Alınan Hizmet/ Masraf Fişleri

Alınan Hizmet/ Masraf Fişleri

Alınan hizmet / masraf fişleri, herhangi bir carinizden aldığı hizmet karşılığında firmanıza verilen fatura çeşididir. Alınan ya da verilen hizmetler, stok durumunu etkilemez. Bu sebeple de oluşturulan faturada, diğer faturalara nazaran birtakım değişiklikler mevcuttur. Hesapcini muhasebe programı, alınan hizmet faturalarınızı kaydetmek ya da yeniden oluşturabilmek için sizlere kolay ve hızlı bir kullanım imkânı sunmaya devam ediyor. Sistem içerisinde bir alış faturası kaydetmek istiyorsanız, ilk olarak güncel durum sayfanızın sol tarafında yer alan “Alışlar (Giderler)” sekmesine tıklayın. Karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

alışlar

“Alışlar(Giderler)” sekmesine tıkladığınızda çıkan açılır menüden, “Alınan Hizmet /Masraf Fişleri” sekmesine tıklayın.

alınan hizmet/masraf fişleri

Alınan hizmet/ masraf fişleri sekmesine tıkladığınızda, karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılacaktır.

masraf listesi

Açılan bu pencerede, oluşturduğunuz bütün alınan hizmet/ masraf fişler yer almaktadır. Var olan kayıtlarınızı Excel tablosuna aktarmak istediğinizde “Kayıt Ver” butonuna tıklayabilirsiniz. Ayrıca listenizi ” Hepsi”, “Ödemesi Yapılanlar” , “Daha Sonra Ödenecekler” ya da “Ödemesi Gecikenler” olacak şekilde farklı filtreler ile görüntüleyebilirsiniz. Yeni bir alınan hizmet /masraf fişi oluşturmak istediğinizde ise, sağ üst köşede bulunan “Yeni Ekle” sekmesine tıklayınız. “Yeni Alınan Hizmet/Masraf Ekle” butonuna tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir açılır menü gelecektir.

yenimasrafekle

Alış faturalarında yer alan terimler ve kullanım amaçları şu şekildedir:

Masraf Fiş No: Oluşturulan hizmet/masraf fişin sistemde tanıtılacağı numaradır. Otomatik olarak gelen numarayı değiştirmek isterseniz, metin kutusunun yanında bulunan düzeltme kalemi simgesine tıklayarak değiştirebilirsiniz.

Masraf Türü: Bu alanda, sisteme kaydedeceğiniz masraf/hizmet türünü seçebilirsiniz. Metin kutusunun yanına tıkladığınızda, karşınıza bir açılır menü gelecektir. O menüden dilediğiniz masraf türünü seçebilirsiniz.

Tarih: Masraf fişinin sisteme kaydedildiği tarihtir.

Belge No: Masraf fişi, bir dekont ya da fişten kaydediliyorsa, kaydedildiği belgenin numarasıdır.

Cari Kodu/Unvanı: Hizmet alınan cari ya da işlem gören banka adı, bu fatura ekranında cari olarak seçilmelidir.

Ödeme Durumu: Oluşturulan fişe ait ödemenin yapılıp yapılmadığını belirtebilirsiniz. Bu alanda yer alan açılır menüde “Daha Sonra Ödenecek” ya da “Ödendi” gibi seçenekler yer almaktadır. Buradan seçiminizi yapıp işleminize devam edebilirsiniz.

Ödeme Hesabı: Alınan bir hizmet ya da masraf ödemesinin hangi banka hesabı aracılığı ile ödeneceğini bu alandan belirtebilirsiniz.

Tutar: Ödenmesi gereken hizmet/masraf tutarını gireceğiniz alandır. Bu tutarın, KDV dâhil olacak şekilde kaydedilmesi gerektiğini unutmayın.

Para Birimi: Ödenecek olan tutarın hangi para birimi ile ödeneceğinin belirtildiği alandır.

KDV %: Ödenecek olan tutar için hesaplanan KDV yüzdesidir.

Proje: Alınan hizmet ya da masrafın, herhangi bir proje ile ilgili olup olmadığının belirtildiği alandır. Bir proje bazında alınan hizmet ya da masrafsa, bu alandan projenizi tercih edebilir işleminize devam edebilirsiniz.

Masraf Notu: Alınan hizmet ya da masrafı sisteme kaydederken, eklemek istediğiniz tüm bilgileri bu alana kaydedebilirsiniz.

Gireceğiniz masraf ile ilgili herhangi bir belge var ise ve bu belgeyi sisteme kaydetmek isterseniz, ekranda yer alan “Belge Yükle” butonunu kullanabilirsiniz.

Doldurulması gereken bilgileri girdikten sonra “Kaydet” butonuna tıklayarak işleminizi kaydedebilirsiniz.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.