Blog

Dijital İtibar Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dijital İtibar Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dijital İtibar Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Arama motorlarında hakkınızda yazılan en ufak kötü bir sözün bile dijital itibarınızı ne derecede etkileyebileceğini düşündünüz mü? Dijital itibar hakkında dikkat etmeniz gereken her şeyi yazımızda paylaştık. Keyifli okumalar dileriz.

Yaygınlaşan internet kullanımı, nesnelerin interneti, yapay zekâ ve son teknoloji ile üretilen robotlar derken tüm hayatımızı dijitale taşıdığımız artık yadsınamaz bir gerçek hâlini aldı. Aldığımız nefesi bile cep telefonlarımızdaki uygulamalar ile izleyebildiğimiz bu dönemde; bireyler, şirketler ya da markalar için dijital itibar oldukça önemli bir konu olmaya başladı. Bir kişi, firma, ya da bir marka hakkında bilgi edinmek istediğimizde ilk olarak arama motorlarına bakıyoruz. Çünkü yakınlarımızdan, eşimiz ya da dostumuzdan öğrendiğimiz/öğrenebileceğimiz bilgiler bizi artık yeteri kadar tatmin etmemeye başladı.

Dijital itibar; bir firmanın, kişinin ya da markanın dijital ortamdaki saygınlığı anlamına gelmektedir.

Yapılan bir araştırmaya göre, kişiler internette gördükleri olumsuz haberleri 7 kişiye gönderirken, olumlu haberleri yalnızca 3 kişiye gönderiyor. Görüldüğü üzere herhangi bir olay hakkında yapılan olumsuz yorum ya da olumsuz haberin yayılma hızı düşündüğümüzden çok daha fazla.

Kullandığımız sosyal medya hesaplarındaki her bir paylaşımın bile dijital itibarın şekillenmesinde oldukça büyük bir rol oynar. Özellikle başarı grafiğini artan eğilimde tutmak isteyen tüm firmalar için dijital itibarın olumlu yönde olması ve bu düzeyde stabil olarak korunması son derece önemlidir. Gelin, tüm bu bilgiler ışığında dijital itibar hakkında dikkat etmeniz gerekenleri ve bu konuda neler yapmanız gerektiğini birlikte inceleyelim;

Gizlilik Sözleşmesini Hafife Almayın

Gizlilik sözleşmesi, hem sizin hem de iletişimde olduğunuz tüm firma ve kişilerin güvence altına alınmasını sağlar. Çalışılan kişi, kurum ya da marka ile karşılıklı olarak imzalanan bu gizlilik sözleşmesi ile birlikte fikirlerinizin çalınmasını, itibarınızın korunmasını ve özellikle gizli bilgilerinizin paylaşılmasını önler. Günümüzde artık tüm internet sitelerinde ve kullanılan sosyal medya platformlarında haklarınızı ve dijital itibarınızı koruma altına alan gizlilik sözleşmeleri mevcuttur.

Dijital İtibar Yönetiminizde Sosyal Medya Paylaşımlarınızı Ciddiye Alın

Sosyal medya hesapları, özellikle firmalar ve markalar için oldukça önemli fakat bir o kadar da denge gerektiren bir konudur. Belli bir amaca yönelik yapılan paylaşımlarda, yanlış anlaşılmaya yer veren bir kelime ya da görsel dijital itibarın zedelenmesine yol açabilir. Özellikle de Twitter ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında anlık olarak binlerce yorumun yapılabilmesi, itibarınızın saniyeler içinde yerle bir olmasına sebep olabilir. Bu sebeple de sosyal medya hesaplarınızı yönetirken oldukça dikkatli olmalı, gerekirse bir ajans ile entegreli bir şekilde çalışmalarınıza yön vermelisiniz.

Kullanıcı Yorumlarını Es Geçmeyin

İnternet dünyasında aynı hizmeti veren ya da ürünü satan çok sayıda rakip olmasından dolayı binlerce hatta milyonlarca yorumu görmek mümkün. Kullanıcılarınızdan aldığınız tüm olumlu ve olumsuz yorumları kaydetmeniz ve düzenli olarak analiz etmeniz son derece önemlidir. Sizi karalayan ve haksız bir şekilde itibarınızı zedeleyecek olan yorumlar için farklı, sizi geliştirmeye yönelik yapılan tüm eleştiriler için ise farklı yollar izleyebilirsiniz. Üstelik kullanıcılar, olumlu ya da olumsuz tüm yorumlarını dikkate alan firma ve markaları çok daha fazla önemsiyor. Bu sebeple kullanıcı yorumlarını es geçmek, dijital itibar yönetimi kapsamında yapacağınız büyük bir hata olacaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Dijital İtibar Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dijital İtibar Hakkında Dikkat Etmeniz Gerekenler Arama motorlarında hakkınızda yazılan en ufak kötü bir sözün bile dijital itibarınızı ne derecede etkileyebileceğini düşündünüz mü? Dijital itibar hakkında dikkat etmeniz gereken her şeyi yazımızda paylaştık. Keyifli okumalar dileriz. Yaygınlaşan internet kullanımı, nesnelerin interneti, yapay zekâ ve son teknoloji ile üretilen robotlar derken tüm hayatımızı dijitale taşıdığımız artık […]

Devamı
Yeşil Pazarlama Hakkında Yeterli Bilgiye Sahip Misiniz?

Yeşil pazarlama, yapılacak olan tüm üretim ve tüketim faaliyetlerinin doğayı koruyacak şekilde olması gerektiğinin benimsendiği pazarlama yöntemidir.

Devamı
İşletmelerin Bir Yıl Boyunca Sorumlu Olduğu Vergi Türleri

Eğer bir işletmeye sahipseniz ya da yeni bir işletme açmayı planlıyorsanız, devlete karşı sorumlu birtakım vergi türleri bulunmaktadır.

Devamı
30 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.