Müşteri ve Tedarikçi Fişleri – Virman Fişi

Virman, cariler arasında yapılan para transferinin en temel tanımıdır. Firmanıza borcu olan bir carinin, firmanızın borçlu olduğu bir cariye sizin borcunuzu ödeme işlemine virman adı verilir. Cariler arasında yapılan virman işlemi, oldukça teferruatlı ve bir o kadar da dikkat gerektiren işlemlerdir. Bütün bu iş yükünü sizin yerinize üstlenen Hesapcini, hızlı ve kolay bir şekilde virman fişi oluşturmanızı sağlıyor.

Hesapcini ön muhasebe programı üzerinden virman fişi oluşturmak için, güncel durum sayfanızdaki sol tarafta yer alan menülerden “Müşteri ve Tedarikçi” sekmesine tıklayın.

müşteri ve tedarikçi

Karşınıza çıkan açılır menüden “Müşteri ve Tedarikçi Fişleri” sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

müşteri ve tedarikçi fişleri

Sisteme yeni bir virman fişi eklemek için “Müşteri/Tedarikçi Fişi Ekle” butonuna tıklayın.

Karşınıza çıkan bu açılır menüden “Virman Fişi” butonuna tıklayın.

virman fişi

Fiş No: Hazırlayacağınız fişin, bilgisayar ortamında daha kolay bir şekilde takibini yapabilmeniz için gireceğiniz numaradır.

Fiş Tarihi: Fişi hazırladığınız tarihi belirtir ve bu alanın da doldurulması zorunludur.

Kategori: Bu kod, firmaların kendilerine ait bazı kriterlere göre gruplandırma yapması için kullanılır.

Cari Kodu/Unvanı (Kaynak): Cari hesap, bilgi fişi ya da fatura oluşturma aşamalarında kullanılan müşteri ya da tedarikçi ismidir. Cari Kodu/Unvanı (Kaynak) alanı, hesabından para çıkacak olan cari hesabıdır.

Cari Kodu/Unvanı (Hedef): Cari hesap, bilgi fişi ya da fatura oluşturma aşamalarında kullanılan müşteri ya da tedarikçi ismidir. Cari Kodu/Unvanı (Hedef) alanı, işlem sonrasında hesabına para yatacak olan cari hesaptır.

Para Birimi:  Yapacağınız işlemde kendi para biriminiz dışında bir döviz türü kullanmak istediğinizde, kullanılacak olan döviz türünü seçeceğiniz alandır.

Tutar: Kaynak hesaptan hedef hesaba aktarılacak olan tutardır.  

Açıklama: Fiş ile ilgili genel bilgi ya da açıklamaları kaydedebileceğiniz alandır. Sistem üzerinde gerekli bilgiler için farklı alanlar olsa da, ekstradan yazmak istediğiniz her açıklamayı bu alana yazabilirsiniz.

Ekranda yer alan tüm bilgileri doldurduktan sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.