E-Sigorta Poliçesi Nedir?

E-Sigorta Poliçesi Nedir?

E-Sigorta Poliçesi Nedir?

Bu yazımızda, elektronik belgeler arasında yer alan e-sigorta poliçesini kaleme aldık. Yazımızı okuyarak e-Sigorta poliçesi nedir? Ve kimler e-sigorta poliçesi mükellefidir? Sorularına yanıt bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz..

e-Sigorta poliçesi, sigorta şirketleri ve acentelerinin kâğıt ortamında düzenlediği sigorta poliçelerinin düzenlediği sigorta poliçelerinin elektronik ortamda düzenlenmesidir. e-Sigorta poliçesi mükellefleri, muhataplarının istekleri doğrultusunda e-sigorta poliçelerini kâğıt ya da elektronik ortamda iletebileceklerdir. Aynı şekilde bu e-belgeyi yine elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edebilirler.

Elektronik belgelerin her geçen gün daha da yoğun bir şekilde kullanılması ile birlikte hemen her türlü belgenin elektronik ortama taşınması süreci başlamıştır. Sigorta poliçeleri de, bu süreçte artık elektronik ortama taşınmış ve poliçelerin denetiminin daha güvenilir olması sağlanmıştır. Yapılan düzenlemeler ile birlikte e-sigorta poliçeleri hakkında kapsamlı değişikliklere gidilmiştir.

Kimler e-Sigorta Poliçesi Mükellefidir?

Her elektronik belgede olduğu gibi e-sigorta poliçesinde de birtakım yükümlülükler söz konusudur. 19.10.2019 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanan Genel Tebliğ ile birlikte tüm sigorta şirketleri, kendi isteklerine bağlı olarak bu uygulamaya geçebilmektedirler. Şu an için herhangi bir yükümlülük bulunmamak ile birlikte, sigorta şirketlerinin ve acentelerinin daha kolay işlem yapabilmesi için e-sigorta poliçesine başvurmaları önerilmektedir.

Bu uygulamaya geçiş için resmi olarak herhangi bir zorunluluk bulunmamasına rağmen, e-sigorta poliçesine geçiş yapmak isteyen firmaların ilk olarak e-fatura uygulamasına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu uygulama ile birlikte hayat sigortası, trafik sigortası, araç sigortası, ev sigortası ve kasko gibi birbirinden farklı sigortaya ait poliçeler artık elektronik ortama taşınacaktır.

Tüm e-belgelerde olduğu gibi e-sigorta poliçesinin de birbirinden farklı avantajı bulunmaktadır. Kâğıt ortamında hazırlanan sigorta poliçesinde iş yükü, elektronik ortamda hazırlanan poliçeden çok daha fazladır. Elektronik ortamda hazırlanan bu poliçe ile birlikte iş yükünün azaltılmasının yanı sıra aynı zamanda poliçelerin arşivlenmesi, ibraz edilmesi ve muhatabına iletilmesi çok daha kolay ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu uygulamaya geçiş yapan sigorta şirketlerinin, geçiş tarihinden itibaren bir daha kâğıt ortamında sigorta poliçesi hazırlaması ve muhatabına iletmesi kesinlikle ise yasaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
E-Fatura İle Dijitalleşin: İşletmeniz için Rekabet Avantajı Sağlayın

İşletmelerin, finansal süreçlerini daha hızlı, verimli ve güvenilir bir şekilde yönetmelerini sağlayan e fatura, günümüzün dijital dönüşüm çağında büyük bir öneme sahiptir. Geleneksel fatura yöntemlerinden elektronik faturaya geçiş, hem işletmelere hem de devlete birçok avantaj sunmaktadır. Hesapcini olarak sizlere ücretsiz e-fatura danışmanlık hizmeti sağlamaktayız. E-Fatura Nedir ve İşletmeniz için Neden Önemlidir? E-fatura, bir işletme ile […]

Devamı
Ücretsiz Ön Muhasebe Programlarının Dezavantajları

Merhabalar bugün sizlere ücretsiz ön muhasebe programlarının dezavantajları hakkında bilgi vereceğim. Günümüzde teknolojik gelişmeler, işletmelerin muhasebe süreçlerini kolaylaştırmak için bir dizi yazılım ve programın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ön muhasebe, işletmelerin finansal verilerini düzenlemek, kaydetmek ve analiz etmek için kullanılan önemli bir süreçtir. Bu süreci daha verimli hale getirmek için birçok ücretsiz ön muhasebe programı sunulmaktadır. […]

Devamı
E-Faturaya Geçiş Şartları 2022

E-Faturaya Geçiş Şartları 2022 Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu şartlara uygun olarak işletmelerin e-fatura uygulamasına geçmesi zorunludur. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımlamış olduğu 509 numaralı Vergi Usul Kanunu uyarınca e-faturaya geçiş şartlarında değişiklik yapıldı. E-fatura, faturanın elektronik şekilde hazırlanmasıdır. Kâğıda basılmadan müşterilere iletilen bu fatura herkes tarafından talep edilebilir.  Günümüzde online alışverişler nedeniyle sıkça kullanılır. Muhasebe […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.