Müşteri ve Tedarikçi Fişleri – Alacak Dekontu

Müşteri ve tedarikçi fişleri arasında yer alan “Alacak Dekontu”, bir müşteri ya da tedarikçinize olan borcunuzu ödediğinize dair hazırlamanız gereken dekonttur. Nakit akışı, güncel borç bilgisi ve cari hesap kontrolleri kapsamında oldukça büyük bir öneme sahip olan alacak dekontunu, Hesapcini sayesinde kısa süre içerisinde hazırlayabilir ve sisteme kaydedebilirsiniz.

Alacak dekontu oluşturabilmek ya da var olan alacak dekontlarınızı görüntüleyebilmek için, “Güncel Durum” sayfanızın sol tarafında yer alan menülerden, “Müşteri ve Tedarikçi” sekmesine tıklayın.

müşteri ve tedarikçi

Karşınıza çıkan açılır menüden “Müşteri ve Tedarikçi Fişleri” sekmesine tıklayın. Karşınıza, aşağıdaki görselde yer alan pencere açılacaktır.

Bu ekranda, sistemde kayıtlı olan tüm fişlerin listesi yer almaktadır. Yeni bir alacak dekontu eklemek için “Müşteri/Tedarikçi Fişi Ekle” butonuna tıklayın.

fişler

Karşınıza çıkan açılır menüden “Alacak Dekontu” sekmesine tıklayın.

Cari Kodu/Unvanı: Cari hesap, bilgi fişi ya da fatura oluşturma aşamalarında kullanılan müşteri ya da tedarikçi ismidir.

Fiş No: Hazırlayacağınız fişin, bilgisayar ortamında daha kolay bir şekilde takibini yapabilmeniz için gireceğiniz numaradır.

Fiş Tarihi: Fişi hazırladığınız tarihi belirtir ve bu alanın da doldurulması zorunludur.

Kategori: Bu kod, firmaların kendilerine ait bazı kriterlere göre gruplandırma yapması için kullanılır.

Tutar: Carinizin firmanıza vermiş olduğu hizmet ya da satın aldığınız bir mal karşılığında, firmanızın ödemesi gereken borç miktarını gösteren alandır.

Para Birimi:  Yapacağınız işlemde kendi para biriminiz dışında bir döviz türü kullanmak istediğinizde, kullanılacak olan döviz türünü seçeceğiniz alandır.

Açıklama: Fiş ile ilgili genel bilgi ya da açıklamaları kaydedebileceğiniz alandır. Sistem üzerinde gerekli bilgiler için farklı alanlar olsa da, ekstradan yazmak istediğiniz her açıklamayı bu alana yazabilirsiniz.

Ekranda yer alan tüm bilgileri doldurduktan sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.