Cari Hesap Takibi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Cari Hesap Takibi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda, cari hesap takibi ile ilgili bilmeniz gereken önemli ayrıntıları bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz…

Cari hesap takibi, işletmelerde yapılması büyük bir önem arz eden takip işlemlerinden birisidir. Çünkü ticari ilişkilerde bulunulan her bir cari, işletmenin gelir-giderleri üzerinden doğrudan bir etkiye sahiptir. Söz konusu carilerden alınacak olan tahsilatlar ya da o carilere yapılan ödemeler, gün sonunda işletmenin kasa ve banka hesaplarını da etkiler. Birbiriyle doğrudan ilgili olan bu gibi işlemler, cari hesap takibinin düzenli yapılması ile birlikte sorunsuz bir şekilde tamamlanabilir. Bu nedenle de cari hesap takibi yapmak için işletmelerin çok daha titiz ve dikkatli davranması gerekir.

Cari hesap takibi yapmanın önemini anlatırken, aklınıza cari hesap takibi nasıl yapılır? Sorusu takılmış olabilir. Gelin, bu sorunun yanıtına birlikte bakalım.

Cari Hesap Takibi Yapmanın Yolları

Cari hesap, bir işletmedeki tüm müşteri ve tedarikçi hesaplarının toplamı olarak adlandırılır. Bu hesapların takip edilmesi, hem geçmiş hem güncel hem de gelecek dönemler hakkında oldukça net bilgiler verir. Bu sebeple de müşteri ve tedarikçi takibi, özellikle de işletmelerdeki analiz ve raporlamalarda oldukça önemli bir konuma sahiptir. Cari hesap takibi yapabilmek için öncelikle her bir müşteri ve tedarikçinin borç/alacak bilgilerinin en net ifade ile kaydedilmesi gerekir. Bu işlem için genellikle bir Excel tablosu ya da defter kullanılır. Fakat her bir cari için cari kartı açılması ve tüm bilgilerin eksiksiz bir şekilde manuel olarak girilmesi düşünüldüğünden çok daha zahmetlidir. Üstelik cari bilgilerinin zaman içerisinde yoğunlaşması ile birlikte birbirinden kritik hatalar da meydana gelebilir.

Excel ya da defter tutarak yapılan cari hesap takibinin önüne geçebilmek için, kaliteli bir ön muhasebe programı kullanmak çok daha pratik ve akıllıca olacaktır. Hesapcini, sizlere kolay ve güvenilir bir şekilde müşteri ve tedarikçi takibi yapabilme imkânı sunuyor. Müşteri ve tedarikçi modülü ile birlikte carilerinize ait tüm ayrıntılı bilgileri sisteme kaydedebilirsiniz. Carileriniz ile ilgili her türlü ödeme ve tahsilat işlemlerini başka hiçbir sekmeye geçmenize gerek kalmadan, aynı modül içerisinden gerçekleştirebilirsiniz. Yaptığınız tüm bu işlemler için dilediğiniz filtre ve zaman dilimini kullanarak ayrıntılı raporlar alabilirsiniz.

Gelecek dönemler için carileriniz ile ilgili tüm ticari ilişkilerinizi şekillendirebileceğiniz müşteri ve tedarikçi takibi, Hesapcini ile düşündüğünüzden çok daha kolay. Siz de hemen şimdi Hesapcini online ön muhasebe programına üye olarak 14 günlük ücretsiz deneme sürenizi başlatabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Satış Takibi Yapmak Neden Önemlidir?

Bir işletmenin satış takibi yapmasının, kârlılık ve büyümesi üzerindeki etkilerini yazımızda bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz… Bir işletmede yapılan satışların düzenli olarak takip edilmesi, bir işletmeye hem kısa hem de uzun vade de birçok avantajı beraberinde getirir. Sistematik bir şekilde ilerlemek isteyen ve büyüme hedefi olan işletmeler için, doğru veriler ışığında raporlar elde edebilmek ve bu […]

Devamı
Satış Yönetimi Nedir? Satış Yönetimi Planlaması

Bu yazımızda, satış yönetimi nedir ve satış stratejisi nasıl planlanır? sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.. Bir satışın planlanması, işleme koyulması ve kontrol edilmesi genel olarak satış yönetiminin temel ilkeleridir. Satış gücü ile doğrudan ilgili olan bu ilkeler, müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda planlanmakta ve doğru stratejiler hâlinde revize edilmektedir. Günümüz koşullarında artık teknoloji ile harmanlanan satış […]

Devamı
Ön Muhasebe ile Genel Muhasebe Arasındaki Farklar

Ön muhasebeyle genel muhasebe genellikle birbirine karıştırılan iki farklı alandır. Bu yazımızda, sizlere bu iki kavram arasındaki farkın ne olduğunu anlatmak istedik. Keyifli okumalar dileriz.. Genel muhasebe; bir işletmenin tüm mali işlemlerinin kayıt altına alınmasıdır. Elde edilen bu kayıtların devlet kurumlarına beyanları ve vergi hesaplaması gibi tüm yasal işlemler genel muhasebe kapsamında yer almaktadır. Ön […]

Devamı
14 Gün Ücretsiz Deneyin! Kredi kartsız hemen başlayın.
Hesapcini mobil uygulama ile hesabınızı her yerden yönetin. Hesapcini online ön muhasebe programı artık cebinizde. Hesapcini Google Play veya App Store’da.