Bankadan Çek Ödemesi

Bankadan Çek Ödemesi

Bankadan çek ödemesi yapmak, firmanın portföyünde bulunan çeklerin banka aracılığı ile ödenmesi anlamına gelir. Hesapcini ön muhasebe yazılımı, bankadan yapılan çek ödemesi işlemlerinin sistematik ve kolay bir şekilde kaydedilmesini sağlar. Banka aracılığı ile yaptığınız çek ödemesi işlemlerinizi kaydedebilmek için ilk olarak güncel durum sayfanızın sol kısmında yer alan “Kasa, Banka, Çek, Senet” sekmesine tıklayın.

kasa-banka-çek-senet

Bu sekmeye tıkladığınızda karşınıza çıkan açılır menüden “Banka Hesapları” sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

banka hesapları

Bu sayfada, firmanızda tanımlı olan banka hesaplarını görüntüleyebileceğiniz bir liste yer almaktadır. Buradan işlem yapılacak olan bankaya çift tıklayın ya da metin kutusunun yanında bulunan “Hesap İşlemleri” butonuna tıklayın.

bankadan çek ödemesi

Seçtiğiniz banka hesabının hareketlerinin yer aldığı bu ekranın sağ üst köşesinde bulunan “Diğer” sekmesine tıklayın. Karşınıza bir açılır menü çıkacaktır. Buradan “Bankadan Çek Ödemesi” seçeneğini tıklayın.

bankadan çek ödemesi

Bu pencere, “Çek ve Senet İşlemleri” sekmesinde yer alan ana çek penceresidir.

Banka Hesabı: İşlem yaparken seçilen banka hesabıdır ve bu alan otomatik olarak dolu gelir.

Proje: Yapılacak olan çek ödemesinin, sistemde kayıtlı olan bir proje ile ilgili olup olmadığının belirtildiği alandır.

Tarih: Bankadan yapılan çek ödemesinin sisteme kaydedildiği tarihtir.

Ekranda yer alan “Çekler” butonuna tıkladığınızda, sistemde kayıtlı olan çeklerin listesi karşınıza gelecektir. İşlem gören çeki seçerek işleminize devam edebilirsiniz.

Gerekli bilgileri girdikten sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak işleminizi kaydedebilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.