İşletmelerde Nakit Akışı Yapmanın Önemi

İşletmelerde Nakit Akışı Yapmanın Önemi

İşletmelerde Nakit Akışı Yapmanın Önemi

Nakit akışı, bir işletmenin varlığını etkin bir şekilde sürdürebilmesi ve gelecekteki tehlikelere karşı gerekli stratejileri oluşturabilmesi için son derece önemli bir kavramdır. Bir işletmenin nakit akış yönetimi nasıl olmalıdır? sorusunun yanıtlarını sizler için araştırdık ve konu ile ilgili tüm bilgileri bir araya getirdik. Keyifli okumalar dileriz..

Bir işletmenin ticari varlığını sürdürebilmesi ve başarı basamaklarını hızlıca çıkabilmesi için nakit akış yönetimini etkin bir şekilde yapabiliyor olması gerekmektedir. Kârlılıktan farklı olan fakat kârlılığı etkileyen en önemli kavram olan nakit akışı, özellikle küçük işletmeler için adeta bir anlam karmaşası yaratmaktadır. Bir işletme, bir yıl içerisinde belli bir miktarda kâr elde edebilir. Fakat bu işletmenin nakit akışının negatif yönde olması durumunda, bu kâr zarara dönecek ve bu durum işletme için olumsuz bir sonucu doğuracaktır.

Yapılan birçok araştırma, işletmelerin iflas etmesindeki en önemli nedenlerden birinin nakit akışı konusunda yapılan hatalar olduğunu söylüyor. İşletmenin kasasında olmayan bir para, zamanı gelince tahsilatları yapamamaya ve zaman içerisinde işletmenin ticari itibarının zedelenmesine yol açmaktadır. Tüm bunların kontrol altına alınmaması ise gün sonunda işletmenin varlığını ciddi ölçüde zarara uğratmaktadır.

İşletmelerde nakit akışı yönetimi düşünüldüğünden çok daha önemli olsa da, bu akışın hızı ve sürekliliği de bir o kadar önemlidir. Nakit akışı, yalnızca kasadan çıkan para olarak düşünülmemelidir. Bu kavram, hem kasaya giren (pozitif ) hem de kasadan çıkan (negatif ) parayı ifade etmektedir. Nakit akışında herhangi bir sorun yaşanmaması ve yukarıda bahsettiğimiz problemlerle karşılaşılmaması için birtakım önlemler alınabilir. Gelin, bu konuda alınması gereken önlemlere ve uygulanması önerilen stratejilere birlikte bakalım.

nakit akışı

İşletmelerde Nakit Akışı Nasıl Yönetilir?

Yeni bir işletme kurarken, işletmeyi uzun süre döndürebilecek bir nakit rezervine sahip olunması gerekmektedir. Özellikle de yeni bir iş kurulduğunda ilk zamanlarda olabildiğince fazla gider oluşur ve işletme yetkilisi tabiri caizse cepten yemeye başlar. Bu durumun devam etmesi ve negatif nakit akışının pozitife çevrilmemesi durumunda, işletmenin ciddi bir sorunla karşı karşıya kalması oldukça olağan olacaktır. Çünkü bir işletmenin iflas etmesindeki hiçbir neden, nakit akışında yaşanan sorun kadar etkili olmaz.

Peki, yeni kurulmuş işletmelerin dışında, varlığına uzun süredir devam eden bir işletme nakit akışını nasıl yönetmelidir? Bu sorunun yanıtı ise aslında düşünüldüğünden çok daha kolaydır. İşletmenin kârlılığa geçmesi, iş stratejileri ve tüm bu senaryoların dışında, nakit akışının en önemli adımı hiç şüphesiz ki doğru bir şekilde gelir gider takibi yapmak ve bu takibe istinaden etkili bir nakit akışı raporu hazırlanmasıdır. Kasaya giren ya da çıkan her paranın kontrolü, yapılan harcamaların/masrafların düzenli olarak kaydedilmesi, müşterilerden alınacak olan tahsilatlar, tedarikçilere yapılacak olan ödemeler ve bunun gibi tüm hareketlerin ayrıntılı bir şekilde rapor edilmesi son derece önemlidir.

Bir işletme için yukarıda bahsedilen hareketlerin eksiksiz, doğru ve düzenli bir şekilde kaydedilmesi ve analiz edilmesi oldukça büyük bir emek gerektirmektedir. Günümüzde tüm bu işlemleri çok daha kolay ve hızlı bir şekilde yapmayı sağlayacak çeşitli programlar yer almaktadır. Hesapcini online ön muhasebe programı da, işletmenize ait tüm hareketleri hızlı bir şekilde kaydedebilmenizi ve düzenli olarak ayrıntılı raporlar alabilmenizi sağlar. Üstelik yaptığınız tüm işlemleri ister cep telefonu isterseniz de bilgisayarınızdan kaydedebilir, dilediğiniz her yerden ihtiyacınız olan analizlere ulaşabilirsiniz.  

Bunlar da İlginizi Çekebilir
KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Rehberi I: Risk Yönetimi Nedir?

KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Yazı Dizisi I: Risk Yönetimi Nedir? Neden Önemlidir? Küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak nitelendirdiğimiz KOBİ’ler, ülkenin adeta birer can damarıdır. Önemli bir konuma sahip olmasına rağmen, KOBİ’ler risk faktörlerine karşı daha dayanıksızdır. Biz de, KOBİ’lerimiz için kurumsal risk yönetimi yapmanın tüm ayrıntılarını ele aldığımız bir yazı dizisi hazırladık. Risk […]

Devamı
HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI !

HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI ! Hesapcini KOBİ destek kampanyası hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu bu zor süreçte KOBİ’lere bir destek de Hesapcini’nden! Hesapcini olarak her zaman KOBİ’lerimizin arkasında olduk ve olmaya da devam edeceğiz…Bu zor süreçten ancak birlik olursak çıkabiliriz dedik ve KOBİ’lerimiz evden çıkmadan da işlemlerini sorunsuz bir şekilde […]

Devamı
Proje Yönetimi Yapmanın Dijital Yolu!

Proje Yönetimi Yapmanın Dijital Yolu! Proje bazlı çalışan işletmeler için bir müjdemiz var! Hesapcini olarak üzerinde büyük uğraşlar verdiğimiz “Proje Yönetimi” modülü artık yayında! Proje Yönetimi modülü hakkında ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Proje bazlı çalışan işletmeler için ön muhasebe kayıtlarını tutmak, diğer işletmelere nazaran her zaman daha karmaşıktır. İşletmenin diğer ön muhasebe […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.