Temel e-Fatura ve Ticari e-Fatura Arasındaki Farklar

Temel e-Fatura ve Ticari e-Fatura Arasındaki Farklar

Temel e-Fatura ve Ticari e-Fatura Arasındaki Farklar

Bu yazımızda sizlere, üzerinde çok konuşulmayan fakat oldukça büyük bir öneme sahip olan temel e-fatura ve ticari e-fatura arasındaki farkları anlatacağız. Keyifli okumalar dileriz..

Tüm dünyayı etkisi altına alan dijital dönüşüm süreci ile birlikte her gün yeni bir uygulama daha ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz yıllardan itibaren uygulanmaya başlayan fakat 2019 yılında yayımlanan Genel Tebliğ ile birlikte mükellef kapsama alanının daha da daraltıldığı e-fatura, dijital dönüşümün en büyük yeniliklerinden biridir. Elektronik belgeler arasında çok daha büyük bir öneme sahip olan e-fatura, kendi içerisinde temel e-fatura ve ticari e-fatura olmak üzere ikiye ayrılıyor. Gelin bu elektronik faturalar arasındaki farklara birlikte bakalım.

e-Fatura başvurusunu yapan ve artık e-fatura kullanmaya başlayacak olan mükellefler, fatura kesmeye başladıklarında iki farklı seçenekle karşı karşıya kalacaktır. Biri ticari e-fatura, diğeri ise temel e-faturadır. Bu iki fatura türünün arasında çeşitli farklar bulunmakta olup, kullanıcıların kendilerine uygun olanı seçmeleri ve işlemlerini bu doğrultuda gerçekleştirmeleri gerekmektedir. İlk olarak bu iki faturanın da ne olduğunu bilmekte fayda var.

Temel e-Fatura ve Ticari e-Fatura Nedir?

Temel e-fatura; alıcı ile satıcı arasındaki fatura gönderiminin elektronik ortamda gerçekleşmesidir. Bu fatura tipinde, alıcının kendisine gönderilen e-faturayı reddetme gibi bir hakkı bulunmaz.

Ticari e-fatura ise; yine alıcı ile satıcı arasındaki faturanın elektronik ortamda gönderilmesi olsa da, alıcı, kendisine gönderilen faturayı reddetme, iptal etme ya da kabul etme gibi haklara sahiptir.

Bu iki e-fatura tipinin arasındaki farklar en özel hâli ile şu şekildedir;

  • e-Fatura gönderirken “ Temel e-Fatura” seçilmesi hâlinde, gönderilen fatura karşı tarafın onayına ihtiyaç duymaz ve onaylanmış gibi anında (herhangi bir teknik problem olmaması durumunda) karşı tarafa iletilir.
  • e-Fatura gönderirken “ Ticari e-Fatura” seçilmesi hâlinde, gönderilen fatura karşı tarafın onayına göre işlem görür. Alıcı, gönderilen fatura inceleyip onaylayabildiği gibi aynı zamanda reddedebilme hakkına sahiptir.
  • Temel e-fatura gönderirken, gönderilen faturada herhangi bir hata olması ya da alıcının kabul etmek istememesi durumlarında yalnızca iptal ya da iade işlemleri yapılır.
  • Ticari e-fatura gönderildiğinde, alıcı tarafından yapılan “Onaylama” ya da “Reddetme” işlemlerine dair durum bildirimleri, faturayı gönderen tarafın paneline yansımaktadır.

Kullanıcılar, gönderecekleri faturanın hangi senaryoda gönderileceğini kendi aralarında iletişime geçerek karar verebilirler. Bu gibi bir iletişimin olmaması durumunda ise, hangi fatura senaryosunun tercih edileceği tamamen göndericiye bağlıdır. Bu kapsamda ise ticari ilişkilerde herhangi bir sorun yaşanmaması adına ve alıcıya onaylama ya da reddetme gibi hakları tanıyabilmek adına ticari e-fatura senaryosunun tercih edilmesi çok daha avantajlı olmaktadır.

Her açıdan büyük kolaylıklar sağlayan e-fatura uygulamasına geçmek artık çok kolay. Siz de hemen şimdi Hesapcini online ön muhasebe programını kullanmaya başlayarak ücretsiz bir şekilde e-faturaya geçiş yapabilirsiniz. Faturalarınızı, en uygun kontör fiyatları ve kolay kullanımı ile birlikte hızlı ve güvenli bir şekilde alıcısına göndermeye başlayın!

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Hızlı ve Kurumsal Çözümler İçin Ön Muhasebe Programının Avantajları

Ön muhasebe programı işletmelerde iş akışında hızlı ve kurumsal bir şekilde işleyiş sağlar. Kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde ön muhasebe işlemlerinizin hepsini gerçekleştirmenizi mümkün hale getirir. Ön muhasebe hakkında detaylı bilgiye sahip olmayan yeni bir işletmenin bile rahatlıkla kullanabileceği bir tasarıma sahiptir. Hızlı ve kurumsal çözümler için avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz; Dijital barkod okuyucu […]

Devamı
Muhasebe Programı Neden Önemlidir? Nasıl Yapılır?

Hesapcini muhasebe programı işletmenizin finansal ve ticari yönetimini doğru ve hızlı bir şekilde yapmanıza olanak tanır. Şirketteki işlem hareketlerinin incelenerek mevcut durum hakkında ve gelecek planlamasında doğru yol izlenmesine yardımcı olur. Birçok farklı özellikleri ve avantajlarıyla önem kazanmaktadır. Ön muhasebe programı personel yönetiminizde maaş, maaş tahakkukları, primler, avanslar gibi ayrıntılı işlemleri personel modülü sekmesiyle yapmanıza […]

Devamı
İşletmenize Avantaj Sağlayan Uygulama; Ön Muhasebe Programı

Muhasebe programı kullanarak iş veriminize olumlu yönde katkılar sağlayabilirsiniz. Donanım sizin iş zamanınızdaki verimini arttırır. Aynı zamanda birçok farklı özellikle de işlerinizin işleyişine daha kolay yön vermenize olanak sağlamaktadır. Bazılarına örnek verecek olursak şunlardır; Ön muhasebe programı veri güvenirliği konusunda gelişmiş güvenlikli donanımıyla size hizmet sunar. İşlem kolaylığı sayesinde firmanızda uzun süreler eğitim vermenizi gerektirmez. […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.