Satış Fişi İade (KDV Dâhil)

Herhangi bir müşterinize satış yaptığınızda, müşterinizin ürünleri geri iade etmesi durumunda perakende satış iade fişi hazırlamanız gerekir. Satış fişi iade işlemi de, satış fişleri gibi “KDV Dâhil” olacak şekilde kesilmelidir. Hesapcini ön muhasebe programı, hızlı ve kolay bir şekilde iade faturası oluşturabilmenizi sağlar. Hesapcini hesabınızdan, tarafınıza yapılan bir iade işlemine dair satış iade faturasını kısa süre içerisinde oluşturabilirsiniz. İlk olarak güncel durum sayfanızın sol tarafında yer alan “Satışlar (Gelirler)” sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

satışlar(gelirler)

“Satışlar(Gelirler)” sekmesine tıkladığınızda çıkan açılır menüden, “Satış Faturaları” sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.

satış fişi iade

Açılan bu pencerede, oluşturduğunuz bütün satış faturalarının listesi yer alacaktır. Yeni bir satış iade fişi oluşturmak istediğinizde ise, sağ üst köşede bulunan “Diğer” sekmesine tıklayınız. Karşınıza çıkan açılır menüden “Satış Fişi İade (KDV Dâhil)” sekmesine tıklayınız.

Karşınıza çıkacak olan satış iade fişi; fiş başlığı, fiş satırı ve fiş toplamı olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerin anlamları ve içerisinde yer alan terimlerin kullanım şekilleri şu şekildedir;

satış iade fişi
Fiş Başlığı

Cari Kodu/Unvanı: Kesilecek iade fişinin kime ait olduğunu belirlediğimiz alandır. Cari kodu girebilmek için, “Cari Kodu/Unvanı” kutucuğunun yanında bulunan büyüteç simgesine tıklayın. Karşınıza, sistemde yer alan carilerinizin listesi gelecektir. İşlem yapacağınız cariye ait kodu ya da unvanını seçiniz. Sistemde olmayan bir cariyi işlem sırasında eklemek isterseniz, büyüteç simgesine tıkladığınızda açılan pencerede “ Yeni Ekle” butonuna tıklayarak cari bilgisi girişini yapabilirsiniz.

Para Birimi: İadesi yapılacak olan ürünün hangi döviz türü ile işlem göreceğini seçebileceğiniz alandır. Burada yer alan farklı döviz türlerini, “Firma Parametreleri” üzerinden değiştirebilirsiniz.

Proje: Proje bazlı çalışan firmaların, çalıştıkları herhangi bir proje kapsamında yaptıkları hareketler görüntüleyebilmek için belirledikleri koddur. Böylelikle proje takibi kapsamında, sistem içerisinde düzenlenen fatura, çek, senet ve diğer işlemlerin hangi projeye dâhilinde olduğunu görüntülemek mümkün olacaktır. Bu sayede gelir gider akışınızdaki kaynakları çok daha net bir şekilde görüntüleyebilir ve raporlarınızı daha ayrıntılı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Kategori Kodu: Bu kod, firmaların kendilerine ait bazı kriterlere göre gruplandırma yapması için kullanılır.

Ambar: İadesi yapılacak olan ürünün, hangi ambarda işlem göreceğini belirtir.

Fatura No: Fatura numarası, oluşturduğunuz satış iade fişinin sistem içerisinde çok daha kolay bir şekilde bulunabilmesini sağlar.

Belge No: Fatura koçanından kesilmiş bir satış iade fişini sisteme giriyorsanız, fiş üzerinde yer alan belge numarasını gireceğiniz alandır. Fakat yeni bir fiş oluşturuyorsanız, dilediğiniz bir numarayı da yazabilirsiniz.

Tarih/Saat: Satış iade fişini oluşturduğunuz tarih ve saattir.

Sevk Zamanı: İadesi yapılan ürünlerin tesliminin yapılacağı tarih ve saattir.

İrsaliye No: Satış faturaları, sistem tarafından irsaliye faturası olarak da hazırlanır. Oluşturulan irsaliye faturası numarası, bu alana yazılabildiği gibi isterseniz kendiniz de farklı bir irsaliye numarası yazabilirsiniz.

fiş satırı 1
Fiş Satırı

Tip: İadesi yapılan ürünün çeşidinin belirlendiği alandır. Bu bölümde, sattığınız ürünün malzeme ya da hizmet olduğunu belirtebilirsiniz. Sistem tarafından otomatik olarak “Malzeme” seçeneği seçili olsa da, tercihinizi “Hizmet” olarak değiştirebilirsiniz.

Ürün Adı: Sistemde yer alan malzemelerden, iadesini yapacağınız ürünü seçeceğiniz alandır. “Malzeme Adı” kutucuğuna tıkladıktan sonra ortaya çıkan büyüteç işaretine tıkladığınızda, karşınıza sistemde var olan ürünlerinizin listesi gelecektir. Bu liste içerisinden işlem yapacağınız ürününüzü seçebilirsiniz.

Miktar: İadesi yapılacak toplam ürün sayısıdır.

Birim: İadesini yapacağınız ürünü, hangi birimden iade edeceğinizi belirttiğiniz alandır. (Bu konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz, birim seti oluşturma ve seçme yazımızı okuyabilirsiniz.)

Birim Fiyatı: İadesi yapılacak olan ürünün, bir birimine karşılık gelen fiyattır.

KDV: Yaptığınız iade işleminde uygulanacak olan KDV oranıdır. (%18 KDV gibi)

KDV Tutar: Uygulanacak olan KDV oranına karşılık gelen tutardır.

KDV D/H: Oluşturduğunuz fatura, satış iade fişi olduğu için bu fatura tipinde KDV dâhil olacak şekilde işlem yapılmalıdır.

İndirim %: İadesini yaptığınız ürünün fiyatına uygulanan indirim yüzdesidir. Bu indirim, faturada yer alan fiş altı indirimi ile karıştırılmamalıdır. Fiş satırında çok sayıda ürünün girdisi yapılabilir. Fakat bu ürünlerden birkaç tanesine ya da hepsine farklı miktarlarda indirim yapılması hâlinde bu sekme kullanılır.

fiş satırı 2
Fiş satırını sağa doğru kaydırınız

Tutar: Ürünün satış fiyatına, KDV oranı ve indirimler uygulanmadan hesaplanan toplam tutarıdır.

Satır Açıklaması: İadesini yaptığınız ürününüzün satır bilgileri ile alakalı yapmak istediğiniz açıklamayı yazabileceğiniz alandır.

fiş satırı 3
Fiş satırını sağa doğru kaydırınız
fiş toplamı
Fiş Toplamı

Fatura Açıklama: Bu alana, satış iade fişiniz ve ürünü/ürünleri neden iade etmek istediğiniz gibi yazmak istediğiniz her bilgiyi yazabilirsiniz.

Kayıtlı Kampanyaları Uygula: Sistemde yer alan “Kampanyalar” menüsü içerisinde, tanımladığınız kampanyalar arasından iadesini yaptığınız ürüne uygun olan kampanyayı bu alandan seçebilirsiniz. (Örneğin; alışveriş tutarının 1000 TL ve üzerinde olmasında, %20 indirim uygulama kampanyası gibi) Satın aldığınız ürünlere uygulanan kampanyayı, iade fişinde de aynısı olacak şekilde seçmelisiniz.

Genel İskonto Ekle butonuna tıkladığınızda, karşınıza fiş altı indirim yüzdesi ve fiş altı indirim tutarı bilgilerini girebileceğiniz kutucuklar açılacaktır.

Fiş Altı İndirim Yüzdesi: Satış iade fişi üzerinde yer alan bütün ürünlerinizin brüt toplamına uygulanacak olan indirim yüzdesidir.

Fiş Altı İndirim Tutarı: Satış iade fişi üzerinde yer alan bütün ürünlerinizin brüt toplamına uygulanacak olan indirim tutarıdır.

Brüt Toplam: İadesi yapılacak ürünlerin satış fiyatlarına, indirim ve KDV oranı gibi işlemlerin uygulanmadan hesaplandığı ödeme tutarıdır.

Toplam İndirim: İade edeceğiniz ürünün fiyatına uygulanan toplam indirim tutarıdır.

Ara Toplam: Brüt toplam tutarı üzerinden, ürüne uygulanan indirim tutarının hesaplanması ile elde edilen toplam tutardır. Örneğin, brüt toplamı 300 TL olan bir ürüne 50 TL indirim uygulanması hâlinde ara toplam, 250 TL olacaktır.

KDV Toplam: Ara toplam tutarına uygulanan KDV oranına karşılık gelen tutardır.

Net Toplam: İade edeceğiniz ürünün fiyatına uygulanan indirim ve KDV oranı gibi işlemler sonrasında hesaplanan toplam tutardır.

Satış iade fişi üzerinde yer alan bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulmasının ardından “Kaydet” butonuna basarak faturanızı kaydedebilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.