiniz.

Kasa Adı: Sistem tarafından otomatik olarak işlem gören kasanın adı yazılı olacak şekilde gelecektir.

Kasa İşlem No: Yaptığınız işlemin kasa hareketleri içerisine bir işlem numarası ile kaydedilmesini sağlar.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.