Banka Alınan Hizmet/Masraf Ekle

Banka Alınan Hizmet/Masraf Kaydı Oluşturma

Tedarikçilerden alınan hizmet/masraf bedellerinin ya da yalnızca banka aracılığı ile yapılan ödeme (bankadan otomatik ödemesi tanımlanmış SGK ödemeleri, vergi ödemeleri, banka masrafları, elektrik, su ve doğalgaz faturaları vb.) işlemlerine ait kayıtlar, Hesapcini ön muhasebe programı içerisinde yer alan “Banka Alınan Hizmet Faturası” bölümüne kaydedilir. Yapılan bu işlemleri sisteme kaydedebilmek için ilk olarak güncel durum sayfanızın sol tarafında bulunan “Kasa, Banka, Çek, Senet” sekmesine tıklayın.

kasa banka çek senet

Bu sekmeye tıkladığınızda karşınıza çıkan açılır menüden “Banka Hesapları” sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

banka hesapları

Bu sayfada, firmanızda tanımlı olan banka hesaplarını görüntüleyebileceğiniz bir liste yer almaktadır. Buradan işlem yapılacak olan banka hesabına çift tıklayın ya da metin kutusunun yanında bulunan “Hesap İşlemleri” butonuna tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.

banka alınan hizmet/masraf

Karşınıza çıkan bu pencerenin sağ üst köşesinde bulunan “Diğer” sekmesine tıklayın ve ardından “Banka Alınan Hizmet/Masraf” sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

alınan hizmet/masraf

Bu ekran, “Alınan Hizmet/Masraf Fişleri” ekranı ile aynıdır. Bu fatura ekranında dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekildedir:

Masraf Fiş No: Oluşturulan hizmet/masraf fişin sistemde tanıtılacağı numaradır. Otomatik olarak gelen numarayı değiştirmek isterseniz, metin kutusunun yanında bulunan düzeltme kalemi simgesine tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Masraf Türü: Bu alanda, sisteme kaydedeceğiniz masraf/hizmet türünü seçebilirsiniz. Metin kutusunun yanına tıkladığınızda, karşınıza bir açılır menü gelecektir. O menüden dilediğiniz masraf türünü seçebilirsiniz.

Cari Kodu/Unvanı: Hizmet alınan cari ya da işlem gören banka adı, bu fatura ekranında cari olarak seçilmelidir.

Ödeme Turu: Oluşturulan fişe ait ödemenin yapılıp yapılmadığını belirtebilirsiniz. Bu alanda yer alan açılır menüde “Daha Sonra Ödenecek” ya da “Ödendi” gibi seçenekler yer almaktadır. Buradan seçiminizi yapıp işleminize devam edebilirsiniz.

Ödeme Hesabı: Alınan bir hizmet ya da masraf ödemesinin hangi banka hesabı aracılığı ile ödeneceğini bu alandan belirtebilirsiniz.

Tutar: Ödenmesi gereken hizmet/masraf tutarını gireceğiniz alandır.

Para Birimi: Ödenecek olan tutarın hangi para birimi ile ödeneceğinin belirtildiği alandır.

KDV Tutarı: Ödenecek olan tutar için hesaplanan KDV tutarıdır.

Proje: Alınan hizmet ya da masrafın, herhangi bir proje ile ilgili olup olmadığının belirtildiği alandır. Bir proje bazında alınan hizmet ya da masrafsa, bu alandan projenizi tercih edebilir işleminize devam edebilirsiniz.

Masraf Notu: Alınan hizmet ya da masrafı sisteme kaydederken, eklemek istediğiniz tüm bilgileri bu alana kaydedebilirsiniz.

Doldurulması gereken bilgileri girdikten sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak işleminizi kaydedebilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.