İnternet Vergi Dairesi Nedir?

İnternet Vergi Dairesi Nedir?

İnternet Vergi Dairesi Nedir?

Bu yazımızda, internet vergi dairesi nedir, avantajları nelerdir? ve internet vergi dairesine nasıl giriş yapılır? gibi birbirinden farklı soruların yanıtlarını bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz..

Günümüzde artık hemen hem özel hem de resmi çoğu işlemin internet üzerinden gerçekleşmesi ile birlikte bu alanda verilen hizmetlerin sınırları da oldukça genişlemektedir. İşletmelerde sıklıkla kullanılan muhasebe programı dahi internet üzerinden bulut tabanlı olarak geliştirilmiş ve bu konudaki büyük bir ihtiyaç giderilmiştir. Son zamanlarda ise resmi işlemlerin de internetten yapılmak istenmesi ile birlikte çeşitli çalışmalar başlamıştır. Özellikle de resmi işlemlerde kurumlar arası iletişim ve evrak hazırlama gibi işlemlerin zaman açısından büyük bir kayba yol açmaktadır. Bu kaybın önüne geçebilmek ve işlemlerin çok daha güvenilir bir şekilde gerçekleşebilmesi için internet vergi dairesi hayata geçirilmiştir. Gelin, nedir bu internet vergi dairesi? Nasıl kullanılır? Ve avantajları nelerdir? Sorularının yanıtlarını birlikte inceleyelim.

İnternet Vergi Dairesi

Dijital çağda olmamız sebebi ile artık zaman kavramı çok daha büyük bir öneme sahip olmaya başladı. Resmi işlemlerin dahi internet üzerinden yapılmak istenmesi ile birlikte internet vergi dairesine olan ihtiyaç da bir o kadar arttı. Bu kapsamda geliştirilen ve hem borç ödeme hem de geçmiş dönemlere ait güncel borç bilgilerini öğrenme gibi çok çeşitli bilgilere internet aracılığı ile ulaşmak çok daha kolay bir hal almaktadır. İnternet vergi dairesine giriş yapmak için (https://intvrg.gib.gov.tr), bir kullanıcı adı ve şifre alarak hemen giriş yapılabilir. Böylelikle ev konforunda da internete bağlanarak birçok resmi işlemi yapmak mümkün olmaktadır.

İnternet Vergi Dairesi Nasıl Kullanılır?

İnternet vergi dairesini kullanabilmek için ilk olarak bir kullanıcı adı ve şifre temin etmeniz gerekmektedir. Bunun için ise, başvurunuzu tüzel ya da gerçek kişi olarak alabilirsiniz. Bu seçeneklere göre yapılan kayıtlarda farklı bilgileri girmeniz gerekebilir. Siteye girdiğinizde ilk olarak hem tüzel hem de gerçek kişi başvurularında “ İnternet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formu” nu doldurmanız gerekmektedir. Formu doldurduktan sonra alt bölümde bulunan beyan kısmını doldurup imzalayarak diğer aşamaya geçebilirsiniz. Daha sonra hem tüzel hem de gerçek kişi kaydını tamamlayıp, verilen bilgilerden sorumlu olan kişinin evraklar ile birlikte ilgili vergi dairesine başvuruda bulunması gerekmektedir.

İnternet vergi dairesini kullanmak için yapılan başvurunun ardından, fiziki vergi dairesinden bir adet kapalı zarf verilmektedir. Bu zarf içerisinde kullanıcı adı ve şifre bulunmakta ve bu bilgiler ile sisteme giriş yapabilirsiniz. İnternet vergi dairesi aracılığıyla; yurtdışı yasağı bilgileri, vergi dairesine kayıtlı olan kişilerin kimlik bilgileri, işlenemeyen ödeme ve kayıt bilgileri, gümrük çıkış beyannameleri tescil numaraları, ödeme planları ve taksit ödemeleri sorunsuz bir sorgulanabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra T.C. kimlik numarası ile ödeme yapmaya imkân verilen tüm ödemeler de yine bu platform aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
E-Faturaya Geçiş Şartları 2022

E-Faturaya Geçiş Şartları 2022 Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu şartlara uygun olarak işletmelerin e-fatura uygulamasına geçmesi zorunludur. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımlamış olduğu 509 numaralı Vergi Usul Kanunu uyarınca e-faturaya geçiş şartlarında değişiklik yapıldı. E-fatura, faturanın elektronik şekilde hazırlanmasıdır. Kâğıda basılmadan müşterilere iletilen bu fatura herkes tarafından talep edilebilir.  Günümüzde online alışverişler nedeniyle sıkça kullanılır. Muhasebe […]

Devamı
Hızlı ve Kurumsal Çözümler İçin Ön Muhasebe Programı Avantajları

Muhasebe programı avantajları işletmelerde iş akışında hızlı ve kurumsal bir şekilde işleyiş sağlar. Kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde ön muhasebe işlemlerinizin hepsini gerçekleştirmenizi mümkün hale getirir. Ön muhasebe hakkında detaylı bilgiye sahip olmayan yeni bir işletmenin bile rahatlıkla kullanabileceği bir tasarıma sahiptir. Hızlı ve kurumsal çözümler için avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz; Dijital barkod okuyucu […]

Devamı
Muhasebe Programı Neden Önemlidir? Nasıl Yapılır?

Muhasebe Programı Neden Önemlidir ? Hesapcini muhasebe programı işletmenizin finansal ve ticari yönetimini doğru ve hızlı bir şekilde yapmanıza olanak tanır. Şirketteki işlem hareketlerinin incelenerek mevcut durum hakkında ve gelecek planlamasında doğru yol izlenmesine yardımcı olur. Birçok farklı özellikleri ve avantajlarıyla önem kazanmaktadır. Ön muhasebe programı personel yönetiminizde maaş, maaş tahakkukları, primler, avanslar gibi ayrıntılı […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.