Sevk İrsaliyesi Nedir? Sevk İrsaliyesinde Neler Bulunur?

Sevk İrsaliyesi Nedir? Sevk İrsaliyesinde Neler Bulunur?

Sevk İrsaliyesi Nedir? Sevk İrsaliyesinde Neler Bulunur?

Ürünlerin taşınması için güvenilir bir ortam hazırlayan ve taşıma esnasında bulundurulması zorunlu olan sevk irsaliyesi hakkında bilmeniz gereken her şeyi yazımızda topladık. Keyifli okumalar dileriz..

Sevk irsaliyesi; bir firmanın, satılmış ya da satılacak olan ticari ürünlerini müşteriye, merkez firmaya bağlı diğer şube veya depolara sevk etmesi esnasında hazırlamakla yükümlü olduğu taşıma belgesidir. Hazırlanan bu belge, satılan ürünün depodan çıkışının yapıldığını ve müşteri tarafından imzalanarak teslim alındığını gösteren belgedir. Bu belgenin satıcı firma tarafından düzenlenmesi, yasal olarak zorunludur.

İrsaliye düzenlemek için yalnızca satış yapılmasına gerek yoktur. Bir firmanın, başka bir il ya da ilçedeki depo ya da şubesine ürün transferi yapması durumunda da muhakkak irsaliye düzenlemesi gerekmektedir. Sevk irsaliyesi, muhakkak 3 nüsha olacak şekilde hazırlanmalıdır. 2 nüshasının ürünleri taşıyan taşıt içerisinde olması gerekmektedir. Eksik nüsha olması, o sevk irsaliyesinin hiç düzenlenmemiş anlamına gelmekte ve cezaya tabii tutulmaktadır. Taşıma esnasında sevk irsaliyesinin taşıtta olmaması durumunda, hem alıcı hem de satıcıya her bir sevk irsaliyesi için özel usulsüzlük cezası kesilir.

Sevk irsaliyesinin bulundurma zorunluluğunun olmadığı tek bir husus vardır. Ürünün son kullanıcıya ulaşması durumunda, eğer satıcı tarafından bir irsaliye hazırlanmış ise kendi aracı ile ürünlerini taşırken yanında satış fişi veya faturasının olması durumunda irsaliye belgesi bulundurma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Sevk İrsaliyesi Düzenlerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Hazırlanan belgenin sevk irsaliyesi olduğunu belirtecek bir “İrsaliye İbaresi”
  • İrsaliye belgesini düzenlemekle mükellef olan firma ya da şahsın ticari unvanı veya ad-soyadı, iş adres bilgileri, vergi dairesi ve vergi numarası
  • Maliye Bakanlığı’nı temsil eden klişe veya noter tasdik mühür şekli
  • Sevk edilecek ürünlerin isimleri ve miktarları
  • Ürünlerin ve irsaliye belgesinin teslim edileceği yani alıcı firmanın ya da şahsın ticari unvanı veya adı-soyadı, adres bilgileri, vergi dairesi ve vergi numarası
  • Belge ve ürünleri hem teslim eden hem de teslim alanın ıslak imzaları
  • Belgenin düzenlendiği tarih ile fiili sevk tarihi**, irsaliyenin seri ve sıra numarası

** İrsaliye üzerinde, belgenin düzenlendiği tarih ya da fiili sevk tarihlerinden herhangi birinin olmaması durumunda, belge hiç düzenlenmemiş sayılmakta ve cezaya tabii tutulmaktadır.

Ürünlerin gönderimi esnasında yalnızca irsaliye belgesi düzenlenmiş ise, sevk tarihinden itibaren en geç 7 (yedi) gün içerisinde ürünlerin faturalandırılması gerekmektedir. Satıcı tarafından hazırlanan irsaliyenin, ürün ve belge tesliminden sonra alıcıya imzalatılması zorunludur. İmzalanmamış irsaliyeler de geçerli sayılmaz.

Ürünlerin sevki için düzenlenen sevk irsaliyesi ve fatura düzenleme gibi işlemlerde hızlı ve güvenilir işlem yapmak için Hesapcini ön muhasebe programı kullanabilirsiniz. Hesapcini aracılığı ile yapılan alış ve satış faturalarında otomatik olarak irsaliye de düzenlenmektedir. Böylelikle satış sonrasında size sadece irsaliyeyi faturalandırmak kalır. Üstelik tüm alış ve satış siparişlerine, irsaliye ve faturalara dilediğiniz her yerden ulaşabilir ve düzenleyebilirsiniz. Siz de kolay ve hızlı işlem yapabilmek, ön muhasebe sürecinizi kontrol altına almak isterseniz hemen şimdi üye olabilir ve 30 gün ücret deneme sürecinizi hemen başlatabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Hızlı ve Kurumsal Çözümler İçin Ön Muhasebe Programının Avantajları

Ön muhasebe programı işletmelerde iş akışında hızlı ve kurumsal bir şekilde işleyiş sağlar. Kullanıcı dostu ara yüzü sayesinde ön muhasebe işlemlerinizin hepsini gerçekleştirmenizi mümkün hale getirir. Ön muhasebe hakkında detaylı bilgiye sahip olmayan yeni bir işletmenin bile rahatlıkla kullanabileceği bir tasarıma sahiptir. Hızlı ve kurumsal çözümler için avantajlarını ise şu şekilde sıralayabiliriz; Dijital barkod okuyucu […]

Devamı
Muhasebe Programı Neden Önemlidir? Nasıl Yapılır?

Hesapcini muhasebe programı işletmenizin finansal ve ticari yönetimini doğru ve hızlı bir şekilde yapmanıza olanak tanır. Şirketteki işlem hareketlerinin incelenerek mevcut durum hakkında ve gelecek planlamasında doğru yol izlenmesine yardımcı olur. Birçok farklı özellikleri ve avantajlarıyla önem kazanmaktadır. Ön muhasebe programı personel yönetiminizde maaş, maaş tahakkukları, primler, avanslar gibi ayrıntılı işlemleri personel modülü sekmesiyle yapmanıza […]

Devamı
İşletmenize Avantaj Sağlayan Uygulama; Ön Muhasebe Programı

Muhasebe programı kullanarak iş veriminize olumlu yönde katkılar sağlayabilirsiniz. Donanım sizin iş zamanınızdaki verimini arttırır. Aynı zamanda birçok farklı özellikle de işlerinizin işleyişine daha kolay yön vermenize olanak sağlamaktadır. Bazılarına örnek verecek olursak şunlardır; Ön muhasebe programı veri güvenirliği konusunda gelişmiş güvenlikli donanımıyla size hizmet sunar. İşlem kolaylığı sayesinde firmanızda uzun süreler eğitim vermenizi gerektirmez. […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.