Koronavirüs ile Mücadelede Evden Çalışma Önerileri

Koronavirüs ile Mücadelede Evden Çalışma Önerileri

Koronavirüs ile Mücadelede Evden Çalışma Önerileri

” Koronavirüs sebebi ile hem çalışanlarımızın sağlığını korumak istiyoruz hem de işlerimizde hiçbir aksama yaşansın istemiyoruz. Evden çalışma sistemine geçmek istiyoruz ama nasıl organize olacağımızı bilmiyoruz “ diyorsanız, hem çalışanlar hem de işverenler için hazırladığımız rehber niteliğindeki evden çalışma ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz..

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs bir diğer adı ile covid19, kişisel hayatlarımızı olduğu kadar iş hayatlarımızı da derinden etkiledi. Virüsün yayılmasını engellemenin en önemli koşulu, hijyenin yanı sıra sosyal mesafeyi koruyabilmekten geçiyor. Bu mesafe de ancak kişiler ile aramızda 1-2 metre mesafe koymak anlamına geliyor. Evlerimizde bu kurala daha rahat uyabilsek de iş yerlerinde bu durum pek mümkün olmayınca çoğu sektör artık evden çalışma sistemine geçmeye başladı. Bu kapsamda akıllardaki en önemli soru ise, korona virüs sebebi ile evden çalışmak nasıl mümkün olacak? İşlerde herhangi bir aksama olmaması adına neler yapılabilir? Gelin, bu soruların yanıtlarına birlikte bakalım.

Evden Çalışma Sistemi Nasıl Olmalıdır?

Koronavirüs gibi tüm dünyayı etkisi altına alan salgın durumlarında hayatın hemen her alanında büyük sorunlar meydana gelebilir. İş hayatının bu gibi virüslerden etkilenmemesi ve işlerin tıkırında devam edebilmesi için birtakım önlemler almak her zaman hayat kurtarıcı niteliğindedir. İşveren ve çalışanlar arasında sağlanacak olan koordinasyon ve motivasyon ile birlikte bu süreci çok daha verimli bir şekilde atlatmak ise mümkündür. İşverenlerin, evden çalışma sistemine geçmeden önce çalışanlarını etkin bir şekilde bilgilendirmesi gerekir. Bu sistemi kullanmaya başlamadan önce yapılan toplantılar (sosyal mesafe kuralına uyarak), mailler ve telefonla bilgilendirmeler muhakkak yapılmalıdır. Her bir personelin görev ve sorumlulukları, evden çalışma sistemine göre revize edilmeli ve açıkça belirtilmelidir.

Ekip ile olan bağlantıyı koparmamak adına teknolojinin gücünden faydalanabilirsiniz. Düzenli olarak toplantı yapan bir işletmeyseniz, toplantılarınızı internet bağlantısı ile uzaktan da yapabilirsiniz. Bunun için Skype, Google Hangouts ya da bu gibi bağlantı programlarını kullanarak görüntülü bir şekilde iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca çalışanlarınızın işlerini aksatmasını önlemek için belirli periyotlarda rapor talep edebilirsiniz. Böylelikle evden çalışıldığında da her departmanın görevini yine eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğinden emin olabilirsiniz.

İşletme içerisinde anlık olarak haberleşmek ve iletişime koparmamak adına mail ve telefon trafiğinin yanı sıra farklı uygulamaları deneyebilirsiniz. Slack, bunun için oldukça etkili bir haberleşme yöntemidir. İşletmenizde yer alan çalışanlarınızla toplu ya da birebir görüşmeleri oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bu işlemleri yaparken muhasebe departmanınız da çalışmalarına hiçbir ara vermemelidir. Hesapcini online ön muhasebe programı ile muhasebe departmanınızın da artık ofiste olmasına gerek yok. İnternet bağlantısına sahip olan telefon, tablet ya da bilgisayar aracılığı ile muhasebe işlemlerinde hiçbir aksama olmaz. Ülkemiz ve tüm dünya pandemi ile savaş verirken, siz sadece sağlığınıza odaklanın.

Acil ihtiyaçlarınız dışında evden çıkmamaya özen gösterin ve bırakın, ön muhasebe işlemlerinizi Hesapcini yapsın!

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ürün Yönetimi Nedir? Ürün Yönetiminin Önemi Nedir?

Çok eski zamanlardan beri işletmeler için büyük bir öneme sahip olan ürün yönetimi, günümüz teknolojisinden nasıl etkilendi? Ürün yönetimine neden bu kadar çok önem verilmeli? Bu gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Dijitalleşme, günlük hayat başta olmak üzere tüm iş yaşantısını da baştan aşağı değiştirmeye devam ediyor. İş hayatının dinamiklerini derinden etkileyen dijitalleşme; […]

Devamı
Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Nasıl Başvurulur?

Kısa çalışma ödeneği nedir? Bu ödenek, işçiyi maddi olarak rahatlatır mı? Herkes bu ödenekten faydalanabilir mi? bu ve bu gibi daha birçok sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Mart ayından bu yana içerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde, kişisel olarak aldığımız tedbirlerin yanı sıra devlet tarafından da hem işveren hem de işçi için çeşitli maddi tedbirler […]

Devamı
Ticari Sicil Kaydı Nedir? Nasıl Yapılır?

Ticari Sicil Kaydı Nedir? Nasıl Yapılır? Bir işletme açmaya karar verdiniz ve işletmeniz ile ilgili çok güzel hayalleriniz var fakat bu işin resmi süreçleri hakkında bir bilginiz yoksa doğru yerdesiniz. İşletme açmaya karar veren tüm kişilerin yaptırması gereken ticari sicil kaydı hakkında gerekli tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Bir işletme sahibi olmak isteyen […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.