Çek Nedir? Çek Üzerinde Neler Bulunur?

Çek Nedir? Çek Üzerinde Neler Bulunur?

Çek Nedir?

Bu yazımızda, ticaret hayatında sıklıkla yöneltilen ve cevapları konusunda büyük bir bilgi kirliliğinin olduğu çek nedir? çek üzerinde neler yer almalıdır/almamalıdır? sorularını kaleme aldık. Keyifli okumalar dileriz..

Çek nedir? sorusu, özellikle ticaret hayatına yeni atılan kişiler/kurumlar tarafından son derece yaygın bir şekilde yöneltilen bir sorudur. Çek, ticaret hayatında sıklıkla kullanılan bir ödeme aracıdır. Türk Ticaret Kanunu’nda belirtilen koşullara göre düzenlenir ve kıymetli evrak statüsünde yer alır. Çek kullanımının bu denli fazla olmasının ve ticaret hayatında vazgeçilmez bir ödeme aracı olmasının nedeni; hukuki açıdan bir vadesi bulunmamasına rağmen ticaret adabı gereği çek üzerindeki vadenin dolması beklendiğinden, özellikle yüksek meblağlı ödemelerde vade süresinin ötelenmesini sağlamasıdır.

Çek Üzerinde Neler Yer Almalıdır/Almamalıdır?

Keşideci: Çeki düzenleyen kimse

Muhatap: Çek bedelini ödeyecek olan banka şubesi

Hamil: Çek ödemesinin yapılacağı taraf, alacaklı

Cironta: Ciro, çekin mülkiyetinin değiştirilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Cironta ise, emre yazılı bir ticareti senedi ciro eden kimseye denir.

Avalist: Çeki düzenleyen taraf lehine verilen kişisel teminata aval, bu teminatı veren kişiye ise avalist adı verilir.

Çekler, belirli bir kişi adına ya da “Hamiline ödenmek üzere” ibaresi ile düzenlenmektedir. Eğer çek üzerinde herhangi bir isim bulunmuyorsa, bu çek hamiline düzenlenmiş bir çek olarak kabul edilir. Çek düzenlerken, bu kıymetli evrakın üzerinde bulunması şart koşulan bazı bilgiler vardır. Çek üzerinde olması ve olmaması gereken bilgiler ise şu şekildedir:

  • Çekin üzerinde “Çek” kelimesinin bulunması zorunludur. Çek, Türkçe dışında herhangi başka bir dil ile düzenlenmiş ise, düzenlenen dilde çeke karşılık gelen kelimenin geçmesi gerekmektedir.
  • Çek bedelini ödeyecek bankanın ticaret unvanı, çek üzerinde muhakkak bulunmalıdır. Ayrıca ödemenin yeri, çekin düzenlenme tarihi ve keşidecinin imzası da bulunmalıdır.
  • Çek üzerinde vergi numarasının bulunmaması, çekin geçersiz/hükümsüz olması anlamına gelir.
  • Çek üzerinde kesinlikle faiz koşulu ya da kabul kaydı gibi ibareler bulunmaz. Bu gibi ibarelerin çekte yer alması, çekin geçersiz sayılmasına neden olmaktadır.

Çek üzerinde yer alan ifadelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Çek işlemlerinde yapılacak ufak bir hata çok büyük maddi sorunlara yol açacağından dolayı, herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalınmaması açısından kaliteli bir ön muhasebe programı kullanılması çok daha faydalı olacaktır. Online ön muhasebe programı tarafından verilen çek-senet yönetimi imkânı ile internet bağlantısına sahip olunan her yerden ve her cihazdan hızlı bir şekilde çek tahsilatı ya da ödemesi yapılabilmektedir.  

Bunlar da İlginizi Çekebilir
E-Fatura İle Dijitalleşin: İşletmeniz için Rekabet Avantajı Sağlayın

İşletmelerin, finansal süreçlerini daha hızlı, verimli ve güvenilir bir şekilde yönetmelerini sağlayan e fatura, günümüzün dijital dönüşüm çağında büyük bir öneme sahiptir. Geleneksel fatura yöntemlerinden elektronik faturaya geçiş, hem işletmelere hem de devlete birçok avantaj sunmaktadır. Hesapcini olarak sizlere ücretsiz e-fatura danışmanlık hizmeti sağlamaktayız. E-Fatura Nedir ve İşletmeniz için Neden Önemlidir? E-fatura, bir işletme ile […]

Devamı
Ücretsiz Ön Muhasebe Programlarının Dezavantajları

Merhabalar bugün sizlere ücretsiz ön muhasebe programlarının dezavantajları hakkında bilgi vereceğim. Günümüzde teknolojik gelişmeler, işletmelerin muhasebe süreçlerini kolaylaştırmak için bir dizi yazılım ve programın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ön muhasebe, işletmelerin finansal verilerini düzenlemek, kaydetmek ve analiz etmek için kullanılan önemli bir süreçtir. Bu süreci daha verimli hale getirmek için birçok ücretsiz ön muhasebe programı sunulmaktadır. […]

Devamı
E-Faturaya Geçiş Şartları 2022

E-Faturaya Geçiş Şartları 2022 Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu şartlara uygun olarak işletmelerin e-fatura uygulamasına geçmesi zorunludur. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımlamış olduğu 509 numaralı Vergi Usul Kanunu uyarınca e-faturaya geçiş şartlarında değişiklik yapıldı. E-fatura, faturanın elektronik şekilde hazırlanmasıdır. Kâğıda basılmadan müşterilere iletilen bu fatura herkes tarafından talep edilebilir.  Günümüzde online alışverişler nedeniyle sıkça kullanılır. Muhasebe […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.