Geriye Dönük e-Fatura Düzenlenebilir mi?

Geriye Dönük e-Fatura Düzenlenebilir mi?

Geriye Dönük e-Fatura Düzenlenebilir mi?

“Geriye dönük e-fatura düzenlenebilir mi?” , e-fatura hakkında en çok yöneltilen sorulardan biri olmaya devam ediyor. Sizler için aklınızdaki bu soru işaretini giderecek ve olası bir yasal problemle karşılaşmanızı önleyecek bir yazı hazırladık. Keyifli okumalar dileriz..

e-Fatura, alıcı ile satıcı arasındaki tüm fatura işlemlerinin dijital ortama aktarılmasıdır. Bu uygulama ile birlikte hem kullanıcılara hem de gerekli yasal düzenlemelere büyük kolaylıklar sağlanmaktadır. e-Fatura uygulaması çok yeni olmamasına rağmen halen mükelleflerin aklını kurcalayan birbirinden farklı soru işareti söz konusudur. Geri dönük e-fatura düzenlenir mi? Sorusu da, bu uygulama ilgili en çok yöneltilen sorulardan biridir. Gelin, bu sorunun yanıtına birlikte bakalım.

e-Fatura, kâğıt fatura ile aynı hukuki özelliklere sahip olmakta olup, GİB aracılığı ile sunulan sunucular sayesinde düzenlenir ve alıcısına iletilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, e-faturanın gönderilip alınabilmesi için hem alıcının hem de satıcının e-faturaya geçmiş olması gerekmektedir. Eğer ki alıcı, henüz e-fatura uygulamasına geçiş yapmadıysa e-fatura düzenlenmesi söz konusu değildir. Ayrıca bu fatura türünün de yine kâğıt faturada olduğu gibi mal ya da hizmet teslimini takip eden azami 7 gün içerisinde muhakkak düzenlenmesi gerekmektedir. Bu sürenin geçilmesi durumunda, söz konusu fatura hiç düzenlenmemiş sayılır ve bu durumda da özel usulsüzlük cezası uygulanır.

e-Fatura uygulamasında geçmiş zamana ait bir fatura kesmek mümkündür. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken oldukça önemli bir şart bulunmaktadır. Faturanın kesileceği tarih ile cari tarih arasında herhangi bir faturanın kesilmemiş olması gerekmektedir. Eğer o tarihler arasında başka bir fatura düzenlenmiş olursa bu usulsüzlük olarak geçmektedir ve bu kapsamda %10 oranında Özel Usulsüzlük Cezası uygulanmaktadır.

Dijital dönüşümün en önemli parçalarından biri hâline gelen e-fatura ve diğer tüm elektronik belgeler hakkında sürekli olarak düzenlemeler yapılmaktadır. Bu konuda herhangi bir yasal sorun yaşamamak ve bu uygulamaları kolay bir şekilde kullanabilmek için kaliteli bir ön muhasebe programı kullanmak oldukça faydalı olmaktadır. Hesapcini online ön muhasebe programı olarak, ücretsiz e-fatura danışmanlığı ve son derece uygun kontör fiyatlarımız ile kullanıcılarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Siz de hemen şimdi Hesapcini’ne üye olabilir, 14 günlük ücretsiz deneme sürenizi başlatabilirsiniz. Üstelik aklınıza takılan her türlü soru ve görüşünüz için canlı destek hizmetimizi dilediğiniz her an kullanabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Rehberi I: Risk Yönetimi Nedir?

KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Yazı Dizisi I: Risk Yönetimi Nedir? Neden Önemlidir? Küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak nitelendirdiğimiz KOBİ’ler, ülkenin adeta birer can damarıdır. Önemli bir konuma sahip olmasına rağmen, KOBİ’ler risk faktörlerine karşı daha dayanıksızdır. Biz de, KOBİ’lerimiz için kurumsal risk yönetimi yapmanın tüm ayrıntılarını ele aldığımız bir yazı dizisi hazırladık. Risk […]

Devamı
HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI !

HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI ! Hesapcini KOBİ destek kampanyası hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu bu zor süreçte KOBİ’lere bir destek de Hesapcini’nden! Hesapcini olarak her zaman KOBİ’lerimizin arkasında olduk ve olmaya da devam edeceğiz…Bu zor süreçten ancak birlik olursak çıkabiliriz dedik ve KOBİ’lerimiz evden çıkmadan da işlemlerini sorunsuz bir şekilde […]

Devamı
Proje Yönetimi Yapmanın Dijital Yolu!

Proje Yönetimi Yapmanın Dijital Yolu! Proje bazlı çalışan işletmeler için bir müjdemiz var! Hesapcini olarak üzerinde büyük uğraşlar verdiğimiz “Proje Yönetimi” modülü artık yayında! Proje Yönetimi modülü hakkında ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Proje bazlı çalışan işletmeler için ön muhasebe kayıtlarını tutmak, diğer işletmelere nazaran her zaman daha karmaşıktır. İşletmenin diğer ön muhasebe […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.