Müşteri ve Tedarikçi

Bir işletmenin varlığını sürdürebilmesi için sürekli bir para giriş çıkış işlemi olması gerekir. Alınan tahsilatlar ya da ödemeler için ise, işletmelerin ticari faaliyette bulunduğu müşteri ve tedarikçilere sahip olması gerekir. Bu müşteri ve tedarikçiler ile yapılan her türlü ticari faaliyetler, işletmelerdeki para akışını da beraberinde getirir. Müşteri ve tedarikçilerin, kısacası carilerin yapacağı her işlemin kayıt altına alınması da son derece önemlidir. Çünkü müşterilerden alınan tahsilatlar ya da tedarikçilere yapılan ödemeler ile birlikte işletmeler de ileriye dönük planlarını çok daha kontrollü bir şekilde yapabilmektedir. Özetle, bir işletmede müşteri ve tedarikçi yönetimi, o işletmenin devamlılığı açısından gerekli ve son derece de önemlidir.

Hesapcini muhasebe programında, sınırsız sayıda müşteri ve tedarikçi ekleyebilmeniz ve tüm bu carilerinizi tek bir ekrandan kolay bir şekilde yönetebilmenizi sağlar. Üstelik her bir cari için ayrıntılı raporlar alabilir ve sistemde yer alan hızlı işlem menüsü ile başka bir sekmeye geçmeden tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz. Hesapcini müşteri ve tedarikçi ekranına ulaşabilmek için ilk olarak ekranın sol tarafında bulunan “Müşteri ve Tedarikçi” sekmesine tıklayın.

müşteri ve tedarikçi

Karşınıza çıkan açılır menüden yine “Müşteri ve Tedarikçi” sekmesine tıklayın.

müşteri ve tedarikçi listesi

Karşınıza çıkan bu ekran, sistemde yer alan tüm müşteri ve tedarikçilerinizin listesinin yer aldığı ekrandır. Sistemde yer alan tüm carilerinizin tümünü görüntülemek için “Hepsi”, alacaklı olanları görüntülemek için “Alacaklılar” ve borçlu olanları görüntülemek için de “Borçlular” seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Ayrıca yine tüm carilerinizi “Hepsi”, “Aktifler” ve “Pasifler” olacak şekilde filtreleyerek görüntüleyebilirsiniz. Sistemde yer alan carilerinizi Excel formatında bilgisayarınıza indirmek ya da sisteme Excel formatında bulunan cari listenizi aktarmak isterseniz de “Kayıt Al/Ver” butonunu kullanabilirsiniz.

Ekranda yer alan “Müşteri/Tedarikçi Ekle” butonu da, sisteme hızlı ve kolay bir şekilde cari eklemenizi sağlar. Yeni bir cari eklemek için ayrıntılı bilgilere ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Müşteri ve tedarikçi listenizde herhangi bir carinizin işlem satırında yer alan üç noktaya “” tıkladığınızda, karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

Bu ekranda yer alan ifadelerin anlamları ise şu şekildedir;

Sil: Bu seçenek, sistemde yer alan ve işlem gören carinin sistemden silinmesi için kullanılır.

Düzenle: İlgili cari ile ilgili bilgileri düzenlemek için bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Cari Hareketleri: Cariniz ile ilgili yapmış olduğunuz tüm işlemleri, bu seçeneğe tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Bu seçeneğe tıkladığınızda, karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

cari hareketleri

Sipariş Hareketi: Bu seçenek de, ilgili cariye ait olan tüm alış ve satış siparişlerini gösterir. Bu seçeneğe tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

sipariş hareketleri

Hesap Özeti: Bu seçenek, seçtiğiniz cariye ait tüm işlemlerin özetini gösterir. Bu seçeneğe tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

hesap özeti

Bu pencerede, aylık bazda borç ve alacak bilgisini ayrıntılı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Kopyala: Aynı cariyi sisteme kaydetmek için kopyala seçeneğini kullanarak zaman kaybetmeden carinizi oluşturabilirsiniz.

Cari Ekstre: Cariye ait olan işlemleri gösteren ekstreyi, cari ekstre seçeneğini kullanarak yazdırabilir ya da mail olarak gönderebilirsiniz.

cari ekstre

Teslimat Adresi: Müşteri ya da tedarikçi için farklı teslimat adresi ekleyebilirsiniz. Böylelikle yapacağınız teslimatlar farklı adreslere gönderileceği esnada hızlı bir şekilde işlem yapabilirsiniz.

Müşteri ve tedarikçi ekranında yer alan “Hızlı İşlemler” menüsü ise, bir cariniz ile ilgili yapacağınız tüm işlemleri farklı sekmelere geçiş yapmadan gerçekleştirmenizi sağlar.

hızlı işlem

Hızlı işlem menüsünde yer alan tüm sekmelerin kullanımı ve önemi hakkında bilgi almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.