Gelir Vergisi Nedir?

Gelir Vergisi Nedir?

Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Geliriniz artıyor ve dolayısıyla devlete karşı olan sorumluluklarınız da beraberinde artıyor. Gelir vergisi de, elde ettiğiniz kazanç üzerinden devlete ödemeniz gereken bir vergi çeşididir. Gelir vergisi nedir? Ne zaman ödenir? Kimler gelir vergisi mükellefidir? Nasıl Hesaplanır? Bu gibi sorularınızın yanıtlarını sizler için araştırdık. Yazımızı okuyarak gelir vergisi hakkında bilmeniz gereken bilgilere sahip olabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz..

Gelir vergisi nedir? sorusuna verilebilecek en genel yanıt; bir kişinin, yıl başından yıl sonuna kadar (bir takvim yılı) elde ettiği kazanç üzerinden devlete ödemekle yükümlü olduğu vergidir. Peki, bütün kazançlar gelir vergisine tabi midir? Derseniz, şöyle cevaplayalım;

“ Kişinin bir takvim yılı içerisinde yapmış olduğu bir mal satışından, menkul ya da gayrimenkullerden elde ettiği gelirler, serbest meslek yaparak elde ettiği gelirler, zirai kazançlar ve kanan tarafından geçerli sayılan diğer bütün gelirler, gelir vergisine tabidir.”

Gelir Vergisi Mükellefleri Kimlerdir?  

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nda belirtilen vergi mükellefleri şu şekildedir;

  • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan gerçek kişiler
  • Türkiye’de bir takvim yılı içerisinde minimum 6 ay aralıksız olarak kalan kişiler
  • Serbest meslek çalışanları
  • Şahıs şirketlerindeki bütün ortaklar
  • Merkezi Türkiye’de bulunan teşebbüsler, resmi daireler ve bu gibi işletmelerde çalışan ve iş nedeni ile yurtdışında oturan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları

Yukarıda sayılan kişiler, yurtiçi ya da yurtdışından elde ettikleri tüm gelirleri üzerinden gelir vergisine tabi tutulur. Yalnızca ikametgâh adresi Türkiye’de olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sadece Türkiye’de elde ettikleri gelirleri vergilendirilmektedir.

Gelir Vergisi Beyannamesi Nasıl Verilir ve Ne Zaman Ödenir?

Gelirin belgelendirildiği yılı takip eden Mart ayının 25. Günü mesai bitimine kadar gelir vergisinin beyan edilmesi gerekmektedir. Örneğin; 2018 yılının gelirini belgeleyen ve vergisini ödemek isteyen kişiler için son ödeme tarihi 25 Mart 2019’dur.

Değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte e-beyanname kullanan mükelleflerin beyanname teslim tarihleri, ilgili iş gününde gece 24.00’dır.

Gelir vergisi; ilk taksitinin Mart ayının son günü, diğer taksitinin ise Temmuz ayının son günü olacak şekilde iki taksit hâlinde ödenir.

Gelir vergisinde geçerli olan oranlar ve vergi dilimleri her sene değişir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesinde her yıl güncel olarak yayınlanmaktadır. 2019 takvim yılı gelirlerinde uygulanacak olan oran ve dilimlere ulaşmak için tıklayınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
E-Faturaya Geçiş Şartları 2022

E-Faturaya Geçiş Şartları 2022 Gelir İdaresi Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu şartlara uygun olarak işletmelerin e-fatura uygulamasına geçmesi zorunludur. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yayımlamış olduğu 509 numaralı Vergi Usul Kanunu uyarınca e-faturaya geçiş şartlarında değişiklik yapıldı. E-fatura, faturanın elektronik şekilde hazırlanmasıdır. Kâğıda basılmadan müşterilere iletilen bu fatura herkes tarafından talep edilebilir.  Günümüzde online alışverişler nedeniyle sıkça kullanılır. Muhasebe […]

Devamı
Hızlı ve Kurumsal Çözümler İçin Ön Muhasebe Programı Avantajları

Muhasebe programı avantajları işletmelerde iş akışında hızlı ve kurumsal bir şekilde işleyiş sağlar. Kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde ön muhasebe işlemlerinizin hepsini gerçekleştirmenizi mümkün hale getirir. Ön muhasebe hakkında detaylı bilgiye sahip olmayan yeni bir işletmenin bile rahatlıkla kullanabileceği bir tasarıma sahiptir. Hızlı ve kurumsal çözümler için avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz; Dijital barkod okuyucu […]

Devamı
Muhasebe Programı Neden Önemlidir? Nasıl Yapılır?

Muhasebe Programı Neden Önemlidir ? Hesapcini muhasebe programı işletmenizin finansal ve ticari yönetimini doğru ve hızlı bir şekilde yapmanıza olanak tanır. Şirketteki işlem hareketlerinin incelenerek mevcut durum hakkında ve gelecek planlamasında doğru yol izlenmesine yardımcı olur. Birçok farklı özellikleri ve avantajlarıyla önem kazanmaktadır. Ön muhasebe programı personel yönetiminizde maaş, maaş tahakkukları, primler, avanslar gibi ayrıntılı […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.