Para Çıkışı (EFT/HAVALE)

Para Çıkışı (EFT/HAVALE)

Tedarikçiniz ile aranızda gerçekleşen her türlü alışveriş bedelinin ödemesini (para çıkışı) banka hesabınızdan EFT ya da havale seçeneklerini kullanarak yapabilirsiniz. Banka işlemleri olan bu para transfer seçeneklerinin ön muhasebe programı içerisine kaydedilmesi, sistemde tanımlı olan banka hareketlerinin daha kolay bir şekilde izlenebilmesini sağlar. Tedarikçinize yapacağınız bir EFT ya da havale işlemini Hesapcini ön muhasebe programı hesabınızda kaydetmek için ilk olarak güncel durum sayfasının sol kısmında yer alan “Kasa, Banka, Çek, Senet” sekmesine tıklayın.

kasa-banka-çek-senet

Bu sekmeye tıkladığınızda karşınıza çıkan açılır menüden “Banka Hesapları” sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

Bu sayfada, firmanızda tanımlı olan banka hesaplarını görüntüleyebileceğiniz bir liste yer almaktadır. Buradan işlem yapılacak olan bir banka hesabının yanında bulunan “Hesap İşlemleri” butonuna tıklayınız.

hesap işlemleri

Hesap işlemleri butonuna tıkladığınızda, karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir.

para çıkışı

Banka hesap işlemleri sayfasında, seçili hesabınızda yapmış olduğunuz bütün para giriş ve çıkış işlemlerine dair ayrıntılı bilgiyi görebilirsiniz. Banka hesabınızdan yapacağınız bir EFT/ Havale işlemini kaydetmek için, “Para Çıkışı (EFT/Havale)” butonuna tıklayın.

para çıkışı

Karşınıza çıkan açılır menüden “Para Çıkışı EFT-HAVALE” sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

Fiş No: Yapılan para transferlerinin sistem içerisinde takip edilmesini sağlayan koddur. Sistem tarafından otomatik olarak atanan numaranın değiştirilmek istenmesi durumunda düzeltme kalemine (“”) tıklayarak dilenilen numaralandırma yapılabilir.

Banka Adı: Para çıkışının yapılacağı ve sistemde kayıtlı olan ilgili banka adı.

Fiş Tarihi: İşlemin yapıldığı tarih ve saattir.

Cari Kodu/Unvanı: Paranın gönderileceği cariyi belirtmek için kullanılan kod ve unvandır. Bu alana kendiniz bilgi girişi yapabileceğiniz gibi, metin kutusunun yanında yer alan büyüteç (“”) simgesine tıklayarak sistemde kayıtlı olan carileriniz arasından ilgili olanı seçebilirsiniz.

Belge No: Havale/EFT işlemi sonunda banka tarafından verilen dekontta yer alan işlem numarasıdır.

NOT: Firma hesabından gönderilen para transferi ile ilgili yapılmak istenilen açıklamaların yazılacağı alandır.

Tutar: Yapılacak olan EFT/ Havale miktarıdır.

Masraf: Yapılan işleme ait masraf tutarıdır.

BSMV Tutarı: Yapılan işleme ait bsmv (Banka Sigorta Muamele Vergisi) tutarıdır.

Proje: Firma hesabından gönderilecek olan paranın, bir proje kapsamında gönderilip gönderilmediğinin belirtildiği alandır. Bir proje kapsamında gerçekleşen para transferiyse, metin kutusunun yanında bulunan büyüteç simgesine tıklayarak sistemde kayıtlı olan projelerden ilgili olan seçilerek işleme devam edilebilir.

Banka hesabınızdan yaptığınız EFT/havale ödemelerini kaydederken daha ayrıntılı bilgi girişi yapmak istediğinizde, ekranda yer alan “Ayrıntılar” butonunu aktif ediniz.

para çıkışı

İş Yeri: İşlemin yapıldığı işyerini belirten alandır. Burada, sistemde kayıtlı olan işyeri adları listelenir ve ilgili işyeri seçilerek işleme devam edilir.

Bölüm: İşlemin, firma içerisinde kayıtlı bölümlerden ilgili olan ile ilişkilendirilmesi amacıyla kullanılır.

Kategori: Yapılan EFT ya da havale işlemlerinin, firmanızın kriterlerine göre gruplandırmanızı sağlayan koddur. ( Örneğin, para çıkışı gibi)

Ayraç Kodu: Firma içerisindeki verilerin yönetilmesi için yapılan detaylı görevlendirme kodudur. Para transfer bilgilerini görüntüleme veya düzenleme yetkisinin, firmadaki hangi personel ya da personel gruplarına verileceğini belirten koddur. Personeller, sorumlu olduğu kodu kapsayan bilgiler dışında hiçbir veriye ulaşamaz.

Bütün bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak işleminizi kaydedebilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.