Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Nasıl Başvurulur?

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Nasıl Başvurulur?

Kısa çalışma ödeneği nedir? Bu ödenek, işçiyi maddi olarak rahatlatır mı? Herkes bu ödenekten faydalanabilir mi? bu ve bu gibi daha birçok sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz…

Mart ayından bu yana içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde, kişisel olarak aldığımız tedbirlerin yanı sıra devlet tarafından da hem işveren hem de işçi için çeşitli maddi tedbirler de alınmaya devam ediyor. Kısa çalışma ödeneği de, bu zor günlerde çalışanlar için oluşturulan İşsizlik Sigortası Fonu içerisinden yapılan ödemelerdir. Gelin, kısa çalışma ödeneği tam olarak ne anlama gelir ve nasıl başvurulur? Sorularının yanıtlarına birlikte bakalım.

Kısa çalışma ödeneği; sigortalı bir çalışanın çalışmadığı her saat ya da gün için İşsizlik Sigortası Fonu içerisinden aldığı ödemelerdir. Bu ödemeler, bir hibe değildir ve devlet tarafından oluşturulan bir fondan yapılır. Bir çalışanın prime esas kazancının %60ı kadar bir ödeme yapılır. Her ayın 5’inde PTT şubelerine yapıldığı gibi, İŞKUR tarafından sigortalının sistemde kayıtlı olan IBAN numarasına da ödeme yapılabilmektedir. Sigortalının maaşının kalanı ise, işveren tarafından ödenebilir. Kısa çalışma ödeneğinin en fazla 3 ay boyunca alınabileceği de unutulmamalıdır.

kısa çalışma ödeneği başvuru şartları

Kısa Çalışma Ödeneği Almanın Şartları Nelerdir?

  • Bir işçinin kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmesi için fiilen çalışıyor olması ve SGK gün şartlarına haiz olması gerekir.
  • Emekli olan kişiler bu ödenekten faydalanamamaktadır.
  • Ayrıca işçinin son 3 yıl içerisinin 450 gün priminin yatmış olması ve son 60 gün priminin ise kesintisiz bir şekilde yatıyor olması gerekmektedir.
  • Çalışılmayan gün için SGK primi yatırılmaz.
  • İşçisi için kısa çalışma ödeneğine başvurmak isteyen işverenin İŞKUR kaydının olması gerekir.
  • İşveren, kısa çalışma ödeneğinden faydalandığı süre boyunca çalışanını işten çıkarmamalıdır.
  • Kısa çalışma ödeneğinin bitmesine 6 gün kala, işverenin İŞKUR’a bildirimde bulunması gerekir.

Kısa Çalışma Ödeneğine Nasıl Başvurulur?

Kısa çalışma ödeneğine başvurmak için işverenin 2 ayrı evrakı doldurması gerekir. Kısa Çalışma Talep Formu ve Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesi evraklarının doldurulmasının ardından kaşelenip imzalanması gerekir. Tüm bu evrakların yanı sıra gerekçeli beyan ve yönetim kurulu kararı belgeleri ile birlikte, işverenin e-mail adresinden, ilgili İŞKUR Müdürlüğü mail adresine başvuruda bulunulur.

Kısa çalışma ödeneğinin alındığı sürede, işyerinin normal düzenine geri dönmesi ve işçilerin çalışmaması gereken sürede çalıştırılması durumlarında, yapılan kısa çalışma ödeneği faizi ile birlikte işverenden alınır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ürün Yönetimi Nedir? Ürün Yönetiminin Önemi Nedir?

Çok eski zamanlardan beri işletmeler için büyük bir öneme sahip olan ürün yönetimi, günümüz teknolojisinden nasıl etkilendi? Ürün yönetimine neden bu kadar çok önem verilmeli? Bu gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Dijitalleşme, günlük hayat başta olmak üzere tüm iş yaşantısını da baştan aşağı değiştirmeye devam ediyor. İş hayatının dinamiklerini derinden etkileyen dijitalleşme; […]

Devamı
Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Nasıl Başvurulur?

Kısa çalışma ödeneği nedir? Bu ödenek, işçiyi maddi olarak rahatlatır mı? Herkes bu ödenekten faydalanabilir mi? bu ve bu gibi daha birçok sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Mart ayından bu yana içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde, kişisel olarak aldığımız tedbirlerin yanı sıra devlet tarafından da hem işveren hem de işçi için çeşitli maddi tedbirler […]

Devamı
Ticari Sicil Kaydı Nedir? Nasıl Yapılır?

Ticari Sicil Kaydı Nedir? Nasıl Yapılır? Bir işletme açmaya karar verdiniz ve işletmeniz ile ilgili çok güzel hayalleriniz var fakat bu işin resmi süreçleri hakkında bir bilginiz yoksa doğru yerdesiniz. İşletme açmaya karar veren tüm kişilerin yaptırması gereken ticari sicil kaydı hakkında gerekli tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Bir işletme sahibi olmak isteyen […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.