e-Fatura ve e-Arşiv

Basit tasarımı, hızlı ve kolay kullanım ile fatura kesmeye daha az vakit ayırın,
diğer işlerinize odaklanın!

Neden e-Fatura ?

Alış, satış ve iade faturalarınızı saniyeler içerisinde hızlıca oluşturun. Fatura ekranında iken kayıtlı olmayan müşteri, tedarikçi ve malzemeler varsa, anında ekleyip işleme devam edin. Faturanızı yerli ve yabancı para birimleri ile vade takibi yaparak kesin. Tahsilat bağlantısı ile geciken tahsilat ve ödemelerinizi takip edin. Tahsilat riski bulunan müşterileriniz için faturanızı risk takibine alın. Özelleştirilebilir kolay ve esnek şablon tasarımları sayesinde faturanızı her türlü yazıcıdan yazdırın veya e-Mail ile gönderin. Hesapcini ile e-Fatura ve e-Arşiv’e hemen geçin.

Teknolojiyi seven işletmeler
e-Faturaya geçiyor

İhtiyaçlarınız doğrultusunda geliştirilen e-Fatura çözümümüz, en uygun maliyet ile kullandığınız kadar ödersiniz.

Ek Ücret Ödemek Yok E-fatura geçiş ücreti, entegrasyon ücreti, logo ekleme ücreti, eğitim ücreti, destek ücreti ve benzeri hiç bir isim altında ücret ödemezsiniz.
Kolay Fatura Kesme Hesapcini ön muhasebe programını herhangi bir yere bağlı kalmadan telefon ve tabletten kullanın, faturanızı kesin, anında müşteriye iletin.
Ekonomik Kontör Fiyatı Hesapcini e-Fatura kontör paketleri, piyasadaki en uygun fiyatlı çözümdür. İhtiyacınız kadar satın alırsınız, kullandıkça ödersiniz.
Kurulum eğitim Gerektirmez Kullanıcı dostu arayüzü ile e-Fatura gönderip almak çok kolaydır. Eğitim gerektirmez; eğitim maliyeti yüklemez.
İşlemlerinizi Hızlandırın E-Fatura ile muhasebe süreçlerinizi hızlandırarak işletmenizin verimliliği artırın. Hesapcini ile bu süreçlerinizi anlık olarak takip edin.
Profesyonel Destek Dilerseniz e-faturaya geçiş için danışmanımız sizi arasın yerinizden hiç kalkmadan e-faturaya geçin. Aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulun.

e-Fatura uygulamasının avantajları

Kolay , hızlı, güvenli, tasarruflu ve çevre dostu.

Matbu faturalama için ödediğiniz para cebinizde kalır.

Faturalar elektronik ortama taşındığı için maliyet avantajı sağlarken operasyonel yükünüzü azaltır.

Kâğıt baskı, mürekkep, zarf, postalama, arşivleme, mutabakat vb. maliyetler ortadan kalkar.

Fatura başı ortalama 6 TL olan kağıt fatura maliyeti e-Fatura ile kuruşlar seviyesine kadar düşer.

Faturaları arşivlemekten kurtulursunuz.

Faturanın yasal olarak 10 yıl saklanması gerekir. Bu da işletmeler için arşivleme ihtiyacı ortaya çıkarır.

Faturalarınız kaybolmaz, gerektiğinde eski faturalara saniyeler içerisinde ulaşırsınız.

Arşivlemenin getirdiği maliyet ve iş yükünden kurtulursunuz.

Tahsilatlarınız hızlanır, nakit akışınızı kontrol altına alırsınız.

Faturanızı müşteriye daha hızlı ulaşır ve faturanın ulaştığında okunup okunmadığını takip edilir.

Faturada olası yanlış durumunda anında müdahale edebileceğiniz için hataların önüne geçersiniz.

Çevreyi ve doğayı korursunuz.

Kağıt kullanımı ortadan kalktığı için her yıl yüzbinlerce ağacın kesilmesi engellenir.

E-Fatura sayesinde 2014 yılında Türkiye’de yüz bin ağaç kesilmekten kurtuldu.

e-Arşiv Nedir?

e-Arşiv Fatura, kağıt ortamında düzenlenmek zorunluluğu bulunan faturanın; 433 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde yer alan şartlara uygun olarak elektronik ortamda düzenlenmesi ve ikinci nüshasının elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilmesine imkan sağlamak amacıyla Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan uygulamadır.

e-Arşivi'i Kimler Kullanabilir?

İş süreçlerini kolaylaştırarak hızlandırmak, maliyetlerini düşürmek ve rekabette bir adım öne geçmek isteyen tüm firmalar e arşiv faturasını kullanabilir. Anonim, Limited, Gerçek ve Şahıs şirketi statüsünde bulunan mükellefler e-arşiv faturaya diledikleri zaman geçebilir. Bunun dışında aşağıdaki koşulları sağlayan firmaların geçişi zorunludur.

e-Arşiv kimler için zorunlu?

İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve yıllık cirosu 5 milyon lira ve üzerinde olan mükellefler e-Arşiv uygulamasına geçmek zorundadır. Kağıt fatura düzenleyemezler.

e-Fatura ve e-Arşiv Arasındaki Farklar

İhtiyaçlarınız doğrultusunda geliştirilen e-Fatura çözümümüz, en uygun maliyet ile kullandığınız kadar ödersiniz.

e-Fatura’da, sadece sistemde kayıtlı kullanıcılara e-Fatura gönderilebilir ve alınabilir.
e-Fatura’da UBL-TR formatı zorunluyken e-Arşiv’de istenilen format kullanılabilir.
e-Fatura’da GIB Portal, Entegrasyon, Özel Entegratör yöntemlerinden biri kullanılır. e-Arşiv kullanıcıları ise Özel Entegratör ya da kendi bilgi işlem sistemlerinden onay alarak kullanabilir.
e-Arşiv ile e-Fatura kapsamı dışındaki firma ve tüketicilere kesilen faturaların da elektronik ortamda düzenlenmesini ve ikinci nüshasının elektronik olarak muhafaza ve ibraz edilmesini sağlar
e-Fatura elektronik ortamda alıcısına iletilir ve kağıt çıktı alınamaz, e-Arşiv’de ise fatura hem elektronik hem de kağıt çıktı olarak iletilebilir.
e-Arşiv’de belgeler mali mühür ve zaman damgasıyla onaylanıp saklanır, e-Fatura’da zaman damgası yoktur.

e-Faturayla ilgi merak ettiğiniz
her şey burada!

e-Fatura uygulaması ile tanışın, verimlilik artışı ve tasarruf sağlayarak işinizi geleceğe taşıyın.

e-Fatura kimler için zorunlu?

1-2014 yılı ve sonraki hesap dönemlerinde brüt satış hasılatı 10 Milyon TL ve üzerinde olan firmalar, e-fatura uygulamasına dahil olmak zorundadır.

2- İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2015 yılı ve sonraki brüt satışları 5 Milyon TL ve üzerinde olan mükellefler e-arşiv uygulamasına geçmek zorunda olup, e-Arşiv fatura kullanımı, e-fatura kullanımı gerektirdiğinden bu firmalar her ikisini kapsayan bir geçiş yapmak zorundadır.

3- 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 11’inci maddesi kapsamındaki mal ihracı ve yolcu beraberi eşya ihracı kapsamında fatura düzenleyecek olanlar, söz konusu faturalarını da 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren e-Fatura olarak düzenlemektedir.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) belirli periyotlarla yayınladığı tebliğler ile e-fatura ve arşiv’e geçme zorunluluk ciro limitini kademeli olarak düşürmektedir. sınırlarını aşağı çekmekte ve yeniden güncellemektedir.

Yukarıda belirtilen 3 durumun dışında olan işletmeler ise kendi tercihleri doğrultusunda istedikleri zaman geçiş yapabilirler. Her geçen gün sınır aşağı çekilmekte ve daha çok küçük ve orta ölçekli işletme, maliyetleri azaltmak için e-fatura ve e-arşiv kullanmaya başlamaktadır.

Kimlere e-fatura kesebilir? e-Faturaya geçtikten sonra e-fatura mükelleflerine sadece e-fatura kesebilirsiniz. E-fatura mükellefi olmayan diğer tüm işletmelere ve şahıslara ise e-arşiv fatura kesebilirsiniz.
Bütün Müşterilerime e-Fatura Göndermem Mümkün mü? e-Fatura uygulaması, e-Fatura mükellefleri arasında e-Fatura gönderilip alınmasına imkan tanır. e-Fatura mükellefi olmayan müşterilerinize kağıt fatura veya e-Arşiv fatura düzenlemeniz gerekir.
e-Faturaya mükellefi olmak e-defter mükellefi olmayı gerekir mi? e-Fatura mükellefi olan firmaların e-defter mükellefi olma zorunluluğu yoktur. Fakat 10 milyon TL'nin üzerinde cirosu olan firmalar e-fatura ile birlikte e-deftere geçiş yapmaları zorunludur. 10 milyon TL nin altında cirosu olan işletmeler e-deftere isteğe bağlı geçiş yapabilir.
e-Fatura başvurusu süreci için neler gereklidir? Mali mühür temin edilmesi, GİB üzerinden başvuru yapılması, online başvuru formunun doldurulması, tüm adımların tamamlanması suretiyle işlem tamamlanır. İsterseniz danışmanlarımızdan yardım alır ve mali mühür bekleme süreniz dışında birkaç gün içinde sisteme geçiş yaparsınız.
Bize Katılın

e-Fatura uygulaması ile tanışın, verimlilik artışı ve tasarruf sağlayarak işinizi geleceğe taşıyın.

Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.