Geriye Dönük e-Fatura Düzenlenebilir mi?

Geriye Dönük e-Fatura Düzenlenebilir mi?

Geriye Dönük e-Fatura Düzenlenebilir mi?

“Geriye dönük e-fatura düzenlenebilir mi?” , e-fatura hakkında en çok yöneltilen sorulardan biri olmaya devam ediyor. Sizler için aklınızdaki bu soru işaretini giderecek ve olası bir yasal problemle karşılaşmanızı önleyecek bir yazı hazırladık. Keyifli okumalar dileriz..

e-Fatura, alıcı ile satıcı arasındaki tüm fatura işlemlerinin dijital ortama aktarılmasıdır. Bu uygulama ile birlikte hem kullanıcılara hem de gerekli yasal düzenlemelere büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. e-Fatura uygulaması çok yeni olmamasına rağmen halen mükelleflerin aklını kurcalayan birbirinden farklı soru işareti söz konusudur. Geri dönük e-fatura düzenlenir mi? Sorusu da, bu uygulama ilgili en çok yöneltilen sorulardan biridir. Gelin, bu sorunun yanıtına birlikte bakalım.

e-Fatura, kâğıt fatura ile aynı hukuki özelliklere sahip olmakta olup, GİB aracılığı ile sunulan sunucular sayesinde düzenlenir ve alıcısına iletilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, e-faturanın gönderilip alınabilmesi için hem alıcının hem de satıcının e-faturaya geçmiş olması gerekmektedir. Eğer ki alıcı, henüz e-fatura uygulamasına geçiş yapmadıysa e-fatura düzenlenmesi söz konusu değildir. Ayrıca bu fatura türünün de yine kâğıt faturada olduğu gibi mal ya da hizmet teslimini takip eden azami 7 gün içerisinde muhakkak düzenlenmesi gerekmektedir. Bu sürenin geçilmesi durumunda, söz konusu fatura hiç düzenlenmemiş sayılır ve bu durumda da özel usulsüzlük cezası uygulanır.

e-Fatura uygulamasında geçmiş zamana ait bir fatura kesmek mümkündür. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir şart bulunmaktadır. Faturanın kesileceği tarih ile cari tarih arasında herhangi bir faturanın kesilmemiş olması gerekmektedir. Eğer o tarihler arasında başka bir fatura düzenlenmiş olursa bu usulsüzlük olarak geçmektedir ve bu kapsamda %10 oranında Özel Usulsüzlük Cezası uygulanmaktadır.

Dijital dönüşümün en önemli parçalarından biri hâline gelen e-fatura ve diğer tüm elektronik belgeler hakkında sürekli olarak düzenlemeler yapılmaktadır. Bu konuda herhangi bir yasal sorun yaşamamak ve bu uygulamaları kolay bir şekilde kullanabilmek için kaliteli bir ön muhasebe programı kullanmak oldukça faydalı olmaktadır. Hesapcini online ön muhasebe programı olarak, ücretsiz e-fatura danışmanlığı ve son derece uygun kontör fiyatlarımız ile kullanıcılarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Siz de hemen şimdi Hesapcini’ne üye olabilir, 14 günlük ücretsiz deneme sürenizi başlatabilirsiniz. Üstelik aklınıza takılan her türlü soru ve görüşünüz için canlı destek hizmetimizi dilediğiniz her an kullanabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
E-Faturaya Geçiş Şartları 2022

E-Faturaya Geçiş Şartları 2022 Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu şartlara uygun olarak işletmelerin e-fatura uygulamasına geçmesi zorunludur. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımlamış olduğu 509 numaralı Vergi Usul Kanunu uyarınca e-faturaya geçiş şartlarında değişiklik yapıldı. E-fatura, faturanın elektronik şekilde hazırlanmasıdır. Kâğıda basılmadan müşterilere iletilen bu fatura herkes tarafından talep edilebilir.  Günümüzde online alışverişler nedeniyle sıkça kullanılır. Muhasebe […]

Devamı
Hızlı ve Kurumsal Çözümler İçin Ön Muhasebe Programı Avantajları

Muhasebe programı avantajları işletmelerde iş akışında hızlı ve kurumsal bir şekilde işleyiş sağlar. Kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde ön muhasebe işlemlerinizin hepsini gerçekleştirmenizi mümkün hale getirir. Ön muhasebe hakkında detaylı bilgiye sahip olmayan yeni bir işletmenin bile rahatlıkla kullanabileceği bir tasarıma sahiptir. Hızlı ve kurumsal çözümler için avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz; Dijital barkod okuyucu […]

Devamı
Muhasebe Programı Neden Önemlidir? Nasıl Yapılır?

Muhasebe Programı Neden Önemlidir ? Hesapcini muhasebe programı işletmenizin finansal ve ticari yönetimini doğru ve hızlı bir şekilde yapmanıza olanak tanır. Şirketteki işlem hareketlerinin incelenerek mevcut durum hakkında ve gelecek planlamasında doğru yol izlenmesine yardımcı olur. Birçok farklı özellikleri ve avantajlarıyla önem kazanmaktadır. Ön muhasebe programı personel yönetiminizde maaş, maaş tahakkukları, primler, avanslar gibi ayrıntılı […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.