Gelir Vergisi Nedir?

Gelir Vergisi Nedir?

Gelir Vergisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Geliriniz artıyor ve dolayısıyla devlete karşı olan sorumluluklarınız da beraberinde artıyor. Gelir vergisi de, elde ettiğiniz kazanç üzerinden devlete ödemeniz gereken bir vergi çeşididir. Gelir vergisi nedir? Ne zaman ödenir? Kimler gelir vergisi mükellefidir? Nasıl Hesaplanır? Bu gibi sorularınızın yanıtlarını sizler için araştırdık. Yazımızı okuyarak gelir vergisi hakkında bilmeniz gereken bilgilere sahip olabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz..

Gelir vergisi nedir? sorusuna verilebilecek en genel yanıt; bir kişinin, yıl başından yıl sonuna kadar (bir takvim yılı) elde ettiği kazanç üzerinden devlete ödemekle yükümlü olduğu vergidir. Peki, bütün kazançlar gelir vergisine tabi midir? Derseniz, şöyle cevaplayalım;

“ Kişinin bir takvim yılı içerisinde yapmış olduğu bir mal satışından, menkul ya da gayrimenkullerden elde ettiği gelirler, serbest meslek yaparak elde ettiği gelirler, zirai kazançlar ve kanan tarafından geçerli sayılan diğer bütün gelirler, gelir vergisine tabidir.”

Gelir Vergisi Mükellefleri Kimlerdir?  

193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nda belirtilen vergi mükellefleri şu şekildedir;

  • Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan gerçek kişiler
  • Türkiye’de bir takvim yılı içerisinde minimum 6 ay aralıksız olarak kalan kişiler
  • Serbest meslek çalışanları
  • Şahıs şirketlerindeki bütün ortaklar
  • Merkezi Türkiye’de bulunan teşebbüsler, resmi daireler ve bu gibi işletmelerde çalışan ve iş nedeni ile yurtdışında oturan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları

Yukarıda sayılan kişiler, yurtiçi ya da yurtdışından elde ettikleri tüm gelirleri üzerinden gelir vergisine tabi tutulur. Yalnızca ikametgâh adresi Türkiye’de olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sadece Türkiye’de elde ettikleri gelirleri vergilendirilmektedir.

Gelir Vergisi Beyannamesi Nasıl Verilir ve Ne Zaman Ödenir?

Gelirin belgelendirildiği yılı takip eden Mart ayının 25. Günü mesai bitimine kadar gelir vergisinin beyan edilmesi gerekmektedir. Örneğin; 2018 yılının gelirini belgeleyen ve vergisini ödemek isteyen kişiler için son ödeme tarihi 25 Mart 2019’dur.

Değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte e-beyanname kullanan mükelleflerin beyanname teslim tarihleri, ilgili iş gününde gece 24.00’dır.

Gelir vergisi; ilk taksitinin Mart ayının son günü, diğer taksitinin ise Temmuz ayının son günü olacak şekilde iki taksit hâlinde ödenir.

Gelir vergisinde geçerli olan oranlar ve vergi dilimleri her sene değişir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesinde her yıl güncel olarak yayınlanmaktadır. 2019 takvim yılı gelirlerinde uygulanacak olan oran ve dilimlere ulaşmak için tıklayınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Rehberi I: Risk Yönetimi Nedir?

KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Yazı Dizisi I: Risk Yönetimi Nedir? Neden Önemlidir? Küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak nitelendirdiğimiz KOBİ’ler, ülkenin adeta birer can damarıdır. Önemli bir konuma sahip olmasına rağmen, KOBİ’ler risk faktörlerine karşı daha dayanıksızdır. Biz de, KOBİ’lerimiz için kurumsal risk yönetimi yapmanın tüm ayrıntılarını ele aldığımız bir yazı dizisi hazırladık. Risk […]

Devamı
HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI !

HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI ! Hesapcini KOBİ destek kampanyası hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu bu zor süreçte KOBİ’lere bir destek de Hesapcini’nden! Hesapcini olarak her zaman KOBİ’lerimizin arkasında olduk ve olmaya da devam edeceğiz…Bu zor süreçten ancak birlik olursak çıkabiliriz dedik ve KOBİ’lerimiz evden çıkmadan da işlemlerini sorunsuz bir şekilde […]

Devamı
Proje Yönetimi Yapmanın Dijital Yolu!

Proje Yönetimi Yapmanın Dijital Yolu! Proje bazlı çalışan işletmeler için bir müjdemiz var! Hesapcini olarak üzerinde büyük uğraşlar verdiğimiz “Proje Yönetimi” modülü artık yayında! Proje Yönetimi modülü hakkında ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Proje bazlı çalışan işletmeler için ön muhasebe kayıtlarını tutmak, diğer işletmelere nazaran her zaman daha karmaşıktır. İşletmenin diğer ön muhasebe […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.