Blog

E-Fatura Nedir?

E-Fatura Nedir?

E-Fatura Nedir?

Siz de şirketinizi teknoloji ile entegre etmek ve doğaya zarar vermek istemiyor musunuz? Faturalarınızı daha hızlı ve güvenli bir şekilde hazırlayabileceğiniz e-Fatura hakkında bilmeniz gereken önemli bilgileri sizler için derledik. Keyifli okumalar dileriz..

e-Fatura, standart faturadan hukuki ve kanuni olarak hiçbir farklı olmayan, yalnızca elektronik ortamda oluşturulan, gönderilen ve saklanan bir fatura çeşididir. Elektronik ortamda hazırlanan e-Faturanın bir kez de kâğıt fatura olarak basılmasına gerek yoktur. Bu uygulama ile birlikte öncelikle kâğıt israfının önüne geçilmesi ve aynı zamanda bu sayede illegal fatura işlemlerinin de önüne geçilmesi planlanmaktadır.

Alıcı ve satıcılar arasında e-Faturanın alınıp gönderilebilmesi için öncelikle her iki tarafın da bu sisteme kayıt olması gerekmektedir. Elektronik fatura sistemi, 1 Eylül 2013 yılından itibaren ülkemizde kullanılmaya başlanmıştır. Bu hizmetten faydalanmak isteyen her firma, e-Fatura mükellefi olabilmektedir.

  • Madeni yağ lisanslı firmalar veya madeni yağ lisansına sahip olan firmalardan ürün satın alıp yıllık satış tutarının 25 milyon TL ve üzerinde olan firmalar
  • Gazlı içecek, alkollü içecek, tütün ürünleri üreten firmalar ve bu firmalardan ürün satın alıp yıllık satış tutarının 10 milyon TL ve üzerinde olan firmalar

Yukarıdaki koşullara sahip olan firmaların elektronik faturaya geçiş yapmaları, devlet tarafından zorunlu tutulmuştur.

e-Fatura Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

e-Fatura kullanmanın, şirketler üzerinde birbirinden farklı avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Firmaların bu gibi hususları göz önünde bulundurduktan sonra herhangi bir zorunluluğa sahip değillerse bu uygulamaya geçmeleri önerilmektedir. E-Fatura kullanmanın sağladığı avantajlar şu şekildedir;

  • Hazırlanan faturanın kâğıt üzerine basılmasına gerek kalmadığı için kâğıt, toner ve kartuş gibi kırtasiye maliyetlerinin azalması sağlanır.
  • E-Fatura uygulaması ile birlikte kullanılan e-Arşiv hizmeti sayesinde, faturaların kaybolması ya da herhangi bir hasara uğraması gibi olumsuz durumların yaşanmaz.
  • Firmalar arasında fatura gönderimi çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir. Bu sayede yine firmalar arasında mutabakat işlemleri de oldukça hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir.
  • Kullanılan ön muhasebe programı ile entegre bir şekilde çalışır.

e-Fatura kullanımının şirketlerde meydana getirdiği dezavantajlar ise şu şekildedir;

  • Sisteme kaydolabilmek ve kullanabilmek için GİB tarafından verilen mali mührün temin edilmesi gerekmektedir.
  • E-Fatura kullanmaya başlamadan önce, bu işlemi yapacak olan yetkili personelin gerekli eğitimleri alması gerekir. Bu eğitimler de, firmanız için farklı bir maliyet kaleminin oluşmasına sebep olmaktadır.
  • Bir kez e-Faturaya geçiş yaptıktan sonra bir daha kâğıt faturaya geçiş yapılması mümkün değildir.
  • Yalnızca 7 gün öncesine kadar geçmişe dönüş fatura kesilmesine olanak tanınmaktadır.
Bunlarda İlginizi Çekebilir
Neden Ön Muhasebe Programı Kullanmalıyız?

Bulut tabanlı ön muhasebe programları, internet bağlantısına sahip olunan her yerden muhasebe verilerine ulaşabilmeyi sağlayan teknolojilerdir.

Devamı
Yenilik Alarmı: Müşteri ve Tedarikçi Ekranı

Müşteri ve Tedarikçi ekranı, sizlerden gelen talepler doğrultusunda yaptığımız güncellemeler ile birlikte artık çok daha hızlı ve sade bir forma dönüştü.

Devamı
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Kişisel Verilerin Korunması Kanunu; kişisel verilerin, özel hayatın gizliliği başta olmak üzere kişinin temel hak ve özgürlüklerini koruma altına alan, verileri işlemekle sorumlu gerçek ve tüzel kişilerin yükümlü olduğu kuralları kapsayan kanundur.

Devamı
30 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.