Çek Nedir? Çek Üzerinde Neler Bulunur?

Çek Nedir? Çek Üzerinde Neler Bulunur?

Çek Nedir?

Bu yazımızda, ticaret hayatında sıklıkla yöneltilen ve cevapları konusunda büyük bir bilgi kirliliğinin olduğu çek nedir? çek üzerinde neler yer almalıdır/almamalıdır? sorularını kaleme aldık. Keyifli okumalar dileriz..

Çek nedir? sorusu, özellikle ticaret hayatına yeni atılan kişiler/kurumlar tarafından son derece yaygın bir şekilde yöneltilen bir sorudur. Çek, ticaret hayatında sıklıkla kullanılan bir ödeme aracıdır. Türk Ticaret Kanunu’nda belirtilen koşullara göre düzenlenir ve kıymetli evrak statüsünde yer alır. Çek kullanımının bu denli fazla olmasının ve ticaret hayatında vazgeçilmez bir ödeme aracı olmasının nedeni; hukuki açıdan bir vadesi bulunmamasına rağmen ticaret adabı gereği çek üzerindeki vadenin dolması beklendiğinden, özellikle yüksek meblağlı ödemelerde vade süresinin ötelenmesini sağlamasıdır.

Çek Üzerinde Neler Yer Almalıdır/Almamalıdır?

Keşideci: Çeki düzenleyen kimse

Muhatap: Çek bedelini ödeyecek olan banka şubesi

Hamil: Çek ödemesinin yapılacağı taraf, alacaklı

Cironta: Ciro, çekin mülkiyetinin değiştirilmesinde kullanılan bir yöntemdir. Cironta ise, emre yazılı bir ticareti senedi ciro eden kimseye denir.

Avalist: Çeki düzenleyen taraf lehine verilen kişisel teminata aval, bu teminatı veren kişiye ise avalist adı verilir.

Çekler, belirli bir kişi adına ya da “Hamiline ödenmek üzere” ibaresi ile düzenlenmektedir. Eğer çek üzerinde herhangi bir isim bulunmuyorsa, bu çek hamiline düzenlenmiş bir çek olarak kabul edilir. Çek düzenlerken, bu kıymetli evrakın üzerinde bulunması şart koşulan bazı bilgiler vardır. Çek üzerinde olması ve olmaması gereken bilgiler ise şu şekildedir:

  • Çekin üzerinde “Çek” kelimesinin bulunması zorunludur. Çek, Türkçe dışında herhangi başka bir dil ile düzenlenmiş ise, düzenlenen dilde çeke karşılık gelen kelimenin geçmesi gerekmektedir.
  • Çek bedelini ödeyecek bankanın ticaret unvanı, çek üzerinde muhakkak bulunmalıdır. Ayrıca ödemenin yeri, çekin düzenlenme tarihi ve keşidecinin imzası da bulunmalıdır.
  • Çek üzerinde vergi numarasının bulunmaması, çekin geçersiz/hükümsüz olması anlamına gelir.
  • Çek üzerinde kesinlikle faiz koşulu ya da kabul kaydı gibi ibareler bulunmaz. Bu gibi ibarelerin çekte yer alması, çekin geçersiz sayılmasına neden olmaktadır.

Çek üzerinde yer alan ifadelerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Çek işlemlerinde yapılacak ufak bir hata çok büyük maddi sorunlara yol açacağından dolayı, herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalınmaması açısından kaliteli bir ön muhasebe programı kullanılması çok daha faydalı olacaktır. Online ön muhasebe programı tarafından verilen çek-senet yönetimi imkânı ile internet bağlantısına sahip olunan her yerden ve her cihazdan hızlı bir şekilde çek tahsilatı ya da ödemesi yapılabilmektedir.  

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Satış Takibi Yapmak Neden Önemlidir?

Bir işletmenin satış takibi yapmasının, kârlılık ve büyümesi üzerindeki etkilerini yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Bir işletmede yapılan satışların düzenli olarak takip edilmesi, bir işletmeye hem kısa hem de uzun vade de birçok avantajı beraberinde getirir. Sistematik bir şekilde ilerlemek isteyen ve büyüme hedefi olan işletmeler için, doğru veriler ışığında raporlar elde edebilmek ve bu […]

Devamı
KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Rehberi I: Risk Yönetimi Nedir?

KOBİ’ler İçin Kurumsal Risk Yönetimi Yazı Dizisi I: Risk Yönetimi Nedir? Neden Önemlidir? Küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak nitelendirdiğimiz KOBİ’ler, ülkenin adeta birer can damarıdır. Önemli bir konuma sahip olmasına rağmen, KOBİ’ler risk faktörlerine karşı daha dayanıksızdır. Biz de, KOBİ’lerimiz için kurumsal risk yönetimi yapmanın tüm ayrıntılarını ele aldığımız bir yazı dizisi hazırladık. Risk […]

Devamı
HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI !

HESAPCİNİ KOBİ DESTEK KAMPANYASI ! Hesapcini KOBİ destek kampanyası hakkındaki tüm ayrıntılı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ülkemizin de içerisinde bulunduğu bu zor süreçte KOBİ’lere bir destek de Hesapcini’nden! Hesapcini olarak her zaman KOBİ’lerimizin arkasında olduk ve olmaya da devam edeceğiz…Bu zor süreçten ancak birlik olursak çıkabiliriz dedik ve KOBİ’lerimiz evden çıkmadan da işlemlerini sorunsuz bir şekilde […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.