Alış Kampanyaları

Alış Kampanyaları

Alış kampanyaları herhangi bir tedarikçinizden aldığınız bir ürün ya da hizmetin indirimli olarak satın alınması durumunda, bu bilgileri sisteme kaydedebilmeniz için aldığınız indirim ya da promosyonların da sisteminizde kayıtlı olması gerekmektedir. Aldığınız ürün/hizmete uygulanan indirim ya da promosyonun, Hesapcini kolay ön muhasebe programına kaydedilmesi önemli ölçüde işlem kolaylığı sağlamaktadır. Sisteme yeni bir alış kampanyası kaydedebilmek için ilk olarak güncel durum sayfanızın sol kısmında yer alan “Tanımlamalar” menüsüne tıklayınız.

tanımlamalar

Tanımlamalar menüsüne tıkladığınızda karşınıza çıkan açılır menüden “Alış Kampanyaları” sekmesine tıklayın.

alış kampanyaları

Karşınıza çıkan bu pencerede, sisteme daha önce kaydetmiş olduğunuz alış kampanyalarının listesi yer almaktadır. Alış kampanyalarından birini silmek ya da üzerinde herhangi bir değişiklik yapmak istediğinizde, “Sil” veya “Düzenle” butonlarını kullanabilirsiniz. Yeni bir kampanya eklemek için ise “Alış Kampanyası Ekle” butonuna tıklayınız. Bu butona tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

alış kampanyası

Alış kampanyaları ekranı, fiş başlığı ve fiş satırı olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Fiş başlığında yer alan terimlerin anlamları ve kullanım amaçları şu şekildedir:

fiş başlığı

Kampanya Kodu: Alış kampanyasının sistem içerisine kaydedilmesini ve sistemde aratılmasını sağlayan koddur. Kod oluştururken dilenilen harf ya da sayı kombinasyonları yapılabilir. Kampanya kodu bilgisinin girilmesi zorunludur.

Pasif Yap: Alış kampanyasının aktif olarak kullanılmadığı fakat sistemde mevcut olarak kalması istendiğinde kullanılan seçenektir.

Kampanya Adı: Alış kampanyasının sisteme tanıtıldığı adıdır.

Öncelik Sırası: Aynı özelliğe sahip olan alış kampanyalarından, hangisinin öncelikli olduğunun belirtildiği alandır.

Cari Kategori Kodu: Uygulanan alış kampanyasının, firmanın kendi özel kriterlerine göre gruplandırılmasını sağlayan koddur. Kategori kodu kutucuğunda yer alan büyüteç simgesine tıklayarak sistemde daha önceden kayıtlı olan kategori kodları arasından tercih yapabilir ya da yine bu alandan yeni bir kategori kodu oluşturarak işleminize devam edebilirsiniz.

Ayraç Kodu: Uygulanan alış kampanyasını görüntüleyebilme ve kampanyada değişiklik yapabilme yetkisine sahip olan personel ya da personel gruplarının belirlenmesinde kullanılır.

Başlangıç-Bitiş Tarihi: Kampanyanın geçerli olduğu tarih aralığıdır.

Fiş Belge No: Alış kampanyasının hangi fiş belge numarası/numaraları üzerinde geçerli olduğunun belirtildiği alandır.

Fiş Kategori Kodu: Alış kampanyasının hangi fiş kategori kodu/kodları üzerinde geçerli olduğunun belirtildiği alandır.

Fiş Ayraç Kodu: Alış kampanyasının hangi fiş ayraç kodu/kodları üzerinde geçerli olduğunun belirtildiği alandır.

Cari Kodu: Alış kampanyasının hangi cari kodu/kodları üzerinde geçerli olacağının belirtildiği alandır. Cari kodu kutucuğunda yer alan büyüteç simgesine tıklayarak, sistemde kayıtlı olan cari listenizi görüntüleyebilir ve ilgili cariyi seçerek işleminize devam edebilirsiniz.

Ayraç Kodu: Uygulanacak alış kampanyasının, cari ayraç koduna göre filtrelenmesi ve uygulanmasında kullanılır. Ayraç kodu kutucuğunda bulunan büyüteç simgesine tıklayarak, sistemde var olan ayraç kodlarını görüntüleyebilir ve tercihinizi yaparak işleminize devam edebilirsiniz.

Cari Hesap Kategori Kodu 1,2,3,4,5: Alış kampanyasının hangi cari kategori kodu/kodları üzerinde geçerli olacağının belirtildiği alandır. İlgili kutucuklarda bulunan büyüteç simgesine tıklayarak, sistemde kayıtlı olan kategori kodu listenizi görüntüleyebilir ve uygulamak istediğiniz cari hesap kategori kodunu tercih ederek işleminize devam edebilirsiniz. Dilerseniz yine bu alandan yeni bir cari hesap kategori kodu ekleyebilirsiniz.

Faaliyet Kodu: Sektörel bazlı faaliyetlerin ayrıştırılmasında ve raporlanmasında kullanılabilecek bir koddur. Cari tarafından yapılan faaliyetleri gruplandırmak ve özellikle de yurtdışı mevzuatı ile hizmet veren işletmeler için, carileri mevzuata uygun hâle getirebilmek için kullanılan bir kod çeşididir. Faaliyet kodu seçilmesi durumunda sistemde otomatik olarak bazı seçenekler gelecektir. KDV uygulanıp uygulanmayacağı, ek vergi uygulanıp uygulanmayacağı, tevkifat uygulanıp uygulanmayacağı gibi farklı seçenekler “Faaliyet Kodu” kapsamında kullanılır.  Alış kampanyasının geçerli olacağı faaliyet kodunu, kutucukta bulunan büyüteç simgesine tıklayarak seçebilirsiniz.

Şehir-İlçe-Semt: Alış faturasının geçerli olacağı yerleşim yerlerinin belirtildiği alandır.

Değişken Tanımı 1,2,3,4,5: Kampanyada geçerli olacak değişkenlerin tanımlanmasının yapılacağı alandır.

Alış kampanyalarının diğer bölümü olan fiş satırı ekranında yeni bir işlem yapabilmek için “Yeni Satır” butonuna tıklayınız. Bu ekran üzerinde yer alan terimlerin anlamları ve kullanım amaçları ise şu şekildedir:

fiş satırı

Satır/Genel: Uygulanacak kampanyanın satıra mı yoksa fiş altına mı uygulanacağının belirtildiği alandır.

Uygulanacak Malzeme: Hazırlanan kampanyanın hangi malzemeye uygulanacağının belirtildiği alandır.

Uygulama Koşulu: Alış kampanyasının, hangi koşullarda geçerli olduğunun belirtildiği alandır.

Uygulama Formülü: Alış kampanyasına ait hesaplamaların, formüller ile yapıldığı alandır.

Uygulama Tipi: Alış kampanyasında indirim ya da promosyon uygulandığının belirtildiği alandır.

Promosyon Malzemesi: Söz konusu alış kampanyasının uygulama tipinin promosyon olması hâlinde, hangi malzemenin promosyon olarak verileceğinin belirlendiği alandır.

Birim: Hazırlanan alış kampanyasında kullanılan malzemenin, hangi birim ile işlem göreceğinin belirtildiği alandır.

Ödeme Modeli: Alış kampanyasının hangi ödeme tipinde geçerli olduğunun belirtildiği alandır.

Satır Açıklaması: Kampanya ile ilgili satırda yapılmak istenilen açıklamaların yazılabileceği alandır.

Alış kampanyaları ekranında yer alan bilgileri doldurduktan sonra “Kampanya Kaydet” butonuna tıklayarak işleminizi kaydedebilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.