Alınan Hizmet/Masraf Kartları

İşletmelerde birbirinden farklı maliyet kalemi bulunur. Bunlar arasında pek önemsenmeyen fakat en önemlisi ise masraflardır. Düşük meblağlardan en yüksek meblağlara kadar olan farklı masraflar, kontrol altına alınmadığı takdirde ciddi zararları da beraberinde getirir. Bu nedenle de masraf yönetimi yapmak, bir işletmedeki kârlılığın kontrol altına alınmasındaki en önemli işlemdir. Hesapcini online ön muhasebe programı tarafından sunulan alınan hizmet/masraf kartları, masraflarınızı etkin ve kolay bir şekilde yönetebilmenizi sağlar. Böylelikle carilerinizden aldığınız tüm hizmet ve masrafları tek bir ekrandan yönetebilirsiniz.

Hesapcini ile masraf yönetimi yapmak için ilk olarak güncel durum ekranının sol kısmında yer alan “Ürün ve Hizmet” sekmesine tıklayın.

Karşınıza çıkan açılır menüden “Alınan Hizmet/Masraf Kartları” sekmesine tıklayın.

Karşınıza, sistem tarafından otomatik olarak hazırlanan farklı gruplardaki masraf tanımları gelecektir.

Bu ekranda yer alan masraf tanımları, bir işletmede sabit ve yaygın olarak kullanılan masraf tanımlarıdır. Herhangi bir masraf kartının içindeki masraf tanımını düzenlemek için, ilgili masrafın satırında yer alan “” simgesine tıklayın.

Düzeltme kalemine tıkladığınızda, karşınıza yukarıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Buradan dilediğiniz düzeltmeyi yaptıktan sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak masrafınızı kaydedebilirsiniz.

Yine bir masraf tanımına ait hareketleri görmek isterseniz “” simgesine tıklayın.

Hareketler simgesine tıkladığınızda, karşınıza yukarıdaki gibi bir pencere açılacaktır. Bu pencerede, örneğin bu zamana kadar yapılmış olan tüm faiz işlemlerini görebilirsiniz. Bu masraf ile ilgili daha da ayrıntılı bilgi görmek istediğinizde, Hizmet Hareketleri ekranındaki bir masrafa tıklayın.

Yukarıdaki ekranda yer aldığı gibi, faiz işlemine dair tüm ayrıntılı işlemi bu şekilde görüntüleyebilirsiniz. Faiz gibi diğer tüm masraf tanımları için bu işlemleri yapabilirsiniz.

Masraf kartları içerisinde yer alan bir tanımı silmek istediğinizde ise “” simgesine tıklayabilirsiniz.

Sistem tarafından otomatik olarak gelen masraf kartları içerisinde farklı bir tanım eklemek isterseniz “” butonuna tıklayın.

Yukarıdaki ekranda, Araç Masrafları örneğini görüyorsunuz. Araç masrafları içerisine, sistemde olmayan farklı bir tanım eklemek istediğinizde, “Masraf Tanımı” yazan kutucuğa dilediğiniz tanımı yazarak kaydedebilirsiniz.

Sistemde yer alan masraf kartlarından ziyade, işletmenizde kullanılan daha spesifik bir masraf kartı bulunuyorsa, ekranda yer alan “Yeni Hizmet/Masraf Grubu Ekle” butonuna tıklayın.

“Masraf Grubu” yazan alan, sistemde görünecek olan masraf kartının adıdır. Buradan dilediğiniz masraf grubunu oluşturabilirsiniz.

Örnek olarak hazırladığımız, “Örnek Masraf Grubu” masraf kartı, sistemde bu şekilde görünecektir. Bu masraf kartına dilediğiniz tanımı ekleyerek yeni bir kart oluşturabilirsiniz.

Tüm bu işlemlerin ardından, artık keseceğiniz faturalar ya da dekontlarda bu masraf gruplarını kullanarak işlemlerinize hız kazandırabilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.