Satış Kampanyaları

Satış Kampanyaları

Satış kampanyaları bölümüne, bir müşterinize sattığınız ürüne ya da verdiğiniz bir hizmete, belirli koşulların sağlanması durumunda çeşitli indirimleri kaydedebilirsiniz. Aynı zamanda farklı alışveriş koşullarının sağlanması hâlinde, müşterilerinize çeşitli promosyonlar da sunabilirsiniz. Yaptığınız tüm bu kampanyaları, Hesapcini ön muhasebe programına kaydedebilirsiniz.

Hesapcini kolay ön muhasebe programı içerisinde yer alan “Satış Kampanyaları”; fatura ya da fiş ekranı aracılığı ile tek bir cari, cari grubu, ürün ya da ürün gruplarına hızlı ve kolay bir şekilde dilediğiniz kampanyayı uygulayabilmenizi sağlar. Sisteme yeni bir satış kampanyası eklemek istediğinizde ilk olarak güncel durum sayfanızın sol kısmında yer alan “Tanımlamalar” menüsüne tıklayınız.

tanımlamalar

Tanımlamalar menüsüne tıkladığınızda karşınıza çıkan açılır menüden “Satış Kampanyaları” sekmesine tıklayın.

satış kampanyaları

Açılan pencerede, sisteminizde tanımlı olan satış kampanyalarının listesi yer almaktadır. Bu kampanyalardan herhangi birini silmek için “Sil” ya da bu kampanyalar üzerinde bir değişiklik yapmak istediğinizde ise “Düzenle” butonunu tıklayabilirsiniz. Sisteme yeni bir satış kampanyası eklemek için “Satış Kampanyası Yeni Ekle” butonuna tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

satış kampanyası

Satış kampanyaları ekranı, fiş başlığı ve fiş satırı olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Fiş başlığında yer alan terimlerin anlamları ve kullanım amaçları şu şekildedir:

Kampanya Kodu: Satış kampanyasının sistem içerisine kaydedilmesini ve sistemde aratılmasını sağlayan koddur. Sayı ya da harf kullanılabilir. Bu alanın doldurulması zorunludur.

Pasif Yap: Kampanyanın geçerli olmaması fakat yine de sistemde kalması durumunda kullanılabilir.

Kampanya Adı: Kampanyanın sisteme tanıtılan adıdır.

Öncelik Sırası: Aynı tipte ve çok sayıda kampanya arasından, hangi kampanyanın hangi öncelik sırasına sahip olacağı belirtilir.

Kategori Kodu: Hazırlanan satış kampanyalarının, firmanın kendi kriterlerine göre gruplandırılmasını sağlayan koddur. Kategori kodu kutusunda yer alan büyüteç simgesine tıklayarak, sistemde kayıtlı olan kategori kodları arasından tercih yapabilir ya da yine bu alandan yeni bir kategori kodu oluşturarak işleminize devam edebilirsiniz.

Ayraç Kodu: Hazırlanan satış kampanyasını görüntüleme ve üzerinde değişiklik yapma yetkisine sahip olan personel ya da personel gruplarının belirlenmesinde kullanılır.

Başlangıç – Bitiş Tarihi: Kampanyanın geçerli olacağı tarih aralığıdır.

Fiş Belge No: Kampanyanın hangi fiş belge numarası/numaraları üzerinde geçerli olacağının belirtildiği alandır.

Fiş Kategori Kodu: Uygulanacak kampanyanın, fiş kategori koduna göre filtrelenmesi ve uygulanmasında kullanılır.

Fiş Ayraç Kodu: Kampanyanın hangi fiş ayraç kodu/kodları üzerinde geçerli olacağının belirtildiği alandır.

Cari Kodu: Kampanyanın hangi cari kodu/kodları üzerinde geçerli olacağının belirtildiği alandır. Cari kodu kutucuğunda yer alan büyüteç simgesine tıklayarak, sistemde kayıtlı olan cari listenizi görüntüleyebilir ve ilgili cariyi seçerek işleminize devam edebilirsiniz.

Ayraç Kodu: Uygulanacak kampanyanın, cari ayraç koduna göre filtrelenmesi ve uygulanmasında kullanılır. Ayraç kodu kutucuğunda bulunan büyüteç simgesine tıklayarak, sistemde var olan ayraç kodlarını görüntüleyebilir ve tercihinizi yaparak işleminize devam edebilirsiniz.

Cari Hesap Kategori Kodu 1,2,3..: Kampanyanın hangi cari kategori kodu/kodları üzerinde geçerli olacağının belirtildiği alandır. İlgili kutucuklarda bulunan büyüteç simgesine tıklayarak, sistemde kayıtlı olan kategori kodu listenizi görüntüleyebilir ve uygulamak istediğiniz cari hesap kategori kodunu tercih ederek işleminize devam edebilirsiniz. Dilerseniz yine bu alandan yeni bir cari hesap kategori kodu ekleyebilirsiniz.

Faaliyet Kodu: Sektörel bazlı faaliyetlerin ayrıştırılmasında ve raporlanmasında kullanılabilecek bir koddur. Cari tarafından yapılan faaliyetleri gruplandırmak ve özellikle de yurtdışı mevzuatı ile hizmet veren işletmeler için, carileri mevzuata uygun hâle getirebilmek için kullanılan bir kod çeşididir. Faaliyet kodu seçilmesi durumunda sistemde otomatik olarak bazı seçenekler gelecektir. KDV uygulanıp uygulanmayacağı, ek vergi uygulanıp uygulanmayacağı, tevkifat uygulanıp uygulanmayacağı gibi farklı seçenekler “Faaliyet Kodu” kapsamında kullanılır.  Kampanyanın geçerli olacağı faaliyet kodunu, kutucukta bulunan büyüteç simgesine tıklayarak seçebilirsiniz.

Şehir, İlçe, Semt: Kampanyanın geçerli olduğu yerleşim birimleridir.

Değişken Tanımı 1,2,3..: Oluşturulan kampanyada kullanılacak olan değişkenlerin tanımlandığı alandır.

Satış kampanyaları ekranında yer alan fiş satırında yeni bir bilgi eklemek için ilk olarak “Yeni Satır” butonuna tıklayın. Bu pencerede bulunan terimlerin anlamları ve kullanım amaçları şu şekildedir:

fişsatırı

Satır/Genel: Hazırlanan satış kampanyasının, satır ya da fiş altında uygulanacağının seçilmesinde kullanılan alandır. Bu kutucukta yer alan ok işaretine tıkladığınızda karşınıza çıkan açılır menüden seçiminizi yapabilirsiniz.

Uygulanacak Malzeme: Satış kampanyasının, hangi malzeme üzerinde geçerli olacağının belirtilmesinde kullanılır.

Uygulama Koşulu: Hazırlanan kampanyanın, hangi şartlarda geçerli olduğunun belirtildiği alandır.

Uygulama Formülü: Uygulanacak kampanyaya ait hesaplamaların, formüller ile yapıldığı alandır.

Uygulama Tipi: Hazırlanan kampanyanın konusunun, indirim mi yoksa promosyon mu olduğunun belirtildiği alandır. Bu kutucukta yer alan ok işaretine tıkladığınızda karşınıza çıkan açılır menüden seçiminizi yapabilirsiniz.

Promosyon Malzemesi: Söz konusu kampanyanın uygulama tipi eğer promosyon ise, verilecek promosyon malzemesinin belirtildiği alandır.

Birim: Kampanyada kullanılan malzemenin, hangi birim üzerinden işlem göreceğinin belirtildiği alandır.

Ödeme Modeli: Kampanyanın hangi ödeme tipinde geçerli olacağının belirtildiği alandır.

Satır Açıklaması: Oluşturulan satış kampanyası hakkında satırda yapılması istenilen açıklamaların kaydedileceği alandır.

Satış kampanyaları ekranında yer alan bilgileri doldurduktan sonra “ Kampanya Kaydet” butonuna tıklayarak işleminizi kaydedebilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.