Senet Girişi

Çok eski zamanlardan beri bir ödeme şekli olarak kullanılan senetler, günümüzde kredi kartının yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanması ile birlikte popülaritesini kaybetmektedir. Hesapcini ise, halen senet kullanan müşterilerini unutmamış ve senetler ile ilgili bütün işlemlerini kaydedebilecekleri bir modül geliştirmiştir. Hesapcini muhasebe yazılımı ile hızlı ve kolay bir şekilde sisteme senet girişi yapabilir ve sistemde yer alan senetleri yönetebilirsiniz. Bunun için ilk olarak güncel durum sayfanızın sol kısmında yer alan “Kasa, Banka, Çek, Senet” menüsüne tıklayın.

Bu menüye tıkladığınızda karşınıza çıkan açılır menüden “Çek ve Senet İşlemleri” sekmesine tıklayınız. Karşınıza aşağıdaki gibi bir menü gelecektir.

çek senet listesi

Karşınıza çıkan bu pencerede, daha önce oluşturduğunuz birbirinden farklı türlerdeki çek ve senetlerin listesi yer almaktadır. Bu listede yer alan herhangi bir çek ya da senet için farklı işlem yapmak için “İşlemler” butonunu kullanabilirsiniz. Sisteme yeni bir senet girişi yapmak istediğinizde “Senet Girişi” butonuna tıklayınız.

senet girişi

Cari Kodu/ Unvanı: Senedi veren carinin kodunun ve unvanın girildiği alandır.

Proje: Müşteriden alınan senedin, hangi proje kapsamında alındığını gösteren alandır.

Sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra, ekranda yer alan “Müşteri Senedi” butonuna tıklayarak senet giriş ekranına geçebilirsiniz.

müşteri senedi

Portföy No: Müşteriden alınan senedin, sistemde hızlı bir şekilde aratılmasını sağlayacak olan koddur. Bu alanda bulunan büyüteç simgesine tıklayarak, harf veya numara kullanarak portföy numarası oluşturabilirsiniz. Bu alanın doldurulması zorunludur.

Vade Tarihi: Senet ödemesi için belirlenen son gündür. 

Seri No: Senet üzerinde bulunan seri numarasının yazıldığı alandır.  

Borçlu: Senedi veren cariye ait bilgilerin yazıldığı alandır. Senet ciro edilmiş bir senet ise, bu alana senedi en son ciro eden kişinin adı-soyadı bilgileri girilmelidir.

Kefil 1: Senedi veren kişiye/firmaya, ödeme konusunda kefil olan kişi ya da firmaların bilgilerinin yazıldığı alandır.

Pul: Senette bulunan pul adedinin belirtildiği alandır.

Tutar: Senedin ödeme bedelidir.

TL: Senet ödemesinin hangi döviz türü ile yaptığını gösteren alandır.

Senet girişi ekranında yer alan bilgilerin girişini yaptıktan sonra “Kaydet” butonuna tıklayınız. Girdiğiniz senet, artık bordro ekranında yer alacaktır. Bordro ekranında yer alan bilgileri kontrol ettikten sonra ekranın sağ üst köşesinde yer alan “Kaydet” butonuna tıklayarak senet giriş işleminizi sonlandırabilirsiniz. 

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.