Blog

Ön Muhasebede Bilinmesi Gerekenler

Ön Muhasebede Bilinmesi Gerekenler

Ön Muhasebede Bilinmesi Gerekenler

Büyük ya da küçük işletme farkı olmadan ön muhasebenin son derece dikkat edilmesi gereken bir husus olduğunun bilinmesi lazımdır. Geleneksel metotlardan yararlanılarak tutulmakta olan ön muhasebe de bazı yanlışların yapılması olasıdır. Dolayısıyla gelişmiş düzeyde olan ön muhasebe programlarından yararlanılarak daha verimli ve daha güvenli bir şekilde ön muhasebe hesabı tutulabilir. Konuyla alakalı olarak takip edilecek yol ve yöntem öğrenildikten sonra rahat bir biçimde ön muhasebe hesapları düzene sokulur. Ticari faaliyetlerde başarı sahibi olmak isteyen işletmeler muhasebe hesaplarını iyi tutmalı ve en küçük bir hatadan dahi kaçınmalıdır. Muhasebe işlemleri firmaların işlevlerine ve büyüklüklerine göre kimi farklılıklar gösterebilmektedir.

on muhasebede bilinmesi gerekenler

Ön Muhasebe Nasıl Tutulmalı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi firmaların ön muhasebe uygulamaları ile ilgili bilgi sahibi olmaları oldukça mühim bir konudur. Klasikleşmiş metotların dışına çıkarak gelişmiş muhasebe teknolojisi kullanılması, hesaplarda oluşabilecek hata oranını en aza indirmektedir. Öncelikle işletmecinin tedarikçisinden aldığı hizmet ya da ürünlerin irsaliyesini veya faturalarını saklaması gerekir. Bu evrakların hem dosyalanması hem de ön muhasebe programına yüklenmesi lazımdır. Tedarikçilere yapılan ödemelerde aynı şekilde belgelenmeli ve saklanmalıdır. Mal veya hizmetleri teslim alırken inceleme yapılmalı eksik ve kusurlu parçalar mevcutsa tutanak tutulmalıdır. İşletmenin yaptığı giderler ve harcamaların mutlaka listesi yapılmalı ve muhasebe programına işlenmelidir. Personellerin izin bilgileri, sözleşmeleri çalışma saatleri vb. bilgilerde saklanmalıdır.

Ön Muhasebe Tutacak Kişide Aranan Özellikler

Bu işlemleri yapacak olan kişilerde yeterli düzeyde bir matematik bilgisinin olması şarttır. Ön muhasebede bilinmesi gerekenler hakkında ayrıntılı bilgileri öğrenmesi zorunludur. İşletmede tutacağı kayıtları belirli bir düzene sokmak ön muhasebe tutacak kişinin yapacağı en önemli görevlerden bir tanesidir. Doğru ve düzenli bir biçimde tutulan ön muhasebe bilgileri, işlerin istenildiği gibi gidip gitmediğinin en önemli göstergesidir. Ön muhasebe ayrıntılı bir muhasebe işlemi değildir. Muhasebenin yerini hiçbir zaman tutmaz. Ön muhasebe ile şirket stok takibi, müşteri hesaplarının takibi, banka hesapları ve firmada bulunan çek ve senetlerin takibini yapar. Titiz bir çalışma ile kısa sürede ön muhasebe işlemleri halledilebilir.

muhaebe programı
Bunlarda İlginizi Çekebilir
En Kolay Muhasebe Programı

Hesapcini ile fatura takibi, gelir-gider takibi, stok ve depo yönetimi, sipariş yönetimi, kasa ve banka, çek-senet takibi, raporlama…

Devamı
Muhasebe Programı

Yazılım alanında meydana gelen yeniliklerin entegre edilmesi ile ortaya konan Ön Muhasebe programı..

Devamı
Ön Muhasebede Bilinmesi Gerekenler

Büyük ya da küçük işletme farkı olmadan ön muhasebenin son derece dikkat edilmesi

Devamı
30 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.