Firmalar Neden Stok Yönetimi Yapmalıdır?

Firmalar Neden Stok Yönetimi Yapmalıdır?

Stok Yönetimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Stok Yönetimi, firmaların gelecekteki yerini ve rekabet ortamındaki durumunu derinden etkileyebilecek bir güce sahiptir. Stok takibinin eski zamanlardan günümüze kadar olan değişimini ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanılan programların faydalarını merak ediyorsanız, yazımızı sonuna kadar okumanızı öneriyoruz. Keyifli okumalar dileriz..

“ Pazarlama ekibim çok profesyonel ama stok yönetimi konusundaki eksikliklerden dolayı özellikle sahada hep bir aksama oluyor.”

“ Çoklu sipariş aldığımız dönemlerde depolarımızda büyük bir kaos meydana geliyor.”

“ Depodaki ürünlerin ne zaman biteceğini kestiremediğimiz zamanlarda müşterilerimize eksik ürün göndermek zorunda kalabiliyoruz.”

Yukarıda yer alan problemleri yaşıyorsanız, işletmenizin stok yönetimi konusunda ciddi sıkıntıları var demektir. Etkili bir stok yönetimi, işletmenizin satış sistematiğini olumlu yönde etkiler. Aynı zamanda firma itibarınızı ve müşterilerinizin firmanıza olan güvenini de paralel olarak arttırır.

En genel ifade ile stok yönetimi; bir ürün ya da malın firmanıza bağlı depolarınıza girip, üretim ya da müşterinize teslim edilmek amacı ile deponuzdan çıkana kadar geçen sürede yapılan tüm işlemlerin takip edilmesi ve yönetilmesidir.

Üzerinde çok fazla düşünülen ve büyük kaoslara neden olan bu konu, firmaların tüm süreçlerini derinden etkiler. Her birimin muhakkak etkilendiği ve firmanın önemli maliyet kalemlerinden biri olan stok yönetimi, tabiri caizse bir firmayı batıra da bilir aynı zamanda yukarı da çıkarabilir. Stok yönetimini yapamadığınız için firmanızın dibe batmasını ya da itibarının zedelenmesini istemiyorsanız, stok yönetiminin her bir aşamasını büyük bir titizlik ile planlamalısınız.

Stok Yönetimi Yapmanın Zaman İçindeki Değişimi

Dijital dünyanın bu denli hayatımıza entegre olmadığı zamanlarda, küçükten büyüğe bütün firmalar stoklarının kaydını ve yönetimini eski usul kâğıt ve defter kullanarak yapıyordu. Bu yöntem, hem zaman hem de iş gücü kaybının yaşanmasına yol açmaktaydı. Aynı zamanda özellikle de büyük firmaların geniş bir ürün ve mal yelpazesine sahip olması sebebi ile güncel olarak stok bilgisi alınması bir hayli güç olmaktaydı. Son 20 yılda artık teknolojinin giderek yaygınlaşması ve iş dünyasında yapılan teknolojik yenilikler sayesinde firmalar için büyük bir iş yükü hâline gelen süreçlerin daha pratik bir şekilde tamamlanması sağlanmaktadır.

Günümüzde artık firmaların ön muhasebe başta olmak üzere stok takibi gibi işlemlerini de bulut ortamda yapmaya başlaması ile birlikte işlemler artık çok daha hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sayede meydana gelebilecek her türlü aksaklıklar ve yanlışlıklar ortadan kaldırılabilmektedir. Bulut ortamına taşınan bilgilerin kontrolü ve güvenliği, firma sahipleri açısından büyük bir soru işaretidir. Bu noktada kapsamlı bir araştırma yapmalı ve firmanızın ihtiyaçlarına yönelik en uygun stok takip programı kullanmaya başlamalısınız.

Stok Yönetimi Programlarının Faydaları

Stok yönetimi yapabilmenizi sağlayan bir stok takip programı kullanmak, firmanızın mihenk taşlarından olan stoklarınızın kontrolünü yapabilmeniz için oldukça avantajlıdır. Kolay bir kullanıma sahip olan ve bir o kadar da güvenilir olan bu programların firmanıza sağlayacağı faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Depolarınıza yeni bir ürün eklediğinizde, ürüne ait stok bilgisini girerek bir sonraki işlemlerinizde size kolaylık sağlar.
  • Firmanıza bağlı olan çok sayıda deponuz ya da ambarınız varsa, bu programlar aracılığı ile tümünü yönetebilme imkânına sahip olabilirsiniz.
  • Geniş ürün yelpazesine sahip olan firmaların, ürün satışı yaptıktan sonra anlık güncelleme alabilmesi oldukça önemlidir. Stok yönetimi için kullandığınız programlar sayesinde, işlemleriniz sonrasında stoklarınız anında güncellenerek anlık bilgileri görüntüleyebilirsiniz.
  • Hesapcini gibi kaliteli bir ön muhasebe programını tercih etmeniz hâlinde, stoklarınız ile ilgili yaptığınız her harekete dair ayrıntılı durum raporu da alabilirsiniz.

İş yükünü minimum seviyeye indirmek ve işlerinizden maksimum verimi alabilmek istiyorsanız, ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir stok takip programı kullanmanızın zamanı gelmiş demektir. Daha fazla vakit kaybetmeden stok yönetiminizi ele alarak işlerinizi yoluna koymanın keyfini yaşayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Rehberi I: Risk Yönetimi Nedir?

KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Yazı Dizisi I: Risk Yönetimi Nedir? Neden Önemlidir? Küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak nitelendirdiğimiz KOBİ’ler, ülkenin adeta birer can damarıdır. Önemli bir konuma sahip olmasına rağmen, KOBİ’ler risk faktörlerine karşı daha dayanıksızdır. Biz de, KOBİ’lerimiz için kurumsal risk yönetimi yapmanın tüm ayrıntılarını ele aldığımız bir yazı dizisi hazırladık. Risk […]

Devamı
HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI !

HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI ! Hesapcini KOBİ destek kampanyası hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu bu zor süreçte KOBİ’lere bir destek de Hesapcini’nden! Hesapcini olarak her zaman KOBİ’lerimizin arkasında olduk ve olmaya da devam edeceğiz…Bu zor süreçten ancak birlik olursak çıkabiliriz dedik ve KOBİ’lerimiz evden çıkmadan da işlemlerini sorunsuz bir şekilde […]

Devamı
Proje Yönetimi Yapmanın Dijital Yolu!

Proje Yönetimi Yapmanın Dijital Yolu! Proje bazlı çalışan işletmeler için bir müjdemiz var! Hesapcini olarak üzerinde büyük uğraşlar verdiğimiz “Proje Yönetimi” modülü artık yayında! Proje Yönetimi modülü hakkında ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Proje bazlı çalışan işletmeler için ön muhasebe kayıtlarını tutmak, diğer işletmelere nazaran her zaman daha karmaşıktır. İşletmenin diğer ön muhasebe […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.