Ön Muhasebe ile Genel Muhasebe Arasındaki Farklar

Ön Muhasebe ile Genel Muhasebe Arasındaki Farklar
  • By Aysu AYKANAT
  • Ön Muhasebe
  • Yoruma Kapalı
  • 11 Ağustos 2020

Ön muhasebeyle ile genel muhasebe genellikle birbirine karıştırılan iki farklı alandır. Bu yazımızda, sizlere bu iki kavram arasındaki farkın ne olduğunu anlatmak istedik. Keyifli okumalar dileriz..

Genel muhasebe; bir işletmenin tüm mali işlemlerinin kayıt altına alınmasıdır. Elde edilen bu kayıtların devlet kurumlarına beyanları ve vergi hesaplaması gibi tüm yasal işlemler genel muhasebe kapsamında yer almaktadır. Ön muhasebe ise; genel muhasebenin kayıt altına alması gereken mali işlemlerin hazırlık aşaması olarak düşünülebilir. Bu nedenle de ön muhasebe ile genel muhasebe birbiri ile bağlantılıdır ve her ikisi de hiçbir hatayı kabul etmez.

Genel muhasebe verilerinin kayıt altına alınması için her işletmenin genellikle bir muhasebe departmanı ya da çalıştığı bir muhasebecisi vardır. Fakat söz konusu ön muhasebe olduğunda işler biraz değişiyor. Eski zamanlarda ön muhasebe verileri kâğıt ya da Excel kayıtları gibi geleneksek yöntemlerle kayıt altına alınıyordu. Bu durum ilerleyen zamanlarda işlem karmaşasına ve hataların ortaya çıkmasına sebep olmaya başladığı için artık pek tercih edilmiyor. Teknolojinin gelişmesi ve işletmeler için zaman kavramının oldukça önemli olmaya başlaması ile birlikte birbirinden farklı ön muhasebe programı geliştirilmeye başlandı.

Hesapcini, sunduğu birbirinden ayrıcalıklı özellikler sayesinde rakiplerinden bir adım önde olmayı başarıyor. Bulut tabanlı olması, dünya standartlarında güvenlik önlemleri sunması, uygun fiyatı, ücretsiz destek hizmeti ve daha bu gibi birbirinden farklı özellikleri kullanıcılarına sunmaya devam ediyor. Kullanıcılar, Hesapcini ile birlikte genel muhasebe için hazırlanması gereken verileri kolay ve güvenilir bir şekilde tamamlayabilme imkânına sahip olabiliyor.

Hesapcini ile Hangi Ön Muhasebe İşlemlerini Yapabiliriz?

Müşteri ve tedarikçilerinizi yönetebileceğiniz, ayrıca cari hesaplar için hızlı işlem yapabileceğiniz bir hızlı erişim ekranı bulunmaktadır. Carileriniz için risk limiti belirleyebilir, ayrıca borç ve alacaklarınızı da yine tek bir ekrandan görüntüleyebilirsiniz. Yaptığınız tüm satışlar ya da alışları görüntüleyebilir, işletme için yapılan her bir masrafı en ince ayrıntısına kadar sisteme kaydedebilirsiniz. Aldığınız ya da sattığınız bir ürün için stok takibi yapmak istemeniz durumunda ise ayrıntılı bir stok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kasalar, bankalar, kredi kartı ya da pos hesabı gibi farklı hesapları sisteme ekleyebilir ve internet bağlantısına sahip olduğunuz her yerden dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

Klasik işlemlerden çok daha fazlasına sahip olan Hesapcini, dinamik bir ön muhasebe programıdır ve sürekli olarak yenilenmektedir. Bu sebeple de işletmenizin ihtiyacı olan her modüle, başka hiçbir programa ihtiyaç duymadan Hesapcini ile sahip olabilirsiniz. Yukarıda sayılan özelliklerden çok daha fazlasını kullanabilmek için hemen şimdi üye olarak 14 günlük deneme sürenizi başlatabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Ücretsiz Ön Muhasebe Programlarının Dezavantajları

Merhabalar bugün sizlere ücretsiz ön muhasebe programlarının dezavantajları hakkında bilgi vereceğim. Günümüzde teknolojik gelişmeler, işletmelerin muhasebe süreçlerini kolaylaştırmak için bir dizi yazılım ve programın ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ön muhasebe, işletmelerin finansal verilerini düzenlemek, kaydetmek ve analiz etmek için kullanılan önemli bir süreçtir. Bu süreci daha verimli hale getirmek için birçok ücretsiz ön muhasebe programı sunulmaktadır. […]

Devamı
Hızlı ve Kurumsal Çözümler İçin Ön Muhasebe Programı Avantajları

Muhasebe programı avantajları işletmelerde iş akışında hızlı ve kurumsal bir şekilde işleyiş sağlar. Kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde ön muhasebe işlemlerinizin hepsini gerçekleştirmenizi mümkün hale getirir. Ön muhasebe hakkında detaylı bilgiye sahip olmayan yeni bir işletmenin bile rahatlıkla kullanabileceği bir tasarıma sahiptir. Hızlı ve kurumsal çözümler için avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz; Dijital barkod okuyucu […]

Devamı
Muhasebe Programı Neden Önemlidir? Nasıl Yapılır?

Muhasebe Programı Neden Önemlidir ? Hesapcini muhasebe programı işletmenizin finansal ve ticari yönetimini doğru ve hızlı bir şekilde yapmanıza olanak tanır. Şirketteki işlem hareketlerinin incelenerek mevcut durum hakkında ve gelecek planlamasında doğru yol izlenmesine yardımcı olur. Birçok farklı özellikleri ve avantajlarıyla önem kazanmaktadır. Ön muhasebe programı personel yönetiminizde maaş, maaş tahakkukları, primler, avanslar gibi ayrıntılı […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.