Tahsilat Yönetimi Nasıl Yapılır?

Tahsilat Yönetimi Nasıl Yapılır?

Tahsilat Yönetimi Nasıl Yapılır?

Bir şirketin varlığını koruma altına almasında oldukça önemli bir konuma sahip olan tahsilat yönetimi hakkında tüm detaylı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz..

Şirketlerin ticari varlığını devam ettirebilmesi için düzenli olarak nakit akışına sahip olmaları beklenir. Günümüz koşullarında yapılan bir mal ya da hizmet satışının ödemesini peşin veya kısa vadeli olarak tahsil edebilmek oldukça zorlaşmaya başladı. Bu durum, hem müşteri hem de tedarikçinin nakit akış stratejisini olumsuz yönde etkilemektedir. Tahsilatlarını alma konusunda problem yaşayan her şirketin, kendi içerisinde bir tahsilat stratejisine sahip olması önerilmektedir. Doğru bir tahsilat yönetimi sayesinde, pazardaki rekabet koşullarında ayakta kalmak mümkün olabiliyor.

Tahsilat Yönetimi Nedir?

Satılan bir ürün ya da hizmet bedelinin zamanında tahsil edilememesi, her şirket için ciddi bir tehlike arz eder. Tahsilatını zamanında alamayan şirketler, yaşadıkları bu maddi zarar doğrultusunda birbirinden farklı problemle karşı karşıya kalabilmektedir. Bu nedenle de tahsilat yönetimi yapmak, bir şirketin en temel stratejilerinden biri olmalıdır.

Tahsilat yönetimi yapmak son derece büyük bir öneme sahip olmasına karşın, günümüz şirketlerinde bu durum genellikle planlı bir şekilde işleyemeyebiliyor. Hatta bu işi yapabilmesi için birçok şirkette ayrı bir departman oluşturulmaktadır. Bu durum da şirketlere ekstra bir maliyet anlamına gelir. Etkili bir tahsilat yönetiminde, şirket yetkililerinin veya bu görevle sorumlu olan birimlerin dikkat etmesi gereken birtakım hususlar söz konusudur. İlk olarak müşteri segmentlerinin ve var olan müşterilerin detaylı bir şekilde analiz edilmesi önerilmektedir. Daha sonra ise satış siparişinde ve satış işlemlerinde, müşterinin tahsilat şartlarını okuyup anladığına emin olunmalıdır. Planlanmış tahsilatların gecikmesi durumunda oluşabilecek her türlü mali tablonun en ince ayrıntısına kadar planlanması gerekir. Bu gecikmelere bağlı birer stratejinin geliştirilmesi de, şirketin yaşanacak maddi zararların boyutunu minimumu indirmeyi sağlayacaktır.

Tahsilat planlamasının etkin bir şekilde yapılmasının ardından, bu plana uygun adımlar atılmalıdır. Tahsilatların belirlenen sürenin çok daha üzerinde gecikmesi durumunda, şirket tarafından izlenmesi gereken tüm yasal süreçlerin bilinmesi de oldukça önemli bir konudur. Bir tahsilat planı yapılmadan önce, müşterinin önceki dönemlerdeki ödeme alışkanlıkları incelenmeli ve bu alışkanlıklar doğrultusunda bir politika izlenmelidir.

Tahsilatların yönetimini yapmak, düşünüldüğünden çok daha zor ve komplike bir işlemdir. Günümüz koşullarında zaten var olan iş yoğunluğu içerisinde tahsilat yönetimi yapmak şirketler için hem zaman hem de nakit kaybına yol açmaktadır. Bu nedenle de artık şirketlerin oldukça büyük bir kısmı, tahsilat ve ödemelerini kontrol altına alabilmek için bir muhasebe programı kullanmayı tercih etmektedir. Kaliteli bir muhasebe programı, şirketlerin tüm nakit akışını yönetmesini sağlamaktadır. Günü gelen tahsilatlar için hatırlatma yaparken aynı zamanda müşterilerin ödeme davranışlarına göre birbirinden farklı raporları da sunmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Rehberi I: Risk Yönetimi Nedir?

KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Yazı Dizisi I: Risk Yönetimi Nedir? Neden Önemlidir? Küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak nitelendirdiğimiz KOBİ’ler, ülkenin adeta birer can damarıdır. Önemli bir konuma sahip olmasına rağmen, KOBİ’ler risk faktörlerine karşı daha dayanıksızdır. Biz de, KOBİ’lerimiz için kurumsal risk yönetimi yapmanın tüm ayrıntılarını ele aldığımız bir yazı dizisi hazırladık. Risk […]

Devamı
HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI !

HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI ! Hesapcini KOBİ destek kampanyası hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu bu zor süreçte KOBİ’lere bir destek de Hesapcini’nden! Hesapcini olarak her zaman KOBİ’lerimizin arkasında olduk ve olmaya da devam edeceğiz…Bu zor süreçten ancak birlik olursak çıkabiliriz dedik ve KOBİ’lerimiz evden çıkmadan da işlemlerini sorunsuz bir şekilde […]

Devamı
Proje Yönetimi Yapmanın Dijital Yolu!

Proje Yönetimi Yapmanın Dijital Yolu! Proje bazlı çalışan işletmeler için bir müjdemiz var! Hesapcini olarak üzerinde büyük uğraşlar verdiğimiz “Proje Yönetimi” modülü artık yayında! Proje Yönetimi modülü hakkında ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Proje bazlı çalışan işletmeler için ön muhasebe kayıtlarını tutmak, diğer işletmelere nazaran her zaman daha karmaşıktır. İşletmenin diğer ön muhasebe […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.