Kolay Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır?

Kolay Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır?

Ön Muhasebe Nedir, Nasıl Yapılır?

Kolay ön muhasebenin nelerden oluştuğu, ön muhasebe elemanın görevleri ve en son çıkan ön muhasebe trendleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar..

Ticaret hayatına atılan kişilerin ilk karşılarına çıkan sorunlardan birisi, şirketin ön muhasebesinin nasıl yönetileceğidir. Ticaret hayatında başarılı olmak isteyen işletmeler için muhasebe çalışmaları büyük önem taşır. Genel muhasebe ile ön muhasebe birbirinden farklı şeylerdir. Genel muhasebe en genel ifade ile işletmelerin mali işlemlerini kaydedilmesi, sınıflandırılması, özetlemesi ve son olarak da raporlamasıdır. Ön muhasebe ise muhasebe işlemlerinin ilk basamağıdır. Ön muhasebe için kısaca, “işletmelerdeki yapılan günlük faaliyetleri kayıt altına alınmasıdır” tanımlaması yapılabilir.

Ön Muhasebe Nelerden Oluşur?

Ön muhasebenin takip edilebilmesi için kullanılan ögelerin belli başlı birtakım fonksiyonları bulunmaktadır. Bu ögeler; banka ve kasa hesapları takibi, çek/senet takibi, fatura takibi, müşteri (cari)  hesap takibi, stok giriş ve çıkış takibi diyebiliriz.

  • Banka ve kasa hesapları takibi; bankaya yatırılan ya da çekilen paralar, ödenen çekler, yapılan ya da gelen havalelerin hepsi ön muhasebenin içine girer.
  • Çek/Senet takibi; yapılan ticari alışverişlerde her yapılan alışveriş nakit ödeme ile yapılmayabilir. Çek ve senet kullanılabilir. Çek ve senetlerin ön muhasebede işlenmesi gerekmektedir.
  • Fatura takibi; alış ve satış işlemlerini gerçekleştirmek için fatura kesilir. Gelen ve giden her türlü faturanın takibi ön muhasebenin konusudur.
  • Müşteri (Cari)  hesap takibi; şirketin tedarikçi ve müşteri hesaplarının toplamı cari hesaplardır. Cari hesap takibinde işletmenin müşteri veya tedarikçiler ile olan alacak ve borçları izlenir.
  • Stok giriş ve çıkış takibi; ürün alım satımı yapan işletmelerin depodaki malının takibinin yapılması ön muhasebe konusudur.

Ön muhasebe mesleğinde yapılması gereken işler oldukça dikkat ve özen gösterilmesi gereken işlerdir.

Ön Muhasebe Görevlisi Ne Yapar?

İşletmenin finansal yönetimini sağlayacak her türlü verinin yönetilmesi ön muhasebe nedir? Sorusunun cevabıdır. Ön muhasebe mesleği büyük dikkat gerektiren bir meslektir. Büyük dikkat gerektiren bu meslekte, ön muhasebe elemanı, işletmelerin günlük finansal işlemlerin kayıtlarını tutarak, müşteri (cari) hesap takibini, tahsilat işlemlerini, evrakların arşivlenmesi ile dosyalanması gibi ön muhasebe ile ilgili görevleri olan kişilere denilmektedir.

Özellikle işletmelerin ticari alışverişi sırasındaki tüm mali konuları, ön muhasebe elemanı tarafından takip edilmektedir. Ön muhasebe elemanlarının takip ettikleri pek çok fatura ve benzeri birçok kayıt, sorumlulukları içinde olduğu için ön muhasebe alanı çok büyük dikkat ve özen gerektiren bir meslektir.

Ön Muhasebe Kayıtları Nasıl Tutulur?

Ön muhasebedeki kayıtların hatasız ve eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Yanlış fatura kesimi, hatalı vergi hesaplaması gibi yapılabilecek bir yanlış bile şirketin maddi zarara uğraması, ceza alması gibi bir duruma neden olabilir. İşletmeler ön muhasebe kayıtlarını genellikle muhasebe defteri ya da Excel tablolarında tutarlar. Excel programı ile ön muhasebe işlemlerinin yapılması, sayısal verilerin depolanması ve verilerin doğru bir biçimde analiz edilebilmesi için muhasebe elemanına kolaylık sağlamaktaydı. Geleneksel yöntemler ile tutulan ön muhasebenin birtakım hataların yapılması mümkündür. Bu sebepten dolayı gelişmiş ön muhasebe programı ile daha güvenli ve verimli bir şekilde kolay ön muhasebe kayıtları tutulabilir.

Neden Bulut Tabanlı Bir Ön Muhasebe Programı Kullanılmalı?

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi ile birlikte artık ön muhasebe alanında da birbirinden farklı yenilikler ortaya çıkmaktadır. Özellikle son yıllarda geliştirilen ve büyük bir hızla yayılan bulut tabanlı ön muhasebe programları, şirketlerin ön muhasebe işlemlerini çok daha hızlandırırken aynı zamanda oluşabilecek hataları da minimum seviyeye düşürmektedir.

Bulut tabanlı ön muhasebe programları aracılığı ile internete bağlanılan her yerden firma ve finans bilgilerine ulaşılabiliyor. Modüler yapı, güvenli sunucu hizmeti ve hızlı işlem gibi çok sayıda hizmete sahip olan ön muhasebe programları, firmaların iş yüklerini olabildiğince hafifletmekte ve özellikle uzun vadede çok büyük faydalar sağlamaktadır. Günümüzde çok sayıda firma, eski yöntemlerle tutulan ön muhasebe kayıtlarından ziyade artık bulut tabanlı kolay ön muhasebe programlarını tercih etmeye başlamaktadır. Siz de firmanızın ihtiyaç duyduğu ön muhasebe programına hemen geçebilir ve artık bu konuya çok fazla zaman harcamayı bir kenara bırakabilirsiniz. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
E-Fatura İle Dijitalleşin: İşletmeniz için Rekabet Avantajı Sağlayın

İşletmelerin, finansal süreçlerini daha hızlı, verimli ve güvenilir bir şekilde yönetmelerini sağlayan e fatura, günümüzün dijital dönüşüm çağında büyük bir öneme sahiptir. Geleneksel fatura yöntemlerinden elektronik faturaya geçiş, hem işletmelere hem de devlete birçok avantaj sunmaktadır. Hesapcini olarak sizlere ücretsiz e-fatura danışmanlık hizmeti sağlamaktayız. E-Fatura Nedir ve İşletmeniz için Neden Önemlidir? E-fatura, bir işletme ile […]

Devamı
Ücretsiz Ön Muhasebe Programlarının Dezavantajları

Merhabalar bugün sizlere ücretsiz ön muhasebe programlarının dezavantajları hakkında bilgi vereceğim. Günümüzde teknolojik gelişmeler, işletmelerin muhasebe süreçlerini kolaylaştırmak için bir dizi yazılım ve programın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ön muhasebe, işletmelerin finansal verilerini düzenlemek, kaydetmek ve analiz etmek için kullanılan önemli bir süreçtir. Bu süreci daha verimli hale getirmek için birçok ücretsiz ön muhasebe programı sunulmaktadır. […]

Devamı
E-Faturaya Geçiş Şartları 2022

E-Faturaya Geçiş Şartları 2022 Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu şartlara uygun olarak işletmelerin e-fatura uygulamasına geçmesi zorunludur. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımlamış olduğu 509 numaralı Vergi Usul Kanunu uyarınca e-faturaya geçiş şartlarında değişiklik yapıldı. E-fatura, faturanın elektronik şekilde hazırlanmasıdır. Kâğıda basılmadan müşterilere iletilen bu fatura herkes tarafından talep edilebilir.  Günümüzde online alışverişler nedeniyle sıkça kullanılır. Muhasebe […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.