Koronavirüs ile Mücadelede Verilecek Devlet Destekleri

Koronavirüs ile Mücadelede Verilecek Devlet Destekleri

Koronavirüs ile Mücadelede Verilecek Devlet Destekleri

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında hazırlanan 100 milyar TL değerindeki “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” ile ilgili gerekli tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz..

Aralık ayında başlangıç noktası Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan Koronavirüs, Mart ayının ortalarından itibaren ülkemizde de görülmeye başladı. Hızla yayılmaya devam eden ve tüm hayatı durma noktasına getiren bu salgına karşı, tüm dünya devletleri gibi ülkemizde de birtakım önlemler alındı. Özellikle de çalışma hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen Koronavirüs(covid19), tüm dünya piyasalarını da derinden etkiledi. Tüm dünyadaki hükümetler hem ülkelerinin hem de vatandaşlarının bu salgından en az seviyede etkilenmesi için çeşitli destek paketleri hazırladı ve halk ile paylaştı.

Koronavirüs salgınının ülkemizde hızla yayılması ile birlikte 18 Mart tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından vatandaşlar ve ülke piyasası açısından önemli olan birçok desteği içeren bir destek paketi açıklandı. Gelin, hep birlikte “Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi” adındaki ve 100 milyar TL değerindeki destek paketini birlikte inceleyelim;

İşletmelere Verilecek Devlet Destekleri;

 • Salgın nedeni ile nakit akışında bozulma meydana gelen işletmelerin ihtiyaç duyduğu kredilerin anapara ve faiz ödemelerinde 3 aylık öteleme yapılacak. Ayrıca gerekli görülmesi durumunda ek finansman desteği de sunulacak.
 • İhracatta herhangi bir sıkıntı yaşanmaması ve mevcut kapasite kullanım oranının karşılanabilmesi için, ihracat yapan firmalara stok finansman desteği sunulacak.
 • Salgın dönemi boyunca işlerinde aksama olan esnaf ve sanatkârlar, Halkbank’a olan borçlarının önümüzdeki üç ay boyunca ötelenmesi için beyanda bulunabilecek. Bu süre boyunca herhangi bir öteleme faizi de uygulanmayacak.
 • Likidite ihtiyacı olan ve bu kapsamda teminat açığı sorunu yaşayan KOBİ’ler için 25 milyar TL olan Kredi Garanti Fonu limiti 50 milyar TL’ye yükseltilecek.
 • 500 bin TL altındaki konutların kredilendirilme limiti %80’den %90’a çıkarılacak ve talep edilen asgari peşinat oranı da %10’a düşürülecek.
 • Nisan, Mayıs ve Haziran ayları boyunca temerrüde düşen firmaların kredi sicil notlarının etkilenmemesi için “mücbir sebep” notu eklenecek.
 • Kasım ayına kadar herhangi bir konaklama vergisi uygulanmayacak.
 • İç havayolu taşımacılığındaki %18 olan KDV oranı 3 ay süreyle  %1’e düşürülecek.
 • İstihdamdaki sürekliliği devam ettirebilmek için 2 ay olarak belirlenen telafi çalışma süresi 4 aya çıkarılacak.
 • Muhtasar beyannamelerinin süresi 3 ay ertelenecek.
 • Kısa Çalışma Ödeneği faaliyete geçirilecek. Bu ödenekten faydalanmak için başvurular kolaylaştırılacak ve hem işveren hem de çalışanlar salgından minimum düzeyde etkilenecek.
 • Demir-Çelik, Perakende, Sinema- Tiyatro, Tekstil, Etkinlik- Organizasyon, Yiyecek-İçecek ve AVM sektörlerindeki Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan-Mayıs ve Haziran aylarındaki ödemeleri 6 ay ertelenecek.

Vatandaşlara Verilecek Olan Destekler

 • Vatandaşların nakit sıkıntısı yaşamaması adına bankalar tarafından uygun ve avantajlı kredi paketleri hazırlanacak.
 • Tek başına yaşayan ve 80 yaşının üzerinde olan vatandaşlar için sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetleri periyodik bir şekilde gerçekleştirilecek.
 • Her bayram öncesinde emeklilere yatırılan bayram ikramiyeleri, bu sene Nisan ayının başında yatırılacak.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenecek olan ihtiyaç sahibi ailelere yapılan yardımların yanı sıra 2 milyar liralık bir ek destek daha hazırlanacak.
 • En düşük emekli maaşı 1500 TL olarak belirlenecek.
 • Asgari ücret desteğine ara verilmeden devam edilecek.

Hesapcini ön muhasebe programı olarak, devlet tarafından verilen bu destekler ve halkımızın aldığı sıkı tedbirler doğrultusunda kısa sürede bu salgından kurtulmayı temenni ediyoruz. Bu kapsamda, Hesapcini ailesinde bulunan ve aramıza katılan tüm yeni kullanıcılarımızdan önemli bir ricamız var; lütfen gerekli olmadıkça evlerinizden çıkmayın. Hesapcini, siz ofisinizde olmasanız bile internet bağlantısına sahip her yerden muhasebe işlemlerinizi yapmaya devam ediyor.

Siz sağlığınıza dikkat edin, gerisini bize bırakın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ürün Yönetimi Nedir? Ürün Yönetiminin Önemi Nedir?

Çok eski zamanlardan beri işletmeler için büyük bir öneme sahip olan ürün yönetimi, günümüz teknolojisinden nasıl etkilendi? Ürün yönetimine neden bu kadar çok önem verilmeli? Bu gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Dijitalleşme, günlük hayat başta olmak üzere tüm iş yaşantısını da baştan aşağı değiştirmeye devam ediyor. İş hayatının dinamiklerini derinden etkileyen dijitalleşme; […]

Devamı
Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Nasıl Başvurulur?

Kısa çalışma ödeneği nedir? Bu ödenek, işçiyi maddi olarak rahatlatır mı? Herkes bu ödenekten faydalanabilir mi? bu ve bu gibi daha birçok sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Mart ayından bu yana içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde, kişisel olarak aldığımız tedbirlerin yanı sıra devlet tarafından da hem işveren hem de işçi için çeşitli maddi tedbirler […]

Devamı
Ticari Sicil Kaydı Nedir? Nasıl Yapılır?

Ticari Sicil Kaydı Nedir? Nasıl Yapılır? Bir işletme açmaya karar verdiniz ve işletmeniz ile ilgili çok güzel hayalleriniz var fakat bu işin resmi süreçleri hakkında bir bilginiz yoksa doğru yerdesiniz. İşletme açmaya karar veren tüm kişilerin yaptırması gereken ticari sicil kaydı hakkında gerekli tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Bir işletme sahibi olmak isteyen […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.