Müşteri ve Tedarikçi Takibi Yapmanın Önemi

Müşteri ve Tedarikçi Takibi Yapmanın Önemi

Müşteri ve Tedarikçi Takibi Yapmanın Önemi

Çok sayıda müşteri ve tedarikçiniz var, satışlarınız da oldukça tatminkâr fakat ödemelerinizi alamıyor ve kârlılık eğriniz negatif yöne doğru mu gidiyor? Peki size, tüm bunların nedeninin müşteri ve tedarikçi takibi yapmadığınız ya da yanlış yaptığınız için olabileceğini söylesek ne yapardınız? Bu yazımızda, müşteri ve tedarikçi takibi konusunda yapmanız gerekenleri kaleme aldık. Keyifli okumalar dileriz..

Günlük yaşamda yemek yemek ne kadar önemli ise, bir işletme için cari hesap takibi yapmak da bir o kadar önemlidir. Cari hesap; işletmelerin ticari faaliyetlerinin kaydedilmesi, analiz edilmesi ve raporlanması aşamasında önemli bir yere sahiptir. Cari hesap, müşteri ve tedarikçilere verilen genel isimdir. Müşteri ve tedarikçi takibi yapmanın önemi, bir şirketin varlığını ve kârlılığını etkileyen en önemli faktörlerden biridir.

Müşteri ve Tedarikçi Nedir?

Müşteri ve tedarikçi takibi yapmaya başlamadan önce, bu kavramların ne olduğunu ve neden bu kadar önemli olduğunu bilmekte fayda vardır. Ticaret Kanunu tarafından yapılan tanımlaya göre; iki kimsenin para, mal, hizmet veya diğer hususlar dolayısıyla birbirlerinde bulunan alacaklarını farklı farklı istemekten karşılıklı vazgeçip, bu alacakları belirlenen hesap kesim tarihinde ödemek üzere kaydettikleri hesaba cari hesap denilmektedir. Müşteri ve tedarikçi arasında düzenli olarak bir ticari ilişki söz konusu ise, yapılan her işlemde bir ödeme yapılmaz. Yapılacak olan ödemeler için müşteri ve tedarikçi takibi yani cari hesap takibi yapılır. İşte tam da bu nedenlerden dolayı, bir şirketin bu takipleri etkin bir şekilde yapabiliyor olması ve gerekli işlemleri eksiksiz bir şekilde tamamlayabilmesi gerekmektedir.

Müşteri ve Tedarikçi Takibi Nasıl Yapılır?

İki firma arasında ya da firma ile kişi arasında yapılan cari hesap takibi, ticari ilişkilerin kayıt altına alınmasıdır. Müşteri ve tedarikçi yapabilmek için, bu iki taraf arasındaki tüm bilgiler ve evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması ve arşivlenmesi gerekmektedir. Hem geçmiş hem de güncel dönem takibinin yapılması için farklı yöntemler söz konusudur. Bu yöntemler ise en genel ifadeler ile şu şekildedir;

  • Cari hesap defteri tutmak, muhasebedeki en eski ve en yaygın yöntemlerden biridir. Toplamda 3 ana bölümden oluşur. Bir bölümde alacaklar, bir bölümde borçlar ve diğer bir bölümde ise vergi borcu gibi borçların yer alması ile oluşturulur. İşlem karmaşası açısından oldukça meşakkatli bir yöntem olduğu gibi aynı zamanda rapor oluşturma konusunda da oldukça etkisizdir.
  • Cari hesap takibi yapmadaki bir diğer yöntem ise, Excel dosyalarının hazırlanmasıdır. Cari hesap defterine nazaran daha kolay olmasına karşın, verilerin çoğalması ile birlikte oldukça karmaşık bir yapı hâline gelmektedir.
  • Teknolojinin gelişmesi, firmaların talepleri ve zaman yönetiminin git gide büyük bir öneme sahip olması ile geliştirilen cari hesap takip programları, en basit ve güvenilir yöntemlerden biri olmaktadır. Cari hesap takip programları, ön muhasebe programı olarak da geçmekte ve bu programlar bir firmanın tüm ön muhasebe işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi cari hesap takip programları, bir firmanın cari hesaplarını ve diğer tüm ön muhasebe süreçlerini hızlı ve güvenilir bir şekilde yapabilmenin en kolay yoludur. Hesapcini ön muhasebe programı sayesinde, kullanıcılar internet bağlantısına sahip oldukları her yerden hesaplarına giriş yapabilmekte ve cari hesaplarını dilediği gibi takip edebilmektedir. Böylelikle alacak ve verecekler her zaman kontrol altında tutulmakta, oluşabilecek tüm risklere karşı gerekli önlemler anında alınabilmektedir. Siz de hemen şimdi Hesapcini online ön muhasebe programına üye olun, 14 günlük ücretsiz deneme sürecinizi başlatın.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Rehberi I: Risk Yönetimi Nedir?

KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Yazı Dizisi I: Risk Yönetimi Nedir? Neden Önemlidir? Küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak nitelendirdiğimiz KOBİ’ler, ülkenin adeta birer can damarıdır. Önemli bir konuma sahip olmasına rağmen, KOBİ’ler risk faktörlerine karşı daha dayanıksızdır. Biz de, KOBİ’lerimiz için kurumsal risk yönetimi yapmanın tüm ayrıntılarını ele aldığımız bir yazı dizisi hazırladık. Risk […]

Devamı
HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI !

HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI ! Hesapcini KOBİ destek kampanyası hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu bu zor süreçte KOBİ’lere bir destek de Hesapcini’nden! Hesapcini olarak her zaman KOBİ’lerimizin arkasında olduk ve olmaya da devam edeceğiz…Bu zor süreçten ancak birlik olursak çıkabiliriz dedik ve KOBİ’lerimiz evden çıkmadan da işlemlerini sorunsuz bir şekilde […]

Devamı
Proje Yönetimi Yapmanın Dijital Yolu!

Proje Yönetimi Yapmanın Dijital Yolu! Proje bazlı çalışan işletmeler için bir müjdemiz var! Hesapcini olarak üzerinde büyük uğraşlar verdiğimiz “Proje Yönetimi” modülü artık yayında! Proje Yönetimi modülü hakkında ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Proje bazlı çalışan işletmeler için ön muhasebe kayıtlarını tutmak, diğer işletmelere nazaran her zaman daha karmaşıktır. İşletmenin diğer ön muhasebe […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.