e- Fatura Nasıl İptal Edilir?

e- Fatura Nasıl İptal Edilir?

e- Fatura Nasıl İptal Edilir?

Müşterinize bir temel e-fatura düzenlediniz fakat birtakım problemlerden dolayı bu e-faturayı iptal etmeniz gerekiyor. Düzenlediğiniz bir e-fatura nasıl iptal etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? e-Fatura iptal işlemleri ile ilgili aklınızdaki tüm soru işaretlerini kaldıracak rehber niteliğinde bir yazı hazırladık. Keyifli okumalar dileriz..

Elektronik belge kullanımının yaygınlaşması ile birlikte bu belgeler hakkında yöneltilen sorular da beraberinde gelmektedir. e-Fatura iptal işlemleri, bu faturayı kullanan kişiler için son derece büyük bir önem arz etmekteydi. Bilindiği üzere e-fatura, ticari ve temel e-fatura olarak ikiye ayrılmakta ve bu fatura tiplerinin iptal süreçleri de birbirinden farklıdır. Ticari e-faturanın iptali müşteri tarafından gerçekleştirilirken, temel e-faturada müşterinin fatura bedeline karşın bir iade e-faturası oluşturması gerekir. Fakat, bazı durumlarda müşteri tarafından iade e-fatura oluşturulması mümkün olmayabiliyor. Böyle durumlarda e-faturanın nasıl iptal edilebileceği en yalın hâli ile şu şekildedir;

Temel e-Fatura İptal Etme Aşamaları

GİB portalı aracılığı ile e-fatura iptal işlemini gerçekleştirmek için ilk olarak https://portal.efatura.gov.tr/FaturaIptal/ web sitesine giriniz. Bu web sitesine giriş yaptığınızda gerekli işlemlere başlamadan önce mali mührünüzün takılı olması gerekmektedir. Aksi takdirde aşağıdaki görselde yer aldığı gibi bir uyarı sayfası açılacaktır.

Yukarıda yer alan sayfada “İmzalama aracına erişilemedi. İmzalama aracını bu bağlantıdan indirip çalıştırdıktan sonra sayfayı yenileyiniz.” İfadesi yer alacaktır. Buradan gerekli bağlantıya tıklayın. Bu bağlantıya tıkladığınızda bilgisayarınıza bir dosya inecektir. İnen dosyayı çalıştırdığınızda yeni bir sayfa açılacaktır. Açılan yeni sayfadan iptal etme ekranına erişebilirsiniz.  

Yeni pencerede açılan Gelir İdaresi Başkanlığı imzalama aracı sayfasında, “ e-Fatura İptal Portal uygulamasına giriş yapmak için tıklayınız.” seçeneğine tıklayın.

Karşınıza yukarıdaki görselde yer alan bir sayfa gelecektir. Bu sayfada, düzenlemiş olduğunuz temel e-faturayı iptal etme ya da adınıza düzenlenen iptal faturalarının durumunu görme ve bu faturalara onay verme gibi seçenekler yer almaktadır. Düzenlemiş olduğunuz bir e-faturayı iptal edebilmek için “Fatura iptal talebi oluşturmak için tıklayınız” butonunu seçin.

Açılan portal sayfasında yer alan bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Fatura No: İptal etmek istediğiniz faturanın numarası

Ödenecek Tutar: İadesi yapılacak olan toplam ödeme tutarı

Akıllı kart bilgileri kısmında ise birbirinden farklı kart okuyucu (mali mühür) seçenekleri yer almaktadır. Bu seçenekler arasından kullandığınız kart tipini seçip belirlediğiniz şifreyi girerek “Talep Oluştur” butonuna tıklayabilirsiniz. Düzenlenen e-faturanın iptal işlemi tamamlandığında, karşı tarafın da kendisine gönderilen iptal talebini onaylaması gerekmektedir. karşı taraf bu faturanın iptaline onay vermezse, söz konusu fatura sistem tarafından iptal edilmemiş sayılacak ve fatura geçerliliğini koruyacaktır.

Elektronik faturaların iptal işlemlerini, GİB portalı üzerinden yapabileceğiniz gibi çalıştığınız entegratör firma aracılığıyla da yapabilirsiniz. e-Fatura hakkında çok daha detaylı bilgi almak ve hızlı bir şekilde e-fatura kullanmaya başlamak için hemen şimdi Hesapcini online ön muhasebe programı aboneliğinizi başlatabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Satış Takibi Yapmak Neden Önemlidir?

Bir işletmenin satış takibi yapmasının, kârlılık ve büyümesi üzerindeki etkilerini yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Bir işletmede yapılan satışların düzenli olarak takip edilmesi, bir işletmeye hem kısa hem de uzun vade de birçok avantajı beraberinde getirir. Sistematik bir şekilde ilerlemek isteyen ve büyüme hedefi olan işletmeler için, doğru veriler ışığında raporlar elde edebilmek ve bu […]

Devamı
KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Rehberi I: Risk Yönetimi Nedir?

KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Yazı Dizisi I: Risk Yönetimi Nedir? Neden Önemlidir? Küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak nitelendirdiğimiz KOBİ’ler, ülkenin adeta birer can damarıdır. Önemli bir konuma sahip olmasına rağmen, KOBİ’ler risk faktörlerine karşı daha dayanıksızdır. Biz de, KOBİ’lerimiz için kurumsal risk yönetimi yapmanın tüm ayrıntılarını ele aldığımız bir yazı dizisi hazırladık. Risk […]

Devamı
HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI !

HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI ! Hesapcini KOBİ destek kampanyası hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu bu zor süreçte KOBİ’lere bir destek de Hesapcini’nden! Hesapcini olarak her zaman KOBİ’lerimizin arkasında olduk ve olmaya da devam edeceğiz…Bu zor süreçten ancak birlik olursak çıkabiliriz dedik ve KOBİ’lerimiz evden çıkmadan da işlemlerini sorunsuz bir şekilde […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.