Bankadan Çekilen

Firmanızda tanımlı olan bir bankadan çekilen nakit para, firmanızın kasa bilgilerini de etkiler. Bu sebeple, banka hareketlerinin sisteme kaydedilmesi, gelir-gider ve nakit akışı gibi finans işlemlerinin yönetilmesini bir hayli kolaylaştırır. Hesapcini ön muhasebe programı, firmanıza tanımlı olan bir banka hesabınızdan yaptığınız para çekim işlemlerinin kaydını oluşturabilmenizi sağlar. Banka hesabınızdan çektiğiniz parayı, sistemde kaydedebilmek için ilk olarak güncel durum sayfanızın sol kısmında yer alan “Kasa, Banka, Çek, Senet” sekmesine tıklayınız.

kasa banka çek senet

“Kasa, Banka, Çek, Senet” sekmesine tıkladığınızda, karşınıza bir açılır menü gelecektir. O menüden “Kasalar” sekmesine tıklayınız. Daha sonra karşınıza aşağıdaki görselde yer aldığı gibi bir sayfa açılacaktır.

kasa listesi

Açılan ekran, işletmenize tanımlanan kasaların yer aldığı listeyi gösteren ekrandır. Bu ekran üzerinden dilerseniz “Ara” butonuna işlem yapacağınız kasaya ait birkaç harf ya da kod yazarak hızlı bir şekilde işlem yapabilirsiniz. Görüntülemek istediğiniz kasalarınızı, Aktif ya da Pasif olması gibi farklı kriterlere göre filtreleyebilir, dilerseniz bütün kasa bilgilerinizi tek bir ekrandan görüntüleyebilirsiniz.

Hesapcini kolay ön muhasebe programı hesabınızda kayıtlı olan bir kasanızda işlem yapmak için, “ Kasa İşlemleri” butonuna tıklayabilirsiniz. Karşınıza aşağıdaki görselde yer aldığı gibi bir pencere açılacaktır.

kasa islem

Açılan bu pencerede, sağ üst köşede yer alan “Diğer İşlemler” butonuna tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir açılır menü gelecektir.

diğer işlemler

Banka ile ilgili yapacağınız işlemler için açılır menüden, “ Banka İşlemleri” sekmesine tıklayınız.

banka işlemleri

Karşınıza çıkan menüden, banka hesabınızdan çektiğiniz paranın kaydını yapmak istediğinizde “Bankadan Çekilen” sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

bankadan çekilen

Banka Hesabı: Paranın çekildiği banka hesabının adıdır. Banka hesap adı, sistem içerisinde banka bilgilerinizi kaydederken tanımladığınız hesap adıdır.

Açıklama: Bankadan çekilen para ile ilgili fiş bilgilerinin dışında yapılmak istenilen açıklamaların kaydedileceği alandır.

Kasa İşlem No: Kasa içerisinde yapılan işleme ait verilen takip numarasıdır.

Tarih: İşlemin gerçekleştiği tarih ve saattir.

Tutar: Bankadan çekilen para miktarıdır.

Para Birimi: Bankadan çekilen paranın, hangi döviz türü ile işlem gördüğünün seçildiği bölümdür. Firma parametrelerinden bu alanda değişiklik yapabilirsiniz.

Proje: Proje bazlı çalışan firmaların, çalıştıkları herhangi bir proje kapsamında yaptıkları hareketler görüntüleyebilmek için belirledikleri koddur. Bankadan çekilen paranın, hangi proje kapsamında gerçekleştiği belirtilebilir. Bu sayede gelir gider akışınızdaki kaynakları çok daha net bir şekilde görüntüleyebilir ve raporlarınızı daha ayrıntılı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Bankadan çekilen nakit para girişinin kaydı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi girmek isterseniz, ekranda yer alan “Ayrıntılar” seçeneğinin aktif olması gerekmektedir.

Kategori: Bankadan çekilen, firma kriterlerine göre özel gruplara ayrılmasını sağlayan koddur.

Ayraç Kodu: Firma içerisindeki verilerin yönetilmesi için yapılan detaylı görevlendirme kodudur. Firmada, hangi personel ya da personel grubunun hangi işlemlerde yetkili olup olmayacağının belirlendiği koddur. Personeller, sorumlu olduğu kodu kapsayan bilgiler dışında hiçbir veriye ulaşamaz.

İşyeri: İşlemin yapıldığı işyerini belirten alandır. Burada, sistemde kayıtlı olan işyeri adları listelenir ve ilgili işyeri seçilerek işleme devam edilir.

Bölüm: İşlemin, firma içerisinde kayıtlı bölümlerden ilgili olan ile ilişkilendirilmesi amacıyla kullanılır.

Ekranda yer alan bütün bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra, “Kaydet” butonuna tıklayarak işleminizi kaydedebilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.