İnternet Vergi Dairesi Nedir?

İnternet Vergi Dairesi Nedir?

İnternet Vergi Dairesi Nedir?

Bu yazımızda, internet vergi dairesi nedir, avantajları nelerdir? ve internet vergi dairesine nasıl giriş yapılır? gibi birbirinden farklı soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz..

Günümüzde artık hemen hem özel hem de resmi çoğu işlemin internet üzerinden gerçekleşmesi ile birlikte bu alanda verilen hizmetlerin sınırları da oldukça genişlemektedir. İşletmelerde sıklıkla kullanılan muhasebe programı dahi internet üzerinden bulut tabanlı olarak geliştirilmiş ve bu konudaki büyük bir ihtiyaç giderilmiştir. Son zamanlarda ise resmi işlemlerin de internetten yapılmak istenmesi ile birlikte çeşitli çalışmalar başlamıştır. Özellikle de resmi işlemlerde kurumlar arası iletişim ve evrak hazırlama gibi işlemlerin zaman açısından büyük bir kayba yol açmaktadır. Bu kaybın önüne geçebilmek ve işlemlerin çok daha güvenilir bir şekilde gerçekleşebilmesi için internet vergi dairesi hayata geçirilmiştir. Gelin, nedir bu internet vergi dairesi? Nasıl kullanılır? Ve avantajları nelerdir? Sorularının yanıtlarını birlikte inceleyelim.

İnternet Vergi Dairesi

Dijital çağda olmamız sebebi ile artık zaman kavramı çok daha büyük bir öneme sahip olmaya başladı. Resmi işlemlerin dahi internet üzerinden yapılmak istenmesi ile birlikte internet vergi dairesine olan ihtiyaç da bir o kadar arttı. Bu kapsamda geliştirilen ve hem borç ödeme hem de geçmiş dönemlere ait güncel borç bilgilerini öğrenme gibi çok çeşitli bilgilere internet aracılığı ile ulaşmak çok daha kolay bir hal almaktadır. İnternet vergi dairesine giriş yapmak için (https://intvrg.gib.gov.tr), bir kullanıcı adı ve şifre alarak hemen giriş yapılabilir. Böylelikle ev konforunda da internete bağlanarak birçok resmi işlemi yapmak mümkün olmaktadır.

İnternet Vergi Dairesi Nasıl Kullanılır?

İnternet vergi dairesini kullanabilmek için ilk olarak bir kullanıcı adı ve şifre temin etmeniz gerekmektedir. Bunun için ise, başvurunuzu tüzel ya da gerçek kişi olarak alabilirsiniz. Bu seçeneklere göre yapılan kayıtlarda farklı bilgileri girmeniz gerekebilir. Siteye girdiğinizde ilk olarak hem tüzel hem de gerçek kişi başvurularında “ İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu” nu doldurmanız gerekmektedir. Formu doldurduktan sonra alt bölümde bulunan beyan kısmını doldurup imzalayarak diğer aşamaya geçebilirsiniz. Daha sonra hem tüzel hem de gerçek kişi kaydını tamamlayıp, verilen bilgilerden sorumlu olan kişinin evraklar ile birlikte ilgili vergi dairesine başvuruda bulunması gerekmektedir.

İnternet vergi dairesini kullanmak için yapılan başvurunun ardından, fiziki vergi dairesinden bir adet kapalı zarf verilmektedir. Bu zarf içerisinde kullanıcı adı ve şifre bulunmakta ve bu bilgiler ile sisteme giriş yapabilirsiniz. İnternet vergi dairesi aracılığıyla; yurtdışı yasağı bilgileri, vergi dairesine kayıtlı olan kişilerin kimlik bilgileri, işlenemeyen ödeme ve kayıt bilgileri, gümrük çıkış beyannameleri tescil numaraları, ödeme planları ve taksit ödemeleri sorunsuz bir sorgulanabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra T.C. kimlik numarası ile ödeme yapmaya imkân verilen tüm ödemeler de yine bu platform aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Satış Takibi Yapmak Neden Önemlidir?

Bir işletmenin satış takibi yapmasının, kârlılık ve büyümesi üzerindeki etkilerini yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Bir işletmede yapılan satışların düzenli olarak takip edilmesi, bir işletmeye hem kısa hem de uzun vade de birçok avantajı beraberinde getirir. Sistematik bir şekilde ilerlemek isteyen ve büyüme hedefi olan işletmeler için, doğru veriler ışığında raporlar elde edebilmek ve bu […]

Devamı
KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Rehberi I: Risk Yönetimi Nedir?

KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Yazı Dizisi I: Risk Yönetimi Nedir? Neden Önemlidir? Küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak nitelendirdiğimiz KOBİ’ler, ülkenin adeta birer can damarıdır. Önemli bir konuma sahip olmasına rağmen, KOBİ’ler risk faktörlerine karşı daha dayanıksızdır. Biz de, KOBİ’lerimiz için kurumsal risk yönetimi yapmanın tüm ayrıntılarını ele aldığımız bir yazı dizisi hazırladık. Risk […]

Devamı
HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI !

HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI ! Hesapcini KOBİ destek kampanyası hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu bu zor süreçte KOBİ’lere bir destek de Hesapcini’nden! Hesapcini olarak her zaman KOBİ’lerimizin arkasında olduk ve olmaya da devam edeceğiz…Bu zor süreçten ancak birlik olursak çıkabiliriz dedik ve KOBİ’lerimiz evden çıkmadan da işlemlerini sorunsuz bir şekilde […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.