Banka Hesabı Ekleme

Yeni banka hesabı ekleme imkânı, firmaların kullandığı her bir banka hesabının ayrı ayrı kaydedilmesini sağlar. Bu hesaplar arasında yer alan ticari hesap, firmanın sahip olduğu paranın bulunduğu mevduat hesabıdır. Firmanızda tanımlı olan bankaya ait bir ticari hesap oluşturmak isterseniz ilk olarak güncel durum sayfanızın sol kısmında yer alan “Kasa, Banka, Çek, Senet” menüsüne tıklayın.

banka hesabı

Bu menüye tıkladığınızda karşınıza gelen açılır menüden “Banka Hesapları” sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

banka hesapları

Karşınıza çıkan banka hesapları listesi, sahip olduğunuz tüm banka hesaplarını görüntüleyebileceğiniz bir sayfadır. Banka hesaplarınız üzerinde çeşitli hesap işlemlerini yapmak istediğinizde “Hesap İşlemleri” butonunu kullanabilirsiniz. Bu sayfada, sisteme ekleyebileceğiniz farklı çeşitte banka hesapları bulunmaktadır. Sisteme yeni bir banka hesabı/ticari hesap eklemek isterseniz, “Banka Hesabı Ekle” butonuna tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

Bu sayfada yer alan terimlerin anlamı ve kullanım şekilleri ise şu şekildedir:

Hesap Adı: Banka hesabının sistem içerisinde tanıtılmasını sağlayan hesap adıdır.

Banka Adı: Açılacak olan banka hesabının, hangi bankaya bağlı olacağının belirtildiği alandır. Burada manuel olarak giriş yapabildiğiniz gibi, metin kutusunun kenarında bulunan büyüteç simgesine tıklayarak, sistem içerisindeki banka listesine ulaşarak da seçim yapabilirsiniz.

Hesap No: Banka tarafından verilen ve bütün bankacılık işlemlerinde kullanılacak olan hesap numarasıdır.

IBAN: Banka tarafından verilen ve hızlı para transferi yapılmasını sağlayan 26 haneli numaradır.

Para Birimi: Banka hesabında yapılacak olan işlemlerde hangi para biriminin kullanılacağını belirten seçenektir.

Tarih:  Banka hesabının açıldığı ve bakiyesinin geçerli olduğunun belirtildiği tarihtir.

Bakiye: Hesap içerisinde bulunan para miktarıdır.

B/A: Hesabın borçlu ya da alacaklı olup olmama durumunu belirtir.

İstenilen bütün bilgilerin eksiksiz bir şekilde doldurulmasının ardından “Banka Hesabı Kaydet” butonuna tıklanarak ticari hesap ekleme işlemleri tamamlanır.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.