E-Fatura Nedir?

E-Fatura Nedir?

E-Fatura Nedir?

Siz de şirketinizi teknoloji ile entegre etmek ve doğaya zarar vermek istemiyor musunuz? Faturalarınızı daha hızlı ve güvenli bir şekilde hazırlayabileceğiniz e-Fatura hakkında bilmeniz gereken önemli bilgileri sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz..

e-Fatura, standart faturadan hukuki ve kanuni olarak hiçbir farklı olmayan, yalnızca elektronik ortamda oluşturulan, gönderilen ve saklanan bir fatura çeşididir. Elektronik ortamda hazırlanan e-Faturanın bir kez de kâğıt fatura olarak basılmasına gerek yoktur. Bu uygulama ile birlikte öncelikle kâğıt israfının önüne geçilmesi ve aynı zamanda bu sayede illegal fatura işlemlerinin de önüne geçilmesi planlanmaktadır.

Alıcı ve satıcılar arasında e-Faturanın alınıp gönderilebilmesi için öncelikle her iki tarafın da bu sisteme kayıt olması gerekmektedir. Elektronik fatura sistemi, 1 Eylül 2013 yılından itibaren ülkemizde kullanılmaya başlanmıştır. 19.10.2019 tarihinde Resmi Gazete üzerinden yayınlanan tebliğler ile birlikte e-fatura kullanımı ile ilgili birtakım değişiklikler yapılmıştır. e-Fatura mükellefi olunması için gerekli olan 10 milyon TL ciro şartı, artık 5 milyon TL olacak şekilde revize edilmiştir. 2018 ve 2019 cirosu 5 milyon TL ve üzerinde olan tüm firmaların e-fatura uygulamasına geçmesi zorunluluğu getirilmiştir.

e-Fatura Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

e-Faturayı kullanmanın, şirketler üzerinde birbirinden farklı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Firmaların bu gibi hususları göz önünde bulundurduktan sonra herhangi bir zorunluluğa sahip değillerse bu uygulamaya geçmeleri önerilmektedir. E-Fatura kullanmanın sağladığı avantajlar şu şekildedir;

  • Hazırlanan faturanın kâğıt üzerine basılmasına gerek kalmadığı için kâğıt, toner ve kartuş gibi kırtasiye maliyetlerinin azalması sağlanır.
  • E-Fatura uygulaması ile birlikte kullanılan e-Arşiv hizmeti sayesinde, faturaların kaybolması ya da herhangi bir hasara uğraması gibi olumsuz durumların yaşanmaz.
  • Firmalar arasında fatura gönderimi çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu sayede yine firmalar arasında mutabakat işlemleri de oldukça hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir.
  • Kullanılan ön muhasebe programı ile entegre bir şekilde çalışır.

e-Fatura kullanımının şirketlerde meydana getirdiği dezavantajlar ise şu şekildedir;

  • Sisteme kaydolabilmek ve kullanabilmek için GİB tarafından verilen mali mührün temin edilmesi gerekmektedir.
  • E-Faturayı kullanmaya başlamadan önce, bu işlemi yapacak olan yetkili personelin gerekli eğitimleri alması gerekir. Bu eğitimler de, firmanız için farklı bir maliyet kaleminin oluşmasına sebep olmaktadır.
  • Bir kez e-Faturaya geçiş yaptıktan sonra bir daha kâğıt faturaya geçiş yapılması mümkün değildir.
  • Yalnızca 7 gün öncesine kadar geçmişe dönüş fatura kesilmesine olanak tanınmaktadır.
Bunlar da İlginizi Çekebilir
Satış Takibi Yapmak Neden Önemlidir?

Bir işletmenin satış takibi yapmasının, kârlılık ve büyümesi üzerindeki etkilerini yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Bir işletmede yapılan satışların düzenli olarak takip edilmesi, bir işletmeye hem kısa hem de uzun vade de birçok avantajı beraberinde getirir. Sistematik bir şekilde ilerlemek isteyen ve büyüme hedefi olan işletmeler için, doğru veriler ışığında raporlar elde edebilmek ve bu […]

Devamı
KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Rehberi I: Risk Yönetimi Nedir?

KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Yazı Dizisi I: Risk Yönetimi Nedir? Neden Önemlidir? Küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak nitelendirdiğimiz KOBİ’ler, ülkenin adeta birer can damarıdır. Önemli bir konuma sahip olmasına rağmen, KOBİ’ler risk faktörlerine karşı daha dayanıksızdır. Biz de, KOBİ’lerimiz için kurumsal risk yönetimi yapmanın tüm ayrıntılarını ele aldığımız bir yazı dizisi hazırladık. Risk […]

Devamı
HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI !

HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI ! Hesapcini KOBİ destek kampanyası hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu bu zor süreçte KOBİ’lere bir destek de Hesapcini’nden! Hesapcini olarak her zaman KOBİ’lerimizin arkasında olduk ve olmaya da devam edeceğiz…Bu zor süreçten ancak birlik olursak çıkabiliriz dedik ve KOBİ’lerimiz evden çıkmadan da işlemlerini sorunsuz bir şekilde […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.