Toptan Satış Faturası Oluşturma

Firmanız tarafından herhangi bir firma ya da müşterinize yaptığınız ürün satışında, toptan satış faturası kesmeniz gerekmektedir. Yaptığınız satışa karşılık gelen ödemenin, nakit ve peşin olarak gerçekleşmesi durumunda ise kapalı fatura oluşturmanız gerekir. Bunun için Hesapcini ön muhasebe yazılımı içerisinde yer alan “Kasalar” bölümünü kullanabilirsiniz.

Hesapcini ön muhasebe programı kapsamında, firmanıza bağlı kasalarınızdan herhangi birine, müşterilerinize verdiğiniz bir toptan satış faturasını kaydetmek isterseniz, ilk önce güncel durum sayfanızın sol kısmında yer alan “Kasa, Banka, Çek, Senet” sekmesine tıklayın.

kasa banka çek senet

“Kasa, Banka, Çek, Senet” sekmesine tıkladığınızda, karşınıza bir açılır menü gelecektir. O menüden “Kasalar” sekmesine tıklayınız.

kasa listesi

Açılan ekran, işletmenize tanımladığınız kasaların yer aldığı listeyi gösteren ekrandır. Sistemde kayıtlı olan kasalarınızın işlem görüp(Aktif) görmemesi(Pasif) kriterine göre filtreleyebilirsiniz. Hesapcini muhasebe yazılımı hesabınızda kayıtlı olan bir kasanızda işlem yapmak için, “ Kasa İşlemleri” butonuna tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki görselde yer aldığı gibi bir pencere açılacaktır.

kasa islem

Açılan bu pencere, geçmiş dönemlerde yapılmış olan hareketleri gösterir. Kasanıza yeni bir toptan satış faturası kaydetmek istediğinizde, ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Diğer” butonuna tıklayın. Karşınıza bir açılır menü gelecektir.

diğer işlemler

Bu menüde yer alan “Faturalar” sekmesine tıklayın. Karşınıza bir açılır menü daha gelecektir.

fatura işlem listesi

Bu menüde yer alan “Toptan Satış Faturası” sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkacak olan ekranda, Kasa Adı ve Kasa İşlem No dışında kalan bütün terimlerin anlamları ve kullanım amaçları, “Satışlar(Gelirler)” menüsünde yer alan satış faturası ile aynıdır.

Kasa Adı: Sistem tarafından otomatik olarak işlem yapılan kasanın adı yazılı olarak gelecektir.

Kasa İşlem No: Yapılan işlemin, kasa hareketleri içerisine bir işlem numarası ile kaydedilmesini sağlar. Dilediğiniz numarayı verebilirsiniz.

Bu alanların dışında kalan terimler ve anlamları için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.