Temel e-Fatura ve Ticari e-Fatura Arasındaki Farklar

Temel e-Fatura ve Ticari e-Fatura Arasındaki Farklar

Temel e-Fatura ve Ticari e-Fatura Arasındaki Farklar

Bu yazımızda sizlere, üzerinde çok konuşulmayan fakat oldukça büyük bir öneme sahip olan temel e-fatura ve ticari e-fatura arasındaki farkları anlatacağız. Keyifli okumalar dileriz..

Tüm dünyayı etkisi altına alan dijital dönüşüm süreci ile birlikte her gün yeni bir uygulama daha ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz yıllardan itibaren uygulanmaya başlayan fakat 2019 yılında yayımlanan Genel Tebliğ ile birlikte mükellef kapsama alanının daha da daraltıldığı e-fatura, dijital dönüşümün en büyük yeniliklerinden biridir. Elektronik belgeler arasında çok daha büyük bir öneme sahip olan e-fatura, kendi içerisinde temel e-fatura ve ticari e-fatura olmak üzere ikiye ayrılıyor. Gelin bu elektronik faturalar arasındaki farklara birlikte bakalım.

e-Fatura başvurusunu yapan ve artık e-fatura kullanmaya başlayacak olan mükellefler, fatura kesmeye başladıklarında iki farklı seçenekle karşı karşıya kalacaktır. Biri ticari e-fatura, diğeri ise temel e-faturadır. Bu iki fatura türünün arasında çeşitli farklar bulunmakta olup, kullanıcıların kendilerine uygun olanı seçmeleri ve işlemlerini bu doğrultuda gerçekleştirmeleri gerekmektedir. İlk olarak bu iki faturanın da ne olduğunu bilmekte fayda var.

Temel e-Fatura ve Ticari e-Fatura Nedir?

Temel e-fatura; alıcı ile satıcı arasındaki fatura gönderiminin elektronik ortamda gerçekleşmesidir. Bu fatura tipinde, alıcının kendisine gönderilen e-faturayı reddetme gibi bir hakkı bulunmaz.

Ticari e-fatura ise; yine alıcı ile satıcı arasındaki faturanın elektronik ortamda gönderilmesi olsa da, alıcı, kendisine gönderilen faturayı reddetme, iptal etme ya da kabul etme gibi haklara sahiptir.

Bu iki e-fatura tipinin arasındaki farklar en özel hâli ile şu şekildedir;

  • e-Fatura gönderirken “ Temel e-Fatura” seçilmesi hâlinde, gönderilen fatura karşı tarafın onayına ihtiyaç duymaz ve onaylanmış gibi anında (herhangi bir teknik problem olmaması durumunda) karşı tarafa iletilir.
  • e-Fatura gönderirken “ Ticari e-Fatura” seçilmesi hâlinde, gönderilen fatura karşı tarafın onayına göre işlem görür. Alıcı, gönderilen fatura inceleyip onaylayabildiği gibi aynı zamanda reddedebilme hakkına sahiptir.
  • Temel e-fatura gönderirken, gönderilen faturada herhangi bir hata olması ya da alıcının kabul etmek istememesi durumlarında yalnızca iptal ya da iade işlemleri yapılır.
  • Ticari e-fatura gönderildiğinde, alıcı tarafından yapılan “Onaylama” ya da “Reddetme” işlemlerine dair durum bildirimleri, faturayı gönderen tarafın paneline yansımaktadır.

Kullanıcılar, gönderecekleri faturanın hangi senaryoda gönderileceğini kendi aralarında iletişime geçerek karar verebilirler. Bu gibi bir iletişimin olmaması durumunda ise, hangi fatura senaryosunun tercih edileceği tamamen göndericiye bağlıdır. Bu kapsamda ise ticari ilişkilerde herhangi bir sorun yaşanmaması adına ve alıcıya onaylama ya da reddetme gibi hakları tanıyabilmek adına ticari e-fatura senaryosunun tercih edilmesi çok daha avantajlı olmaktadır.

Her açıdan büyük kolaylıklar sağlayan e-fatura uygulamasına geçmek artık çok kolay. Siz de hemen şimdi Hesapcini online ön muhasebe programını kullanmaya başlayarak ücretsiz bir şekilde e-faturaya geçiş yapabilirsiniz. Faturalarınızı, en uygun kontör fiyatları ve kolay kullanımı ile birlikte hızlı ve güvenli bir şekilde alıcısına göndermeye başlayın!

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Satış Takibi Yapmak Neden Önemlidir?

Bir işletmenin satış takibi yapmasının, kârlılık ve büyümesi üzerindeki etkilerini yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Bir işletmede yapılan satışların düzenli olarak takip edilmesi, bir işletmeye hem kısa hem de uzun vade de birçok avantajı beraberinde getirir. Sistematik bir şekilde ilerlemek isteyen ve büyüme hedefi olan işletmeler için, doğru veriler ışığında raporlar elde edebilmek ve bu […]

Devamı
KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Rehberi I: Risk Yönetimi Nedir?

KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Yazı Dizisi I: Risk Yönetimi Nedir? Neden Önemlidir? Küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak nitelendirdiğimiz KOBİ’ler, ülkenin adeta birer can damarıdır. Önemli bir konuma sahip olmasına rağmen, KOBİ’ler risk faktörlerine karşı daha dayanıksızdır. Biz de, KOBİ’lerimiz için kurumsal risk yönetimi yapmanın tüm ayrıntılarını ele aldığımız bir yazı dizisi hazırladık. Risk […]

Devamı
HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI !

HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI ! Hesapcini KOBİ destek kampanyası hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu bu zor süreçte KOBİ’lere bir destek de Hesapcini’nden! Hesapcini olarak her zaman KOBİ’lerimizin arkasında olduk ve olmaya da devam edeceğiz…Bu zor süreçten ancak birlik olursak çıkabiliriz dedik ve KOBİ’lerimiz evden çıkmadan da işlemlerini sorunsuz bir şekilde […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.