Stok Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Stok Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Stok Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Stok yönetimi, işletmeler için mihenk taşı görevini üstlenmesine rağmen, bu sürecin yönetilmesi günümüzde hâlâ kaotik bir konu olmaya devam etmektedir. Biz de bu yazımızda, stok yönetiminin nasıl yapıldığını sizler için kaleme aldık. Keyifli okumalar dileriz..

Stok; bir işletmenin ileriki dönemlerde kullanmak veya satmak için elinde tuttuğu hammadde, mamul ya da yarı mamul gibi fiziksel mal varlıklarının tümüdür. Firmalar tarafından stok yönetimi yapılırken, müşteri taleplerinin eksiksiz bir şekilde karşılanması ve bu esnada da en düşük stok maliyetinin sağlanması üzerine çalışılır. Stok maliyeti; tedarik etme, ulaştırma, depoda/ambarda tutma zamanı ve bu gibi faktörlerden dolayı bir işletmenin en önemli maliyet kalemlerinden biridir. Peki, işletmelerin neden stok yaptığını hiç düşündünüz mü? Gelin birlikte inceleyelim.

  • Eğer müşterilerden düzenli bir talep alınmazsa, var olan üretimde herhangi bir aksama olmaması adına “mamul stoklar”
  • Dış etkenler (grev, fiyat dalgalanmaları vb.), olumsuz hava koşulları ve bu gibi problemlerden dolayı tedarikçinin ürün göndermeme riskine karşı “hammadde stokları”
  • Üretim sürecindeki farklı akışlara karşı işleyişteki dengenin korunabilmesi amacı ile “yarı işlenmiş mamul stokları” tutulmaktadır.

Stok Yönetimi Nasıl Yapılır?

Kâğıt-kalem ya da Excel gibi geleneksel yollarla yapılan stok yönetimi, hem zaman hem de maliyet açısından birçok problemi de beraberinde getirir. Özellikle de çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan işletmelerin stok yönetiminde yapılan en ufak bir hata bile düşünüldüğünden çok daha büyük maddi zararlara neden olabilmektedir. Bu sebeple de kaliteli ve güvenilir bir stok takip programı kullanmak, firmaların minimum hata ve maksimum hızla stok yönetimini yapmasına olanak tanır.

Stok takip programları ile aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz;

  • Depo ve ambarlarda hangi üründen ne kadar kaldığı, anlık olarak görüntülenebilir.
  • Merkez firmaya bağlı sınırsız sayıda ambar kaydedilebilir.
  • Stok içerisine giren her bir ürün için tüm detaylı bilgiler hızlı bir şekilde girilebilir.
  • Ürünler, farklı özelliklerine göre kategorilere ayrılabilmekte ve tüm ürünlerin fotoğrafları da sisteme kaydedilebilmektedir.
  • Stok yönetim fişleri (üretim fişi, sarf fişi, fire fişi gibi.) sayesinde tüm stok hareketleri kontrol altına alınabilmektedir.
  • Depo ve ambar içerisindeki her hareket hakkında detaylı rapor alınabilmektedir.
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Satış Takibi Yapmak Neden Önemlidir?

Bir işletmenin satış takibi yapmasının, kârlılık ve büyümesi üzerindeki etkilerini yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Bir işletmede yapılan satışların düzenli olarak takip edilmesi, bir işletmeye hem kısa hem de uzun vade de birçok avantajı beraberinde getirir. Sistematik bir şekilde ilerlemek isteyen ve büyüme hedefi olan işletmeler için, doğru veriler ışığında raporlar elde edebilmek ve bu […]

Devamı
KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Rehberi I: Risk Yönetimi Nedir?

KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Yazı Dizisi I: Risk Yönetimi Nedir? Neden Önemlidir? Küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak nitelendirdiğimiz KOBİ’ler, ülkenin adeta birer can damarıdır. Önemli bir konuma sahip olmasına rağmen, KOBİ’ler risk faktörlerine karşı daha dayanıksızdır. Biz de, KOBİ’lerimiz için kurumsal risk yönetimi yapmanın tüm ayrıntılarını ele aldığımız bir yazı dizisi hazırladık. Risk […]

Devamı
HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI !

HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI ! Hesapcini KOBİ destek kampanyası hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu bu zor süreçte KOBİ’lere bir destek de Hesapcini’nden! Hesapcini olarak her zaman KOBİ’lerimizin arkasında olduk ve olmaya da devam edeceğiz…Bu zor süreçten ancak birlik olursak çıkabiliriz dedik ve KOBİ’lerimiz evden çıkmadan da işlemlerini sorunsuz bir şekilde […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.