Müşteri ve Tedarikçi Fişleri – Borç Dekontu

Müşteri ve Tedarikçi Fişleri, bir işletmenin carileri ile arasında geçen tüm borç ve alacak işlemlerinin sisteme kaydedilmesi için kullanılır. Alacak dekontu, borç dekontu ve virman fişi gibi farklı fişlerin sisteme içerisine kaydedilmesi, cari yönetimi ve alacak/borç dengesinin analizi için oldukça etkilidir. İşletmenizin hem nakit akışını yönetmek hem de carileriniz ile aranızda olan borç/alacak ilişkisini kontrol edebilmek için müşteri ve tedarikçi fişlerini kullanabilirsiniz.  

Borç dekontu, cari hesaplarınızdan birinin bir hizmet ya da ürün alması durumunda, firmanıza olan borcunu gösteren dekonttur. Borç, bakiye ve nakit akışının takip edilebilmesinde büyük bir öneme sahip olan borç dekontunu, Hesapcini muhasebe programı ile birlikte kısa süre içerisinde hazırlayabilir ve sisteme kaydedebilirsiniz.

Borç dekontu oluşturabilmek ya da var olan borç dekontlarınızı görüntüleyebilmek için, “Güncel Durum” sayfanızın sol tarafında yer alan menülerden, “Müşteri ve Tedarikçi” sekmesine daha sonra karşınıza çıkan açılır menüden “ Müşteri ve Tedarikçi Fişleri” sekmesine tıklayın. Karşınıza, aşağıdaki görselde yer alan pencere açılacaktır.

müşteri ve tedarikçi

Karşınıza, sistemde kayıtlı olan tüm müşteri ve tedarikçi fişlerinin yer aldığı bir liste gelecektir.

müşteri ve tedarikçi fişleri

Sisteme yeni bir fiş eklemek istediğinizde “Müşteri/Tedarikçi Fişi Ekle” butona tıklayın. Karşınıza bir açılır menü gelecektir.

fişler

Karşınıza çıkan bu ekrandan “Borç Dekontu” sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

müşteri ve tedarikçi

Cari Kodu/Unvanı: Cari hesap, bilgi fişi ya da fatura oluşturma aşamalarında kullanılan müşteri ya da tedarikçi ismidir.

Fiş No: Hazırlayacağınız fişin, bilgisayar ortamında daha kolay bir şekilde takibini yapabilmeniz için gireceğiniz numaradır. “Fiş No”, kaydedilmesi zorunlu bir alandır.

Fiş Tarihi: Fişi hazırladığınız tarihi belirtir ve bu alanın da doldurulması zorunludur.

Tutar: Carinize vermiş olduğunuz hizmet ya da satmış olduğunuz bir mal karşılığında, size ödemesi gereken borç miktarını gösteren alandır.

Para Birimi: Borç dekontunun hangi para birimi ile ödeneceğinin belirlendiği alandır.

Kategori: Bu kod, firmaların kendilerine ait bazı kriterlere göre gruplandırma yapması için kullanılır.

Açıklama: Fiş ile ilgili genel bilgi ya da açıklamaları kaydedebileceğiniz alandır. Sistem üzerinde gerekli bilgiler için farklı alanlar olsa da, ekstradan yazmak istediğiniz her açıklamayı bu alana yazabilirsiniz.

Ekranda yer alan tüm alanları doldurduktan sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.