E-Sigorta Poliçesi Nedir?

E-Sigorta Poliçesi Nedir?

E-Sigorta Poliçesi Nedir?

Bu yazımızda, elektronik belgeler arasında yer alan e-sigorta poliçesini kaleme aldık. Yazımızı okuyarak e-Sigorta poliçesi nedir? Ve kimler e-sigorta poliçesi mükellefidir? Sorularına yanıt bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz..

e-Sigorta poliçesi, sigorta şirketleri ve acentelerinin kâğıt ortamında düzenlediği sigorta poliçelerinin düzenlediği sigorta poliçelerinin elektronik ortamda düzenlenmesidir. e-Sigorta poliçesi mükellefleri, muhataplarının istekleri doğrultusunda e-sigorta poliçelerini kâğıt ya da elektronik ortamda iletebileceklerdir. Aynı şekilde bu e-belgeyi yine elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edebilirler.

Elektronik belgelerin her geçen gün daha da yoğun bir şekilde kullanılması ile birlikte hemen her türlü belgenin elektronik ortama taşınması süreci başlamıştır. Sigorta poliçeleri de, bu süreçte artık elektronik ortama taşınmış ve poliçelerin denetiminin daha güvenilir olması sağlanmıştır. Yapılan düzenlemeler ile birlikte e-sigorta poliçeleri hakkında kapsamlı değişikliklere gidilmiştir.

Kimler e-Sigorta Poliçesi Mükellefidir?

Her elektronik belgede olduğu gibi e-sigorta poliçesinde de birtakım yükümlülükler söz konusudur. 19.10.2019 tarihinde Resmi Gazete’ de yayımlanan Genel Tebliğ ile birlikte tüm sigorta şirketleri, kendi isteklerine bağlı olarak bu uygulamaya geçebilmektedirler. Şu an için herhangi bir yükümlülük bulunmamak ile birlikte, sigorta şirketlerinin ve acentelerinin daha kolay işlem yapabilmesi için e-sigorta poliçesine başvurmaları önerilmektedir.

Bu uygulamaya geçiş için resmi olarak herhangi bir zorunluluk bulunmamasına rağmen, e-sigorta poliçesine geçiş yapmak isteyen firmaların ilk olarak e-fatura uygulamasına başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu uygulama ile birlikte hayat sigortası, trafik sigortası, araç sigortası, ev sigortası ve kasko gibi birbirinden farklı sigortaya ait poliçeler artık elektronik ortama taşınacaktır.

Tüm e-belgelerde olduğu gibi e-sigorta poliçesinin de birbirinden farklı avantajı bulunmaktadır. Kâğıt ortamında hazırlanan sigorta poliçesinde iş yükü, elektronik ortamda hazırlanan poliçeden çok daha fazladır. Elektronik ortamda hazırlanan bu poliçe ile birlikte iş yükünün azaltılmasının yanı sıra aynı zamanda poliçelerin arşivlenmesi, ibraz edilmesi ve muhatabına iletilmesi çok daha kolay ve güvenilir bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu uygulamaya geçiş yapan sigorta şirketlerinin, geçiş tarihinden itibaren bir daha kâğıt ortamında sigorta poliçesi hazırlaması ve muhatabına iletmesi kesinlikle ise yasaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Rehberi I: Risk Yönetimi Nedir?

KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Yazı Dizisi I: Risk Yönetimi Nedir? Neden Önemlidir? Küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak nitelendirdiğimiz KOBİ’ler, ülkenin adeta birer can damarıdır. Önemli bir konuma sahip olmasına rağmen, KOBİ’ler risk faktörlerine karşı daha dayanıksızdır. Biz de, KOBİ’lerimiz için kurumsal risk yönetimi yapmanın tüm ayrıntılarını ele aldığımız bir yazı dizisi hazırladık. Risk […]

Devamı
HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI !

HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI ! Hesapcini KOBİ destek kampanyası hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu bu zor süreçte KOBİ’lere bir destek de Hesapcini’nden! Hesapcini olarak her zaman KOBİ’lerimizin arkasında olduk ve olmaya da devam edeceğiz…Bu zor süreçten ancak birlik olursak çıkabiliriz dedik ve KOBİ’lerimiz evden çıkmadan da işlemlerini sorunsuz bir şekilde […]

Devamı
Proje Yönetimi Yapmanın Dijital Yolu!

Proje Yönetimi Yapmanın Dijital Yolu! Proje bazlı çalışan işletmeler için bir müjdemiz var! Hesapcini olarak üzerinde büyük uğraşlar verdiğimiz “Proje Yönetimi” modülü artık yayında! Proje Yönetimi modülü hakkında ayrıntılı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Proje bazlı çalışan işletmeler için ön muhasebe kayıtlarını tutmak, diğer işletmelere nazaran her zaman daha karmaşıktır. İşletmenin diğer ön muhasebe […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.