Ödeme Yap İşlemi

Bir carinizden (tedarikçinizden) aldığınız mal ya da hizmet karşılığını, carinize nakit olarak ödüyorsanız eğer bu işlemin kaydını kasa hesabınız içerisinde yapmanız gerekir. Ödeme yap işlemi için Hesapcini’nin “Kasalar” modülünü kullanabilirsiniz. Bu modül ile cari hesabınıza yapacağınız nakit ödemenin kaydını kısa sürede oluşturabilirsiniz. Yapılan ödeme işlemini kaydetmek istediğinizde ilk olarak, güncel durum sayfanızın sol kısmında yer alan “Kasa, Banka, Çek, Senet” sekmesine tıklayın.

kasa banka çek senet

“Kasa, Banka, Çek, Senet” sekmesine tıkladığınızda, karşınıza bir açılır menü gelecektir. O menüden “Kasalar” sekmesine tıklayınız. Daha sonra karşınıza aşağıdaki görselde yer aldığı gibi bir sayfa açılacaktır.

kasa listesi

Açılan ekran, işletmenize tanımlanan kasaların yer aldığı listeyi gösteren ekrandır. Bu ekran üzerinden dilerseniz “Ara” butonuna işlem yapacağınız kasaya ait birkaç harf ya da kod yazarak hızlı bir şekilde işlem yapabilirsiniz. Görüntülemek istediğiniz kasalarınızı, Aktif ya da Pasif olması gibi farklı kriterlere göre filtreleyebilir, dilerseniz bütün kasa bilgilerinizi tek bir ekrandan görüntüleyebilirsiniz.

Hesapcini kolay ön muhasebe programı hesabınıza tanımlı bir kasanızda işlem yapmak için, “ Kasa İşlemleri” butonuna tıklayabilirsiniz. Cari hesap ödemesi yapmak istediğinizde, ilk olarak işlem görecek olan kasanızın üzerine iki kez tıklayın ya da “ Kasa İşlemleri” butonuna tıklayın. Karşınıza aşağıdaki görselde yer aldığı gibi bir pencere açılacaktır.

kasa islem

Cari hesabınıza yaptığınız bir ödemeyi girmek için ekranda bulunan “Ödeme Yap” butonuna tıklayın.

Ödeme yap

Cari Kodu/Unvanı: Bu alan, ödeme yapılacak olan cariyi seçmek için kullanılır.

Açıklama: Yapılan ödeme ile ilgili fiş bilgilerinin dışında yapılmak istenilen açıklamaların kaydedileceği alandır.

Kasa İşlem No: Kasa içerisinde yapılan işleme ait verilen numaradır. Sistem tarafından atanan numarayı değiştirmek isterseniz, kasa işlem no kutucuğunun yanında bulunan kalem simgesine tıklayarak gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz.

Tarih: Ödemenin yapıldığı tarih ve saattir.

Tutar: Yapılacak olan toplam ödeme miktarıdır.

Para Birimi: Yapılacak olan ödemenin, hangi döviz türü ile işlem göreceğini seçebileceğiniz alandır. Burada yer alan farklı döviz türlerini, “Firma Parametreleri” üzerinden değiştirebilirsiniz.

Proje: Proje bazlı çalışan firmaların, çalıştıkları herhangi bir proje kapsamında yaptıkları hareketler görüntüleyebilmek için belirledikleri koddur. Yapılan ödemenin, hangi proje kapsamında gerçekleştiğini belirten koddur. Bu sayede gelir gider akışınızdaki kaynakları çok daha net bir şekilde görüntüleyebilir ve raporlarınızı daha ayrıntılı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Sisteme gireceğiniz ödeme kaydı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi girmek isterseniz, ekranda yer alan “Ayrıntılar” seçeneğini aktif etmeniz gerekir.

ayrıntılar

Kategori: Kategori kodu, yapılacak olan ödeme ve tahsilatlar gruplamaya yarayan koddur.

Ayraç Kodu: Firma içerisindeki verilerin yönetilmesi için yapılan detaylı görevlendirme kodudur. Firmada, personel ya da personel grubunun hangi işlemlerde yetkili olup olmayacağının belirlendiği koddur. Personeller, sorumlu olduğu kodu kapsayan bilgiler dışında hiçbir veriye ulaşamaz.

Faaliyet Kodu: Sektörel bazlı faaliyetlerin ayrıştırılmasında ve raporlanmasında kullanılabilecek bir koddur. Cari tarafından yapılan faaliyetleri gruplandırmak ve özellikle de yurtdışı mevzuatı ile hizmet veren işletmeler için, carilerin mevzuata uygun hâle getirilebilmesi için kullanılan bir kod çeşididir. Faaliyet kodu seçilmesi durumunda, sistemde otomatik olarak bazı seçenekler gelecektir. KDV uygulanıp uygulanmayacağı, ek vergi uygulanıp uygulanmayacağı, tevkifat uygulanıp uygulanmayacağı gibi farklı seçenekler “Faaliyet Kodu” kapsamında kullanılır.

İşyeri: İşlemin yapıldığı işyerini belirten alandır. Burada, sistemde kayıtlı olan işyeri adları listelenir ve ilgili işyeri seçilerek işleme devam edilir.

Bölüm: İşlemin, firma içerisinde farklı bölümlerde yapılan ödemelerin ayrıştırılmasında kullanılır.

Ekranda yer alan bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra sağ üst köşede yer alan “ Ödeme Kaydet” butonuna tıklayarak işleminizi kaydedebilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.